Gerichte aanval is Terpstra te machtig I I Novak Djokovic komt matige start te boven 34 SPORT LOUIS VAN CAAL Veel spelers niet inzetbaar bij Oranje voor tweeluik met Estland en Andorra. 66 Wesley is er niet bij geholpen als ik hem nu bij Oranje haal ANALYSE In het precaire proces rondom de keuze voor een nieuw schaatsmek- ka, waarin Doekle Terpstra toch al de regie kwijt was, kon de KNSB-voorzitter het gevecht niet meer winnen toen Nederlands be roemdste schaatser frontaal de aanval op hem opende. Terpstra bood de ledenraad giste ren zijn ontslag aan. Minder dan een halfjaar voor de Olympische Spelen van Sotsji dreigt nu een be stuurscrisis binnen de bond. Terpstra's besluit kwam mis schien wel even verrassend als de kritiek van Sven Kramer, die in elk geval de bondsvoorzitter niet zag aankomen. Kramer gebruikte grote woorden en sprak over in competentie, over pappen en nat houden. Dat de ledenraad, waar van Kramer nota bene deel uit maakt, zich woensdag unamiem achter zijn voorzitter schaarde, noemde hij 'een gemiste kans'. Het lijkt erop dat de olympisch kampioen de stok vond om de hond mee te slaan. Op de persdag van zijn ploeg TVM in Wolfheze, donderdag, verkondigde Kramer zijn mening keer op keer. Daarom komt de verrassingsaanval van de schaatser over als een doelgerich te actie. De sporters zijn vooral ge frustreerd door het teruggeven van de KNSB van een wereldbe kerwedstrijd in eigen land, dat bij de ploegen en schaatsers voor veel ongemak en extra kosten zorgt. Nu moeten ze naar Astana. Kramer richtte zijn pijlen op de directie en het bestuur in het alge meen, zo verwoordde de Fries, maar Terpstra vatte het op als een persoonlijke aanval. Aanvankelijk was de KNSB-voorzitter strijd baar. „Dit is een kampioen onwaardig", zei Terpstra donderdag. „Dit gaat alle perken te buiten." Om een halve dag later toch te zwichten. „Sven is een van de grootste Ne derlandse schaatsiconen ooit", schrijft Terpstra. „Als die twijfelt aan de toegevoegde waarde die ik als voorzitter en als vrijwilliger voor de KNSB kan leveren, hoor ik het belang van de schaatser ook groter te maken dan de functie die ikzelf met zeer veel liefde ver vul." Ergens klinkt dat weer pathe tisch, in het licht van zijn eerste reactie op de kritiek van Kramer en zijn betoonde weerbaarheid, toen hij het vertrouwen herwon van de schaatsgewesten én de le denraad. „Bestuurder ben je in tij den van mooi en zwaar weer", zei hij toen. Een venijnige publicatie in het AD vorige week zaterdag, waarin stond dat Terpstra de ledenraad en de gewesten'een rad voor de ogen zou hebben gedraaid, wak kerde het onbehagen over de inte griteit van de oud CNV-topman aan. Bij de keuze voor Icedöme als het nieuwe nationale ijsstadion had Terpstra naar buiten toe zijn aarzelingen daarover geuit, maar de beslissing intern gesteund, al dus de krant. De Fries lag echter al eerder onder vuur, omdat be stuurskundigen hem belangenver strengeling verweten bij een dub belrol: Terpstra is ook bestuurs voorzitter van Hogeschool InHol- land, dat aan Icedöme is gelieerd. De KNSB-voorzitter meent in ie der geval dat de kopman van het Nederlandse schaatsen zijn onder gang heeft bewerkstelligd. Hij had graag zijn energie en liefde ge stoken in 'al het werk dat er nog ligt'. „Het oordeel van Sven maakt dat voor mij onmogelijk." Het opstappen van Terpstra vormt het voorlopige dieptepunt van een roerige schaatszomer, aan de vooravond van een druk olym pisch jaar. Een crisis bij de KNSB, daar is niemand bij gebaat. „Zeker op dit moment zou een vertrek van de voorzitter vervelend en on verstandig zijn", waarschuwt Roel Dekker, voorzitter van het gewest Overijssel. Eerst zal er het een en ander moe ten worden uitgepraat. Die bal ligt ook nadrukkelijk bij Kramer c.s.. Terpstra verweet hem nooit de telefoon te hebben gepakt om zijn kritiek te delen. Daar heeft hij een punt. Kramer is bijna gro ter dan de sport en moet zijn ver antwoordelijkheid nemen. Niet al leen via de microfoon. ZEIST - Het komt niet vaak voor dat een bondscoach de presenta tie van zijn selectie begint met de spelers die hij niet heeft opgeroe pen. Maar Louis van Gaal week voor het tweeluik met Estland en Andorra weer eens af van de ge bruikelijke norm. Hij wilde er maar aangeven 'hoe lastig hij het dit keer had om tot een fatsoenlij ke groep te komen'. „Dit was mijn moeilijkste selectie ooit. Ik heb niet voor niets maar 21 spe lers uitgenodigd, meer kandida ten zijn er in mijn ogen niet." Van Gaal deelde de niet geselect eerden op in drie categorieën. Al lereerst was daar de waslijst aan geblesseerden: Daley Blind, Jordy Clasie, Klaas-Jan Huntelaar, Siem de Jong, Bas Dost, Karim Rekik, Ibrahim Afellay en Jean Paul Boëtius. Vervolgens had hij het over de groep internationals die bij hun clubs niet spelen (Marco van Gin- kel, John Heitinga en Joris Mathij- sen) en daarna kwam hij met spe lers, die in zijn ogen nog niet fit genoeg zijn, maar wel progressie tonen: Maarten Stekelenburg, Tim Krul Wesley Sneijder, Nigel de Jong en Erik Pieters. Maar ondanks al die spelers die door hem niet zijn uitverkoren hoeft niemand zich in Nederland zorgen te maken. „Want ik heb toch weer de beste spelers van dit moment gekozen", aldus Van Gaal. Uiteraard ging het in Zeist weer over de afwezigheid van Sne ijder, die de laatste weken bij zijn club Galatasaray duidelijke voor uitgang heeft geboekt. Van Gaal had zich nog zo voorgenomen om niet op de kwestie Sneijder in te gaan, maar de bondscoach liet zich later toch weer verleiden. Met enig cynisme: „Ik begrijp dat Johan Derksen helemaal naar Istanbul is gereisd en het enige dat hij uit Wesley heeft gekregen is dat hij op wat meer krediet had gerekend. Nou VI, top hoor. Echt geweldig, wat een uitspraak. Dat was zeker wel de moeite waard? Het is voor het eerst dat ik een keer om VI heb kunnen lachen." Dan serieuzer: „Wesley heeft de stijgende lijn te pakken, maar het lijkt ons beter dat hij het program ma bij zijn eigen club volgt. Wes ley is er niet bij geholpen als ik hem nu bij Oranje haal, hij moet lekker doortrainen bij zijn eigen club. In balbezit heeft hij al bijna de scherpte terug, voordat hij bij balverlies dat ook heeft, ben je zo zeven wedstrijden verder. Volgen de maand spelen we weer twee in terland. Dan bekijken we de situa tie weer." JEREMY DE NOOIJER VALT AF BIJ JONG ORANJE Becker brak de Serviër aan het ein de van de eerste set, waarna hij op 5-4 op zijn eigen service twee setpunten liet liggen. Djokovic vocht zich terug, trok de tiebreak simpel naar zich toe en kende ver volgens geen problemen meer. De zesvoudig grandslamkam- pioen gaat voor zijn tweede eind zege in New York. De volgende hobbel op het pad naar een nieu we titel wordt gevornd door de Fin Jarkko Nieminen of de Portu gees Joao Sousa. In het vrouwentoernooi bereikte Agnieszka Radwanska, wederom zonder een set af te staan, de vier de ronde. De als derde geplaatste Poolse kreeg ook de Russische Anastasia Pavljoetsjenkova er in twee sets onder, al duurde dat wel bijna twee uur: 6-4 7-6 (1). De Russin hield in beide bedrij ven lang gelijke tred met haar te genstandster maar gaf de sets in de slotfase weg. Ze verloor haar service in de laatste game van de eerste set en speelde aan het ein de van de partij een dramatische tiebreak. Radwanska evenaarde zo haar beste prestaties ooit in New York. Li Na schaarde zich ook bij de laat ste zestien. De als vijfde geplaats te Chinese was te sterk voor Lau ra Robson. De Britse kon alleen in de tweede set echt weerwerk bie den, maar ging met 6-2 en 7-5 on deruit. door Robbert Minkhorst en Rik Spekenbrink Moeilijkste selectie ooit door Leon ten Voorde Selectie. Doel: Michel Vorm (Swan sea City), Kenneth Vermeer (Ajax) en Jeroen Zoet (PSV). Defensie: Jeffrey Bruma (PSV), Daryl Janmaat (Feyenoord), Bruno Martins Indi (Feyenoord), Paul Verhaegh (FC Augsburg), Ron Vlaar (Aston Villa), Ste fan de Vrij (Feyenoord), en Jetro Wil- lems (PSV). Middenveld: Jonathan de Guzman (Swansea City), Stijn Schaars (PSV), Ke vin Strootman (AS Roma), Rafael van der Vaart (Hamburger SV) en Georgi- nio Wijnaldum (PSV). Aanval: Dirk Kuijt (Fenerbahce), Jere- main Lens (Dinamo Kiev), Robin van Persie (Manchester United), Arjen Robben (Bayern München), Ruben Schaken (Feyenoord) en Ricky van Wolfswinkel (Norwich City). Louis van Gaal Jeremy de Nooijer uit Vlissingen is niet opgenomen in de defenitieve selectie van Jong Oranje voor de EK kwalificatieduels met Schot land en Luxemburg. De middenvelder van Sparta zat vorige week wel bij de voorselec tie, maar bondscoach Albert Stui- venberg gaf vrijdag de voorkeur aan andere spelers. Zo maken doelman Mickey van der Hart, de verdedigers Nathan Aké en Dico Koppers en de middenvelders Yas- sine Ayoub, Jesper Drost en Kyle Ebecilio hun debuut bij de selectie van Jong Oranje. Ook Marco van Ginkel, tegenwoor dig actief voor Chelsea, is terug in de ploeg. Hij is met zeventien in terlands de meest ervaren speler. I NEW YORK - Novak Djokovic heeft zich vrijdag geplaatst voor de der de ronde van het US Open. De Ser vische nummer 1 van de wereld kwam een zwakke start te boven tegen de Duitser Benjamin Becker, die hij in drie sets versloeg: 7-6 (2) 6-2 6-2. Kim Polling (links) veroverde ondanks de naweeën van een zware knieblessure brons op het WK judo in Rio de Janeiro, archieffoto Attila Kisbenedek/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 108