Imkers helpen bedreigde bijenstand Bredabus Geldzorgen Pontes Pieter Zeeman Zierikzee blijft rijden voorbij door succesvolle bezuinigingen BEVELANDEN en THOLEN 27 Roep hekelt 'onnodig opgeklopte sfeer' Er wordt al lang gewaarschuwd dat het slecht gaat met de bijen. Ze worden van verschillende kan ten bedreigd: door de varroamijt, de monoculturen in de landbouw en de giffen die hierbij gebruikt worden. De varroamijt is een uitwendige parasiet die voorkomt op insec ten, maar zich alleen kan voort planten op het broed van honing bijen. „De varroamijt is vanuit het oosten Nederland binnen ge komen", zegt Arie Munter (84) uit Middelburg. „In 1983 bedreig de de mijt de bijenstand al en het is nog steeds een bedreiging. Er wordt geprobeerd bijen te kwe ken die immuum zijn voor de mijt." Munter begon in 1978 als imker. In 1993 maakte hij een grondig overzicht van de geschiedenis van de Afdeling Walcheren van de Ne derlandse Bijenhoudersverening, bij het 75-jarig bestaan van deze vereniging. „Ik kreeg mijn eerste bijenvolk van dominee Post in Ar- nemuiden. Door zijn enhousiaste verhalen wilde ik ook imker wor den. Een paar jaar geleden ben ik gestopt." „En ik ga weer een bijenvolk ge ven aan dominee Bijman in Arne- muiden", wijst Wim Riemens (88) op een toevalligheid. De im ker in Middelburg is door de do minee benaderd. „Hij is 65 gewor den en wil ook imker worden." Misschien komt het door zijn naam. Heieen van Elsacker, imker in boomgaard Ter Linde in Oostka- pelle en secretaris van de Imkers vereniging Walcheren, wijst op het grote gevaar voor bijen van de neonicotinoïden die de laatste ja ren in bestrijdingsmiddelen wor den gebruikt. „Als deze op bloeiende bloemen wordt gespo ten, tast het de zintuigen en het orientatievermogen van bijen aan, waardoor ze geleidelijk dood gaan." Ook de sterk verminderde varia tie in het landschap is een bedrei ging voor de honingbij. Door de monocultuur in de landbouw zijn er minder geschikte gewassen voor bijen. „Vroeger had je grote percelen met koolzaad, klavers en boekwijt. Daar houden bijen van. Maar dat zie je nu niet meer", zegt Wim Riemens. Hij is al bijna zijn hele leven imker. „Ik ben be gonnen in 1938, op mijn 13de. In de zevende klas van de lagere school vroeg het hoofd van de school, een imker, 'zou je ook geen volk willen hebben?"' In de, uiteraard bloemrijke, tuin van Rie mens staan nu acht bijenkasten: „Acht volken met elk zo'n 40.000 bijen." Dat zijn toch al 320.000 bij en, in één tuin. VLISSINGEN - Burgemeester René Roep van Vlissingen ziet het rap port van de onderzoekscommis sie, dat maandag uitkomt, met ver trouwen tegemoet. Meer had hij volgens betrokkenen eigenlijk niet te vertellen donderdagavond, toen hij de tien fractievoorzitters uit de Vlissingse raad bijeen had geroepen. Wel liet hij volgens Sem Stroosnij- der van de SP blijken boos te zijn over het feit dat de bijeenkomst was uitgelekt naar de pers, die ver volgens voor Vlissingse begrip pen vrij massaal naar het stadhuis was getogen. „Daar heeft hij het uitgebreid met ons over gehad. De burgemeester vindt dat zo een onnodig opgeklopte sfeer is ont staan. De discussie wordt een be paalde richting in geduwd, alles wordt onder een vergrootglas ge legd. Dat is jammer." Roep, die in opspraak is vanwege zijn declaratiegedrag, had eerder die dag een gesprek met Commis saris van de Koning Han Polman. Die kon tijdens dat gesprek ver slag uitbrengen van de ontmoe ting die hij had met de tien frac tievoorzitters uit de Vlissingse raad. Daarbij zouden gevoelens en gedachten zijn gedeeld over de kwestie die Vlissingen bezig houdt en de bestuurbaarheid van de stad. Polman zou de steun voor een motie van wantrouwen tegen de burgemeester hebben ge peild; die zou groot zijn. Roep wil echter aanblijven als burgemeester van Vlissingen, zo veel is duidelijk. Hij lijkt zijn lot te laten afhangen van de conclu sies van de onderzoekscommissie en de raadsvergadering die daar op volgt. In het rapport staan echter geen schokkende dingen, verklapte PSR-voorman Lou Waterman, die deel uitmaakt van de onderzoeks commissie. „Oké, de burgemees ter is een beetje dom geweest door een paar maanden te veel pensionkosten te declararen", zei Waterman afgelopen donderdag, voorafgaand aan de bijeenkomst met Roep. „Maar daar heeft hij zijn excuses al voor aangeboden." Het onderzoeksrapport wordt maandagavond om 19.00 uur in het stadhuis van Vlissingen gepre senteerd. Donderdagavond vindt daar ook de raadsvergadering plaats, om 19.30 uur. hulst - De bus tussen Hulst, Ant werpen en Breda blijft rijden. De provincie is van plan de Bredabus voor te schrijven bij de nieuwe aanbesteding van het openbaar vervoer in Zeeland per 1 januari 2015, heeft het dagelijks provincie bestuur op vragen van de PvdA ge antwoord. Op Hulst-Breda gaat wel wat veranderen. De toekom stige vervoerder mag het aantal ritten afstemmen op de vraag. Eer der ontstond onrust over het voortbestaan van de bus. De pro vincie zou die niet meer willen voorschrijven. Nu is ingezien dat die lijn belangrijk is voor studen ten uit Hulst en omgeving. „Als je beseft dat we over 2011 nog een tekort van 61.000 euro had den, dan heb je grof gerekend voor bijna een ton omgebogen. Ik denk dat dat niet verkeerd is," licht een tevreden rector Sjef Lom men toe. In de begroting voor 2012 werd nog uitgegaan van een tekort van 26.000 euro. De Zierik- zeese school voor voorgezet onder wijs kortte op de personeelskos ten. Vier tijdelijke leerkrachten za gen hun contract niet verlengd. Verder kreeg de school vorig jaar eenmalig extra geld van de over heid. Lommen erkent dat het posi tief resultaat groter had gekund. „Maar je kunt niet ineens de hele boel omgooien. Dat gaat ten koste van de kwaliteit." In de begroting over dit jaar is de school nog positiever. Dit docu ment belooft een positief resul taat van 375.000 euro. Of het echt zo mooi wordt, durft Lommen niet te zeggen. „Dit jaar gaat na tuurlijk de huuropbrengst van de Campus Cultura meetellen. Maar we hebben ook de organisatie structuur gewijzigd. Het finan cieel voordeel daarvan gaat pas over enkele jaren doorwerken." De Pontesgroep in Goes, waarvan de Pieter Zeeman onderdeel is, be sloot in 2010 dat elke school zijn eigen broek moest ophouden. De Pieter Pontes werkte toen met te korten en kreeg twee jaar de tijd om de resultaten te verbeteren. Dat is nu - een jaar later dan ge pland - dus gelukt. Lommen en zijn team hebben niet alleen be zuinigd, ze hebben ook aan de in komstenkant gewerkt. Enkele ja ren geleden was het leerlingental gezakt tot onder de duizend. Vo rig jaar telde de school elfhonderd leerlingen. Dat zijn er ongeveer evenveel als nu, in het pas begon nen schooljaar. De Pontesgroep als geheel staat er ook weer florissant bij met een po sitief resultaat over 2012 van ruim 690.000 euro. En dat is ruim acht keer meer dan de begroting deed vermoeden. Ze bezuinigde op per soneel, kreeg ook wat meer van het Rijk en bespaarde op materia len. Maar de excursies waren wat duurder en de scholengroep moest ook ineens de waarde van een gebouw afboeken. ZATERDAG 31 AUGUSTUS 2013 Voormalig imker Arie Munter, imker Heieen van Elsacker en imker Wim Riemens (vlnr) bij de bijenkasten in de tuin van Riemens. foto Ruben Oreel door Carla van de Merbel MlDDELBURC - Honingbijen doen meer dan alleen honing produce ren. Ze zorgen ook voor de bestui ving van gewassen en zijn dus van levensbelang voor de voedselpro ductie wereldwijd. De bedreigde bijen verdienen daarom steun, al dus de film 'More than Honey', die binnenkort vertoond wordt bij Ci nema Middelburg in de Kloveniers doelen. Imkers Wim Riemens en Heieen van Elsacker en voormalig imker Arie Munter helpen de bijen graag. De natuurdocumentaire 'More than Honey' (96 min.) van de Zitserse regis seur Markus Imhoof wordt vrijdag 13 september vertoond bij Cinema Mid delburg in de Kloveniersdoelen. De film wordt ingeleid door imker en bij enteeltleraar Jan Bruurs. Na afloop van de film is er een gesprek met de zaal over de situatie voor bijen in Zee land. De avond is een initiatief van de Imkersvereniging Walcheren. door Wendy Wagenmakers door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - De bezuinigingen van de Pontes Pieter Zeeman in Zierik zee hebben effect gehad. De school sloot het jaar 2012 af met een bescheiden positief resultaat van 20.700 euro. En dat is voor het eerst in jaren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 101