Obama bepleit gelijke kansen Doden door bomaanslagen 8 BUITENLAND Turken protesteren met het Rabia- symbool tegen de onderdrukking van de Moslimbroederschap in Egypte. Precies een halve eeuw na de le gendarische toespraak van Martin Luther King stond Obama giste ren op precies dezelfde tijd op exact dezelfde plaats: voor het Lin- colnmonument in de hoofdstad. Op 28 augustus 1963 demonstreer den in Washington een kwart mil joen mensen tegen rassendiscri minatie en voor gelijke rechten. Hoogtepunt van de bijeenkomst werd de I have a dream-toespraak van King, die zijn ideaal uiteenzet te: dat zijn vier kinderen ooit in een land zouden wonen waar ze niet worden beoordeeld op hun huidskleur, maar op hun karakter. Obama bracht de ongelijke situa tie van de zwarte bevolking van destijds in herinnering en prees de resultaten van het geweldloze verzet. „Omdat zij marcheerden, veranderde Amerika." Na het on derwijs en de gemeenteraden ver anderde uiteindelijk zelfs het Wit te Huis, aldus de eerste zwarte Amerikaanse president. „Amerika werd vrijer en eerlijker. Niet al leen voor Afro-Amerikanen, maar voor iedereen." „Maar dat wil niet zeggen dat het werk voltooid is." De strijd van de burgerrechtenbeweging draaide namelijk niet alleen om gelijk heid voor de wet. „Ze zochten niet alleen gerechtigheid, maar ook banen", aldus Obama. Werkende Amerikanen van alle achtergronden hebben hun posi tie de afgelopen jaren zien ver slechteren, waarschuwde de presi dent. De sociale mobiliteit stag neert en in veel wijken heerst ar moede. Het 'tweede doel' van de protesten van toen, om alle Ameri kanen van alle rassen de kans op een fatsoenlijk bestaan te bieden, is dus nog niet behaald. „Dit blijft onze grote onvolbrachte taak." ISTANBUL - Minister van Defensie Ismet Yilmaz deed het en zijn gastheren in de stad Sivas deden mee. Net als Fenerbahqe-aanvoer- der Emre Belözoglu nadat hij een doelpunt scoorde. En premier Re- cep Tayyip Erdogan blijft ze opste ken. Na het vrijdaggebed, tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Bursa. Vier vingers in de lucht. Hét symbool waarmee steun wordt betuigd aan de Moslimbroe derschap in Egypte. Het symbool en logo - vier zwar te vingers op een gele achter grond - verspreiden zich in hoog tempo. In Turkije en daarbuiten. Waar het voor staat? Een deze week gelanceerde website ver klaart in het Thrks, Arabisch en Engels: Rabia betekent vier in het Arabisch en verwijst naar het bloedbad onder Mursi-aanhan- gers bij de Rabia Al-Adawiyamos- kee in Cairo. Volgens de website is daar het handgebaar ook voor het eerst opgedoken: 'In korte tijd is het teken overgenomen door moslims uit de hele wereld die protesteren tegen staten in het oosten en westen die ervoor kie zen de duizenden burgers, slacht offers van het geweld in Egypte, te negeren.' Wie er achter de website zit, blijft onduidelijk. 'De administrators van deze website hebben het te ken niet in bezit, ze zijn slechts de dienaren van de islam.' In Turkije is het teken razend po pulair. Op straat en op internet. Deze week hielden supporters van Trabzónspor bij de wedstrijd tegen Rizespor massaal posters met de vier vingers omhoog. En daar blijft het niet bij. In Istanbul wordt een plein omgedoopt tot het Rabia-plein, in het plaatsje Af- sin wordt Rabia de naam van een nieuw park en in Sanliurfa, zo maakte de plaatselijke burgemees ter bekend, komt er een centrum met dezelfde naam. Die populariteit is wel te verkla ren. Erdogan, dié met het vertrek van Mursi en de Moslimbroeder schap een belangrijke bondge noot in het Midden-Oosten ziet gaan, heeft zich fel gekant tegen de staatsgreep van het Egyptische leger. Keer op keer uit Erdogan fel- Bij de Rabia Al-Adawiya- moskee in Caïro had een bloedbad plaats. Rabia be tekent vier in het Arabisch Zeker 71 mensen zijn gisteren omgekomen bij een reeks bom aanslagen in de Iraakse hoofd stad Bagdad. Ongeveer 200 mensen zijn gewond geraakt, meldden medische hulpverle ners en de politie. Volgens een restauranteigenaar in Sadr City, een district met voornamelijk sjiieten in het noorden van de hoofdstad, liet een militant een autobom ontplof fen. Het was niet onmiddellijk duidelijk wie voor de aanslagen verantwoordelijk is, maar soenni tische militanten hebben de afge lopen tijd veel aanslagen ge pleegd. Afgelopen weekeinde kwamen in Irak ook al tientallen mensen om bij aanslagen. Het ge weld in het land is de afgelopen maanden sterk opgelaaid. Schutter legerbasis ter dood veroordeeld De Amerikaanse legerpsychiater van Palestijnse afkomst Nidal Hasan, die in november 2009 op de legerbasis Fort Hood in Texas 13 militairen doodschoot, is ter dood veroordeeld. Het doodvon nis wordt met een injectie vol trokken. De Amerikaanse strijd krachten hebben sinds 1961 geen actieve militair meer geëxecu teerd. Vrouwentekort tijdens Afghaanse verkiezingen Een tekort aan vrouwelijke bevei ligers dreigt de volgende presi dentsverkiezingen in Afghanistan in de war te sturen, aldus de Af ghaanse kiescommissie gisteren. Kiezers moeten worden gefouil leerd voordat ze mogen stemmen. Voor mannen is er genoeg perso neel om dat te doen, maar van de 12.000 benodigde vrouwelijke be veiligers zijn er nog maar 2000. Groep zit vast in Oostenrijkse grot Door hevige regenval en snel stijgend water zijn bij het Oos tenrijkse Lofer bij Salzburg 27 mensen vast komen te zitten in een grot, aldus Oostenrijkse media gisteren. Er is contact met de groep en iedereen maakt het vooralsnog goed. Het wachten is op het zakken van het waterpeil. De regen is inmiddels minder geworden. In het creëren van gelijke economische kansen wacht Amerika nog een 'grote on volbrachte opdracht' WASHINGTON - Het geweldloze ver zet van de burgerrechtenbeweging heeft Amerika zeer ingrijpend ver anderd, maar in het creëren van ge lijke economische kansen wacht het land nog een 'grote onvolbrach te opdracht'. Dat zei de Amerikaan se president Barack Obama giste ren tegen duizenden toehoorders in Washington. I Aanhangers van Mursi maken het Rabia-gebaar tijdens een protest bij de Fatih-moskee in Istanbul, foto Sedat Suna/EPA door onze correspondent Jessica Maas BAGDAD FORT HOOD KABUL SALZBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8