'Waarom zou je niet in Gent studeren? Veel dichterbij en ook nog een stuk goedkoper' Woningen op plek van Alle strandpaviljoens doen mee aan gemeentelijke kwekerij derde editie van Lange Strangetocht ZEEUWS-VLAANDEREN 25 TERNEUZEN - Het is eigenlijk van de zotte. Gent biedt op steenworp afstand van Zeeuws-Vlaanderen tal van hogere beroepsopleidin gen. Toch kunnen Zeeuws-Vla mingen met een havo-opleiding er niet terecht. Ze moeten min stens vwo hebben. Een nieuw pro ject, getiteld de 'havo-piste', moet de kloof voor Zeeuws-Vlaamse ha visten dichten. De aftrap is deze week gegeven. De eerste lichting studenten uit Zeeuws-Vlaanderen - elf in getal - bracht woensdag een bezoek aan Gent. Ze zijn aan een reis be gonnen door de wondere wereld die Belgisch onderwijs heet, waar ze allemaal al wel een idee van hebben. Nina Pierar uit Hengst dijk die toegepaste taalkunde wil studeren, vat kernachtig samen: „De kwaliteit van het onderwijs is er vaak beter én Gent is een leu ke stad." Amber Sijnesael woont in Sas van Gent. Voor haar ligt Gent hele maal dichtbij, zelfs met het open baar vervoer. „Ik kan met de fiets naar Zelzate en daar op bus stap pen", heeft ze al voor zichzelf uit gedokterd. Haar gedroomde oplei ding is fysiotherapie. „Je moet in Nederland daarvoor loten. In Bel gië hoeft dat niet. De opleiding in België staat bovendien nog beter aangeschreven ook." Zo hebben alle elf studenten die aan de 'havo-piste' meedoen, hun redenen om voor een studie naar het zuiden te kijken. Ze moesten die vooraf ook op schrift zetten, waarna een intakegesprek volgde. Veel stelde dat niet voor, volgens Niels Heerde uit Hulst. Gemoti veerd is hij zeker wel. Hij was al toegelaten op de kunstacademie in Breda, maar: „Ik wil mijn hori zon verbreden en misschien kies ik in Gent dan wel een andere op leiding." Het onderwijssysteem en de on- derwijscultuur zijn anders in Bel gië. Een hbo-opleiding duurt er al lereerst korter, drie in plaats van vier jaar. Van studenten wordt meer gevraagd. Kiki Bathoorn uit Hoek: „Je kunt er echt geen baan tje naast hebben." „En", weet Kir- sten de Koeijer uit Terneuzen, „docenten en studenten gaan er heel anders met elkaar om. Ik ben nogal van het discussiëren met le- rarèn. In België zouden ze daar van schrikken." Of ze echt in Gent gaan studeren, weten de meesten nog niet. Er zit ten voor- en nadelen aan. De be perkte reisafstand en de kosten zijn verleidelijk. Kirsten: „In Bel gië betaal je zo'n 6oo euro college geld, terwijl je in Nederland meer dan 1800 euro kwijt bent voor Studenten en docenten gaan in België wel heel an ders met elkaar om, discus siëren is er niet bij. een hbo-opleiding." Een nadeel is, weet Amber, dat je nog extra certificaten nodig hebt om als in België opgeleide fysiotherapeute aan de slag te kunnen in Neder land. „Dat kost je dan een paar maanden." Carla Zegers uit Koewacht is nog de meeste doelbewuste. Ze heeft in tegenstelling tot de andere deel nemers, zegt ze zelf, 'jaren gele den' de havo afgerond. Ze werkt en wil een nieuwe opleiding vol gen, voeding- en dieetkunde. „In Nederland kan dat ook, in Nijme gen en Den Haag, maar Gent is veel handiger." En dat is precies wat de initiatief nemers van de 'havo-piste' voor ogen hebben. Dat zijn onder meer de drie Zeeuws-Vlaamse ge meenten, ROC Scalda, de Associa tie Universiteit Gent en de mid delbare scholen in Zeeuws-Vlaan deren. Hun ideaal is grenzen te slechten. Wie dat ook wil, kan zich nog voor de 'havo-piste' aan melden. Werkzaamheden in september aan brug De brug bij Sas van Gent is vanaf komende maandag tot vrijdag 21 september ge stremd voor autoverkeer tus sen 19.00 en 7.00 uur, met uitzondering van zaterdag op zondag en van zondag op maandag. Cofely voert voor Rijkswaterstaat werkzaam heden uit om de brug op ter mijn vanuit Terneuzen te kunnen bedienen. Rommelmarkt op speeltuinterrein In speeltuin Oranjekwartier aan de Leeuwenlaan in Ter- neuzen is zaterdag van 12.30 tot 16.00 uur een rommel markt. Veertig verkopers doen mee. Het is de vierde keer dat de speeltuin een rommelmarkt houdt. De groei zit er goed in. De eer ste keer waren er twaalf deelnemers. Toegang tot de speeltuin is zaterdag gratis. Bekers zet dans- en balletlessen voort Dans- en balletlessen dreig den in Oostburg te sneuve len door bezuinigingen van stichting Welzijn, maar do cente Anita Bekers heeft een oplossing gevonden. Ze is haar eigen balletschool be gonnen, waarvoor bij Eigen wijs eten&drinken aan de Markt 6 in Oostburg een ech te balletzaal is ingericht. De lessen zijn maandag en vrij dag. Zie ook: www.ballet- school-anitabekers.nl Cursussen Facebook bij Toonbeeld Toonbeeld, de instelling voor cultuureducatie in Ter- neuzen, maakt liefhebbers in twee cursussen wegwijs in de geheimen van het po pulaire sociale netwerk Face book. De eerste cursus be gint 17 september en de tweede 22 oktober, vier we ken lang op dinsdag van 10.00 tot 11.30 uur. Aanmel den via 0115-455950. Het Terneuzense college van B en W legt daarom een bestemmings planwijziging voor aan de ge meenteraad. De kwekerij is al een tijd niet meer in gebruik omdat al le gemeentelijke diensten op het gebied van infra en grond zijn ge centraliseerd in een gebouw in de Koegorspolder. Twee andere vrij gekomen locaties aan de Industrie weg zijn al verkocht. Terneuzen wil ook af van een per ceel aan de Axelsestraat in Zaam- slag. Dat werd in 2009 aangekocht om er te kunnen saneren. De bo dem was ernstig verontreinigd met brandstoffen en arseen. De sa nering, die is betaald door de ge meente, provincie en voormalige eigenaresse, is afgerond en dus kan het perceel met een opper vlak van 2051 vierkante meter in de verkoop. Er mag één woning op worden gebouwd. De raadscommissie Omgeving buigt zich volgende week woens dag over de voorstellen. Tot nu toe is de organisatie van de strandtocht, Rotaryclub Oost burg, erin geslaagd bij elke editie records te breken. Wat betreft aan tal deelnemers én ook wat betreft de opbrengst voor het goede doel. Woordvoerder Oscar van Beest weet dat deze editie één record al is gebroken. „Niet eerder hadden we zo veel sponsors en dat in de ze economische tijd." Over het verwachte aantal wande laars kan Van Beest nog niets zeg gen. Vooraf aanmelden kan, maar veel liefhebbers beslissen op de dag zelf. „Het belooft goed wan delweer te worden", volgens Van Beest. „Een kleine kans op regen en redelijk wat zon." De Lange Strangetocht trok vorig jaar ruim 800 lopers, het jaar er voor 500. Ook in de opbrengst zit groei: 7500 euro in 2011 en 10.000 in 2012. De West-Zeeuws-Vlaam se reddingsbrigade mag op steun rekenen dit jaar, voor de aanschaf van een reddingsvlet. De start is zaterdag op het veer- plein bij Breskens tussen 8.00 en 12.00 uur. Bussen rijden naar Cad- zand-Bad waar de tocht echt be gint, terug naar Breskens. Deelne mende paviljoens bieden muziek, kunst en allerlei spelletjes. Kinde ren tot twaalf jaar betalen drie eu ro, alle anderen 7,50 euro. Eerdere edities was dit 5 euro. Van Beest over de prijsverhoging: „Onze kos ten stijgen én het levert extra op voor het goede doel." DONDERDAG 29 AUGUSTUS 2013 Eerste lichting havisten die meedoet aan de 'havo-piste' van ROC Scalda om de sprong naar het Belgisch hoger beroepsonderwijs te kunnen maken. Ze zijn woensdag net in Terneuzen teruggekeerd na een eerste bezoek aan Gent. foto Mark Neelemans door Harmen van der Werf SAS VAN GENT TERNEUZEN OOSTBURG TERNEUZEN door Raymond de Frel TERNEUZEN - Op de plek van de voormalige gemeentelijke kwekerij aan de Kamerlingh Onnesstraat in Terneuzen moet de bouw van vier vrijstaande woningen met ruime tuinen mogelijk worden gemaakt. door Harmen van der Werf BRESKENS/CADZAND - Het heeft er even om gespannen, maar het is ge lukt. Alle vijftien strandpaviljoens aan de West-Zeeuws-Vlaamse kust doen zaterdag mee aan de derde editie van de Lange Strangewandel- tocht. Ze bieden allemaal speciale activiteiten die de wandeling tot een feest moeten maken. www.langestrangetocht.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 70