I Natuurmonumenten verbouwt Zierikzeese woning tot ontmoetingspunt voor vrijwilligers Scholenkoepel weet Museum De Vierschaar Veere sluit verlies te beperken eerder voor restauratie stadhuis SCHOUWEN-DUIVELAND 27 Het pand dient ook als startpunt van excursies rond Zierikzee. Het nieuwe vrijwilligerspunt wordt geen openbaar informatie punt. Er komt geen baliefunctie, wel komt er buiten een informa tiepaneel voor voorbijgangers. Een eigen plek was hard nodig volgens boswachter Femke Deel stra van Natuurmonumenten. „Zeker nu we steeds meer natuur gebieden op Schouwen-Duive land krijgen. Daarvoor hebben we nieuwe vrijwilligers nodig eri die maken gebruik van allerlei materi alen." En dan is volgens Deelstra een eigen plek op Schouwen-Dui veland heel prettig. Dat beaamt vrijwilliger Jos den Boer uit Zie rikzee. „Dan kan je je spullen hier neerleggen of instructie krijgen over wat je moet doen." Hij is vrijwilliger in de onder houdsploeg. „We zitten momen teel in de inlagen bij de Plompe Toren om rasters weg te halen. En we werken hier aan dit pand. We hebben al goedkoop een keuken gevonden op Marktplaats en die zetten we er straks in", zegt Den Boer. „Het is heel gezellig, we ko men meestal op donderdag bij el kaar." Hij is één van de zestien vrijwilli- gers op Schouwen-Duiveland, maar Natuurmonumenten zou er graag nog een stuk of twintig bij willen hebben. „We zoeken heel breed. We hebben mensen nodig voor de communicatie, mensen die mee kunnen helpen bij de ex cursies naar de zandhonger, maar ook mensen die iets over vogels kunnen vertellen of jeugd kun nen begeleiden", zegt Deelstra. „Mensen met ideeën, ook jonge ren, zijn welkom." Begin september komt de natuur organisatie naar buiten met de verschillende vacatures voor vrij willigers en dan kunnen kandida ten reageren. Muzikaal matinee in Gasthuiskerk In de Gasthuiskerk aan de Lange Delft in Middelburg wordt vanmiddag de laatste muzikale matinee van dit seizoen gehouden. Tussen 14.00 en 14.30 uur spelen Rudi de Munck (or gel, piano) en zijn dochter Li- se (dwarsfluit) in de kerk. De Gasthuiskerk is vandaag te bezichtigen vanaf 11.00 uur. Voorlezen uit 'Nijntje aan zêe' Troubadour Engel Rein- houdt en wethouder Jo-An- nes de Bat lezen vrijdag 6 september om 13 uur voor uit Nijntje an zêe bij boek handel Het Paard van Troje in Goes. Reinhoudt is de ver taler van het boekje dat in het Zeeuws is verschenen. De Bat leest voor in het Ne derlands. Aanmelden kan via info@paardvantroje.nl. Poedelen met de hond in zwembad De Martin Gaus Honden school houdt zaterdag 7 sep tember een hondenzwem- dag in Sportcentrum Groe- newoud in Kapelle. Tussen 13.00 en 17.15 uur kunnen honden en baasjes zwem men en spelletjes doen. Al leen in de groep van 15.15 tot 17.15 uur is nog plek vrij. De kosten bedragen 14 euro per hond en baasje. Bom aangetroffen in woonwijk Tijdens graafwerkzaamhe den in de Spaarlingsstraat in Kapelle is woensdag een bom aangetroffen. De Explo sieven Opruimingsdienst heeft de bom opgehaald en tot ontploffing gebracht. De bewoners van drie nabij gelegen woningen was gead viseerd elders te verblijven. Nadat de EOD de bom had meegenomen, mochten de bewoners weer naar huis. Daarmee heeft de onderwijskoe- pel weer een forse stap gezet rich ting een financieel gezonde toe komst. Voor 2012 was vooraf een tekort van 125.000 euro voorzien. Door onder meer positieve ont wikkelingen op het gebied van personeelslasten is het verlies la ger uitgevallen. Een paar jaar geleden werd duide lijk dat OcTho in grote financiële problemen verkeerde. Onmiddel lijk werd een traject ingezet om de kosten te drukken. De koepel van de acht openbare scholen bleek met name qua personeel veel te ruim in haar jas te zitten. Gemiddeld was er één leraar op dertien kinderen, terwijl de ver houding landelijk gezien 1 op 20 is. Door onder meer het niet verlen gen van tijdelijke dienstverban den en natuurlijk verloop is het te kort de afgelopen jaren fors terug gebracht. In 2011 leed Octho een verlies van 208.000 euro, vorig jaar stond de balans dus 80.000 euro in de min. In 2014 wil Octho weer zwarte cijfers schrijven. Maandag 30 september is de laat ste dag dat bezoekers, na het be klimmen van het bordes, de mo numentale stadhuisdeur door kunnen om kennis te nemen van een stukje Veerse historie. Tot 1 ja nuari 2015 blijft die deur gesloten voor publiek vanwege de restaura tie van het monumentale pand. Dat smacht al tijden naar een ech te opknapbeutt. De boktor en bonte knaagkever vreten zich een weg door bint en balk; de gevel is aangetast door regen en wind en ook het leistenen dak moet onder handen genomen worden. De ge meente Veere wacht op de beslis sing van de provincie over de toe kenning van subsidie. Het minis terie van OCW stort jaarlijks 20 miljoen in het Provinciefonds voor subsidies voor restauratie van rijksmonumenten. Zeeland beschikt jaarlijks over ruim 1,3 miljoen euro. Veere had gehoopt voor de zomer duidelijkheid te krijgen, maar volgens een woord voerder van de provincie wordt die beslissing in september geno men. Alleen grotere restauraties komen in aanmerking voor de subsidie, die maximaal 70 procent bedraagt met een minimum van 100.000 en een maximum van 750.000 euro. De eigenaar moet zelf minimaal dertig procent van de kosten dekken. Het voortbe staan van het opgeknapte mo ment moet gewaarborgd zijn. Het bestek voor de restauratie van het Veerse monument ligt al geruime tijd klaar. Wethouder Chris Maas: „Op een paar technische zaken na is alles klaar. Als we die subsidie krijgen, hoeven we maar een kor te slag maken om te beginnen." DONDERDAG 29 AUGUSTUS 2013 Boswachter Femke Deelstra (links) met vrijwilliger Jos den Boer (midden) en Paul Begijn (communicatiemedewerker) bij het voormalige woonhuis aan de Levensstrijdweg bij Zierikzee. Het woonhuis wordt een opslagplaats en ontmoetingsplek voor vrijwilligers, foto Dirk-Jan Gjeltema door Melita Lanting ZIERIKZEE - Natuurmonumenten krijgt een eigen onderkomen op Schouwen-Duiveland. De voormali ge woning aan het einde van de Le vensstrijdweg bij de Oosterschelde- dijk wordt momenteel onder han den genomen om straks onderdak te bieden aan de vrijwilligers en materialen. De Vereniging Natuurmonu menten zoekt twintig nieu we vrijwilligers op Schou wen-Duiveland. MIDDELBURG GOES KAPELLE KAPELLE THOLEN - OcTho, het overkoepelen de orgaan van de openbare basis scholen in de gemeente Tholen, heeft het verlies over 2012 weten te beperken tot 80.000 euro. door Annemarie Zevenbergen VEERE - Met de laatste klanken van het carillon op de achtergrond, sluit museum De Vierschaar in het Veerse stadhuis op de Markt voor lopig de deur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 63