1 door vrijgeven tv-beelden Vrijwilligersraad moet nieuw onheil voor Alpe d'HuZes voorkomen Justitie vangt bot: Samir A. toch vrij Milaan BINNENLAND 5 •■TT- -I Een Belgische verdachte, die op de beelden in het wit gekleed was, 'hield geen enkel rekening met het slachtoffer' en nam vol gens de rechter willens en wetens het risico dat de man uit Oirschot zou overlijden. Daarvoor krijgt hij tien maanden cel, waarvan vier voorwaardelijk. Een Eindhovense verdachte, die begon, sloeg en schopte 'in nauwe en bewuste sa menwerking' met de anderen krijgt zes maanden, waarvan de helft voorwaardelijk. De enige meerderjarige had 'niet deelgeno men aan de explosie van excessief geweld' en werd vrijgesproken van poging tot doodslag. Wel kreeg hij twee maanden voor openlijk geweld, die hij in voorar rest uitzat. Een toekijkende jon gen werd vrijgesproken. De rechtbank was beduidend mil der dan het OM. Dat kwam door de minderjarigheid en de blanco strafbladen van de verdachten. Maar er moesten wel celstraffen komen, 'anders ging er een ver- Gisteren moest de voorzitter weer de hele dag de media te woord staan nadat De Telegraaf berichtte dat naast Alpe d'Hu- Zes-oprichter Coen van Veenen- daal ook twee andere 'vrijwilli gers' dankzij het goededoeleneve- nement tienduizenden euro's aan vergoedingen hebben geïnd. Het zou gaan om de eigenaar van een adviesbureau in Soest en de eige naar van een bedrijf uit Amers foort dat zich richt op financiële dienstverlening. Het geld zouden zij vanuit de kankerstichting In- spire2live hebben ontvangen, net als Van Veenendaal. Van der Er is niets verkeerds gebeurd rond de betaling van deze twee mensen Waal: „Er is niets verkeerds ge beurd rond de betaling van deze twee mensen. Die zijn via de nor male weg betaald, zoals iedereen via een gehonoreerde subsidieaan vraag bij het KFW Kankerfonds wordt betaald. Het is volstrekt lo gisch dat dergelijke mensen voor hun werk worden betaald, zoals ook wetenschappers voor hun on derzoekswerk betaald krijgen." Van der Waal zei gisteren ook dat Alpe d'HuZes statutair wordt los gekoppeld van Inspire2Live, de club waar Van Veenendaal na drukkelijk aan verbonden is. Op papier zou Inspire2Live veel te ver tellen hebben over Alpe d'HuZes. Dit zeer tegen de zin van het Openbaar Ministerie (OM) dat A. pas volgend jaar had willen vrijla ten, omdat hij er nog steeds radi caal-islamitische ideeën op na zou houden. De rechtbank in Rotterdam ziet echter geen reden om de voorlopi ge vrijlating met een jaar uit te stellen, maakte ze gisteren in een vervroegd vonnis bekend. Justitie heeft onvoldoende duidelijk ge maakt waarom Samir over een jaar wél gederadicaliseerd zou kunnen zijn. A. werd in 2008 tot negen jaar cel veroordeeld voor het beramen van terroristische aanslagen. Als lid van de Hofstadgroep bezocht hij huiskamerbijeenkomsten van Mohammed B., de moordenaar van Theo van Gogh. De politie ar resteerde A. in 2005 op verden king van het beramen van aansla gen. Zijn doelen zouden onder meer Nederlandse politici en de geheime dienst AIVD zijn ge weest. Volgende week heeft A. twee derde van zijn straf erop zit ten. De meeste gevangenen ko men dan in aanmerking om vrij gelaten te worden, mits ze zich aan voorwaarden houden. Volgens het OM heeft Samir zich in de gevangenis misdragen, on der meer doordat hij de hand wist te leggen op een smart- phone. De rechtbank vindt de misdragingen waarover justitie spreekt niet zo erg dat ze het eti ket 'ernstige misdragingen' verdie nen. A., die graag wil emigreren maar daar geen toestemming voor heeft gekregen, schoot gisteren tij dens de zitting vol. „Ik zit nu het langst van iedereen. Ik wil ge woon naar buiten." keerd signaal naar de maatschap pij'. Het OM ging in beroep tegen twee van de opgelegde straffen. Volgens de persofficier waren de straffen te laag en door de extra strafkorting bleef er maar een der de van de eis over. Het slachtoffer is teleurgesteld in het vonnis. Het is de tweede keer in korte tijd dat het OM op de vingers werd getikt voor het uitzenden van daderbeel- den. In juni kregen vijf jongeren strafvermindering, nadat hun uit- gaansgeweld op tv was getoond. Vluchten vanaf Bergamo DONDERDAG 29 AUGUSTUS 2013 VJHftT AB° pEfOGEES If CRATIE CITY OF JUSTICE IRAK EN GHANIST nodigden was VN-secretaris-generaal Ban Ki-moon. Hij zei dat al in 1899 de grondleggers van het Vredespaleis bijeenkwamen om een vicieuze cirkel van bloedvergieten te doorbreken. Ban herinnerde eraan dat het Perma nente Hof van Arbitrage (PCA) het eerste was van een reeks hoven die in Den Haag werden gevestigd. Het PCA en het Internationaal Gerechts hof, die in het paleis gevestigd zijn, beslechten juridische geschillen tus sen staten. Met het Joegoslavië-Tribu- naal kwam ook een internationaal hof voor oorlogsmisdadigers naar Den Haag. Mensen die gruweldaden overwegen, denken nu twee keer na, aldus Ban, want hen hangt een drei ging boven het hoofd: „Je zult eindi gen in Den Haag!" foto Martijn Beekman/ANP CULEMBORC - Johan van der Waal, voorzitter van Alpe d'HuZes, wil zo snel mogelijk een vrijwilligersraad installeren die kan toezien op de stichting. Hij wil alles op alles zet ten om te zorgen dat zijn explosief gegroeide goededoelenorganisatie niet onder het eigen succes en ook niet onder de zware kritiek van de ze week bezwijkt. Johan van der Waal ROTTERDAM - De voor terrorisme veroordeelde Samir A., voormalig lid van de zogeheten Hofstad groep, komt op 6 september vrij. RYAN AIR Kijk op Rya11air.com voor meer informatie. Vluchten vanaf Eindhoven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5