De verduurzaming van de visserij van mosselzaad loopt averij op. Een gerechtelijke uitspraak en het ge brek aan bruikbare locaties zorgen voor stagnatie in de omschakeling van de mosselsector. 28 ZEELAND MOSSELZAADINVANGINSTALLATIES Wie in deze tijd van het jaar uit kijkt over de Waddenzee of de Oosterschelde, ziet ze liggen. De blauwe of grijze tonnetjes, vlot jes of lange strengen. Het zijn de zichtbare delen van de mzi's, de mosselzaadinvang- installaties. Onder deze drijvers hangt de werkelijke invanginstallatie in het water. Netten of touwen waar piepkleine mosseltjes (de mosselzaadjes) die door het water zweven zich aan vasthechten. Als na enige tijd de netten vol zitten met dit mosselzaad worden ze met speciaal ontwikkelde machines aan boord van de mosselkotters geoogst om vervolgens uitgezaaid te worden op kweekpercelen op de bo dem van het Wad of Oosterschelde of op te groeien als hangcultuurmossel. Een mosselzaadinvanginstallatie is een alternatief voor de traditionele manier van zaadvissen vanaf de bodem. Met deze methode wordt met ijzeren net ten (de zogeheten korren) zaad gevist vanaf mossel- zaadbanken om daarna op een andere locatie (de kweekpercelen) op te groeien tot consumptiemos sel. De geschiedenis van de mosselzaadinvanginstalla- ties begint voor Nederland rond het jaar 2000. Toen begonnen een paar mosselkwekers uit Bruinisse en Yerseke te experimenteren met het invangen van mosselzaad in het water als alternatief voor de bo demvisserij. Dat had zo z'n redenen. De natuur is grillig. Het ene jaar vallen er voldoende mosselzaad jes op de bodem, het andere jaar bereikt het mossel zaad de bodem niet of worden mosselzaadbanken vernietigd door extreme weersomstandigheden. Re den voor de paar pioniers om te zoeken naar alterna tieve methodes waarbij er ook in tijden van weinig zaadval voldoende grondstof voor het kweken van consumptiemosselen beschikbaar zou komen. Het al ternatief werd gevonden in het eerder opvangen van de mosselzaadjes. Het leven van een mossel begint als larfje, zwevend door het water. Het larfje groeit uit tot een piep klein, nog steeds door het water zwevend, mosseltje om op een gegeven moment naar de bodem te zak ken en daar verder te groeien. Die zwevende mossel zaadjes hebben de neiging zich vast te hechten op al lerlei dingen die ze onderweg tegenkomen. Denk aan de mosselzaadjes op paalhoofden. Van die na tuurlijke neiging wordt gebruik gemaakt bij de mzi's. De mosselzaadjes die door het water zweven, hechten zich vast op de netten of touwen van de mzi's. Terwijl er nog volop werd geëxperimenteerd met de verschillende technieken, stond de mosselsector in 2008 ineens op zijn kop. De natuurorganisaties had den gelijk gekregen van de rechter en er mocht niet meer op mosselzaad worden gevist. Dat zou het ein de betekenen van de mosselsector in Nederland; im mers zonder mosselzaad ook geen consumptiemos sel meer. Zover kwam het niet. Overheid, mosselkwekers en natuurorganisaties sloten in 2008 een convenant. De mosselsector zou in vijf stappen van ieder twintig procent omschakelen van zaadvissen vanaf de bo dem naar het invangen met mzi's. In 2009 werden door het Rijk verschillende gebieden aangewezen in de Waddenzee, de Oosterschelde en op de Noordzee bij de Brouwersdam waar de mzi's neergelegd moch ten worden. In totaal 500 hectare in de Waddenzee, 200 hectare in de Oosterschelde en 60 hectare in de Noordzee bij de Brouwersdam. De tonnen, vlotjes en strengen verschenen daarna in grote aantallen op het water. Vooraf werd gedacht dat de aangewezen gebieden voldoende groot zouden zijn om veertig procent om schakeling op te vangen. Maar dat.lukt niet. Niet ie dere locatie is geschikt genoeg, blijkt nu. „Je hebt voor een mzi voldoende diep water nodig", legt Hans van Geesbergen, secretaris van de producen tenorganisatie mosselcultuur uit. „En het mag ook niet te ongunstig op de stroming liggen." Omdat de netten aan drijvers hangen die op hun beurt veran kerd zijn aan palen in de bodem, komt er door de stroming nogal wat kracht op de installatie te staan. Als de stroming te sterk is of van te veel verschillen de kanten komt, kunnen de ankers losslaan en gaat de installatie op drift. Het blijkt dat met name in de gebieden in de Waddenzee locaties niet (meer) ge schikt zijn. Dat heeft te maken met de dynamiek van het gebied. De Waddenzee is altijd in beweging. Geulen verplaatsen zich, eilanden 'wandelen' en daardoor veranderen ook de natuurlijke omstandig heden op de aangewezen locaties voor de mzi's. De ze factoren spelen een veel minder grote rol in de Oosterschelde. Maar ook daar geldt dat maar een be perkt aantal gebieden geschikt zijn voor mzi's. Maar niet alleen de natuurlijke omstandigheden be lemmeren een vlotte overschakeling. Economische motieven spelen ook een belangrijke Mosselzaad op een invanginstallatie. Ook zeesterren zijn dol op mosselen. Een mosselzaadinvanginstallatie van zogenoemde longlines Mosselzaad aan netten door Melita Lanting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 58