Lied in strijd tegen herstel vestingwallen Tarweprijs onder druk door hogere productie BEVELANDEN en THOLEN 27 Bom gevonden bij werk aan straat in Kapelle Watersnoodmuseum in Ouwerkerk wil het internationaal kenniscentrum op het gebied van waterveiligheid worden. ouwerkerk - Met steeds nieuwe projecten en stijgende bezoekers aantallen doet het Watersnood museum in Ouwerkerk het goed. Maar directeur Siemco Louwerse blijft ambitieus: „We verzinnen steeds leuke dingen die bij het museum passen." Eén van de ambities is een kennis centrum op het gebied van water veiligheid. Louwerse: „Dat zijn we al een beetje. Na de orkaan Sandy werden we benaderd door media uit New York. Maar we kre gen ook vragen van Duitse toeris ten toen daar een rivier buiten haar oevers was getreden. Er is hier in '53 een ramp gebeurd met een enorme impact. Het ant woord daarop was het Deltaplan. En nu zijn we bezig met een getij decentrale in de Brouwersdam. Wij zijn in staat een hedendaagse ramp in perspectief te zetten. Dat doen we met onze collectie, onze grote hoeveelheid beeldmateriaal, maar vooral met getuigenissen van mensen die de ramp hebben meegemaakt." Om die kennis toegankelijk te ma ken zet het museum het Wereld wijde Waterweb op. Het kennis centrum sluit ook mooi aan op het vierde caisson van het mu seum, waarin aandacht wordt be steed aan innovaties op het ge bied van waterbeheer. In dat caisson houdt het museum in de tweede helft van november ook de Watermanagement Week met enkele internationale sprekers. Verder blijft het museum investe ren in de jeugd. Jonge bezoekers mogen zich al waterambassadeur noemen, maar kunnen straks ook lid worden van het Watersnood museum. Louwerse hoopt dat ze dan nog eens terugkomen. Het museum ontving gisteren zijn 62.062ste bezoeker. Een bij zonder getal, omdat de teller in het recordjaar 2010 bleef steken op 62.031. „Dat record is nu verbro ken en we hebben nog dik vier maanden te gaan in 2013", vertelt Louwerse trots. Een van de rede nen voor dat hoge bezoekersaan tal is de deal die het museum sloot met een Amerikaanse cruise maatschappij. Die bracht 5000 mensen over de vloer. Louwerse wil die volgend jaar ook ontvan gen. De rederij beraadt zich nog. Op 6 november is het zestig jaar geleden dat het stroomgat bij Ou werkerk met caissons werd ge dicht. Het museum gedenkt dit met de afronding van het Oral History project, waarbij nog leven de getuigen op video verslag doen van de ramp. Op die dag wordt ook een twintig meter lang wand tapijt van de kunstenares Claudy Jongstra onthuld. Lekker druk wordt het ook op 9 september als het programma Tussen Kunst Kitsch wordt opgenomen. In het liedje 'Oaghe Boamen' zet de Zeeuwse troubadour uiteen waarom de rijkelijk begroeide wal len moeten blijven zoals ze zijn. Het refrein luidt: Laèt ons bluve, laèt ons staen Laèt ons ivaeke en droame Me bin ut boegbeeld van de stad Van 't land van d'oage boamen De werkgroep staat zaterdag op de Thoolse braderie, in de buurt van de Markt. Het lied zal dan ten gehore worden gebracht, omlijst met sfeervolle beelden van de ves tingwallen op een groot doek. De leden zijn aanwezig om achter grondinformatie te geven over hun verzet tegen de plannen van de gemeente. Ze vinden onder meer dat het her stel van de wallen veel te veel geld kost. Er is 1,1 miljoen euro be schikbaar. De werkgroep is boven dien bang voor een kaalslag in het zogeheten Thoolse bosje. kapelle - Tijdens graafwerkzaam heden in de Spaarlingsstraat in Ka pelle is gistermiddag een bom aangetroffen. Het werk is stilgelegd en de Explo sieven Opruimingsdienst (EOD) is ingeschakeld. Die heeft het ex plosief, een granaat uit de Tweede Wereldoorlog, gisteravond onscha delijk gemaakt. Een aantal bewo ners is gevraagd tijdelijk elders naartoe te gaan, anderen moesten tijdens de demontage binnen blij ven of in elk geval niet via de voordeur de woning verlaten. De Spaarlingsstraat, een zijstraat van de Vroonlandseweg, wordt momenteel heringericht. De Coöperatieve Zuidelijke Aan- en Verkoopvereniging (CZAV), die zijn hoofdvestiging heeft in Wemeldinge, heeft de voorschot- prijs per ton maal-, zomer- en balctarwe bepaald op 135 ton. In 2012 bedroeg de voorschotprijs 200 euro per ton, in 2011150 euro en in 2010 155 euro. Vorig jaar was sprake van een recordprijs. Dat zal dit jaar zeker niet het ge val zijn, omdat de productie fors is toegenomen, aldus adjunct-di recteur Ko Francke van de CZAV. Boeren zullen dit seizoen gemid deld weinig aan tarwe verdienen. De voorschotprijs ligt ongeveer op kostprijsniveau. De definitieve prijs verschilt over het algemeen niet zoveel van de voorschotprijs. Wat ook in het nadeel van de boe ren werkt, is dat de tarwe dit jaar laat rijp is geworden en de voch tigheidsgraad hoog is. De oogstperiode duurt langer en er moeten meer kosten worden gemaakt om tarwe te drogen. Dit drukt de opbrengst voor de boe ren. DONDERDAG 29 AUGUSTUS 2013 VInr Voorzitter Karla Peijs, de directeuren Louwerse en Van den Beemt, de 62.062ste bezoeker An Biesters en haar vriendinnen Mileen de Temmerman en José Jegers. foto Dirk-Jan Gjeltema Poldermuseum met ambitie door Ton van den Nouweland door Rob Paardekam THOLEN - In haar strijd tegen het herstel van de vestingwallen in Tho- len heeft de werkgroep Oudeves- te.nl een nieuw wapen ingezet: een lied van Engel Reinhoudt. www.oudeveste.nl WEMELDINGE - Boeren zullen dit jaar genoegen moeten nemen met een lagere tarweprijs dan de afgelo pen drie jaar en zeker in vergelij king met het seizoen 2012.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 57