Minder zware straf d MAROKKO t Protest bij viering verjaardag 4 BINNENLAND effewégnl UvA-promovenda Wesseling betwijfelt of terroristische aanslagen te voorkomen zijn door geldstromen in de gaten te houden. AMSTERDAM - Het in de gaten hou den van wereldwijde geldstro men om aanslagen te voorkomen en nog onbekende terroristen op te sporen, levert nauwelijks resul taat op. Dat schrijft Mara Wesse ling van de Universiteit van Am sterdam. Zij promoveert maandag op haar onderzoek naar de Euro pese strijd tegen financiering van terrorisme. Informatie van banken heeft nog nooit naar een terrorist geleid. Banken moeten volgens de Euro pese richtlijn tegen witwassen en terrorismefinanciering verdachte geldtransacties melden. In 2010 sloten Amerika en de Eu ropese Unie het Swift-akkoord over het gebruik van Europese bankgegevens in de strijd tegen terrorisme. Daarmee zouden aan slagen voorkomen kunnen wor den. Dat argument wordt ook als recht vaardiging gebruikt in privacyde- batten. „Maar uit mijn analyse blijkt dat in de meeste van de vijf tien openbaar gemaakte cases het Swift-programma pas na een aan slag informatie heeft kunnen aan leveren, maar de aanslag niet heeft kunnen voorkomen", geeft Wesseling aan. „Bijvoorbeeld na de aanslagen in 2005 in Londen. Toen werd Swift gebruikt om te kijken met wie de aanslagplegers in contact stonden en van wie zij geld hadden gekre gen. Maar daar heb je het Swift-programma niet voor no dig." Swift kent dus weinig aantoonba re successen, aldus Wesseling. „Omdat de informatie daarover deels geheim is, kan ik niet con cluderen dat het effect van dat programma beperkt is, maar uit de informatie die wél beschikbaar is, kan ook niet worden vastge steld waarom het nu zo onmis baar is", vertelt Wesseling. Zij deed vijf jaar lang onderzoek in openbare bronnen en sprak sleu telfiguren. De EU werkt aan een eigen versie van het Swift-programma om de bulk aan privacygevoelige infor matie op eigen territorium te hou den. De EU is er wel van over tuigd dat het programma werkt in de strijd tegen terrorisme. Maar, valt ook te lezen in een eva luatierapport van de samenwer king met Amerika, het blijft moei lijk dat vast te stellen zonder te Computer programma's geven nauwelijks hits op verdenking van terrorisme veel te verklappen over geheime operaties. Het evaluatieteam ver telt wel van een Fin met terroris tische plannen die opgepakt werd met behulp van Swift-data verza meld na de aanslag door Anders Breivik in Noorwegen in 2011. Een andere manier om terrorisme financiering in de gaten te hou den, is de Europese richtlijn, die banken verplicht verdachte trans acties te melden. „Maar computer programma's geven nagenoeg geen hits op verdenking van terro risme, omdat de bedragen te klein zijn en terroristen zich niet altijd anders gedragen dan andere klanten", aldus Wesseling. „En meldingen blijken regelmatig on gegrond." Computergestuurde zoektochten in grote databases zijn ook niet zo objectief als ze vaak worden voor gesteld, vindt Wesseling. „Bij een hit moeten medewerkers van de banken bepalen of het inderdaad gaat om een terrorist of om vals alarm. Het blijft mensenwerk. Wat zijn verdachte transacties? Wat is normaal financieel ge drag?" De Financial Intelligence Unit Ne derland, waar de banken verdach te transacties melden, reageert verontwaardigd op de conclusies van Wesseling. „Het werkt wél. Banken melden goed, daar kun nen we ook vaak wat mee. Daar mee knoop je netwerken aan el kaar, wat via bijvoorbeeld telefoni sche taps niet lukt. Ik kan natuur lijk geen namen noemen, maar de meldingen leiden zeker wel naar terroristen", aldus een onderzoe ker terrorismefinanciering bij de FIU-Nederland die anoniem wil blijven. De Nederlandse veiligheidsdienst AIVD wil nog niet inhoudelijk reageren. Het onderzoek naar geld stromen is 'een van de onderde len in een arsenaal aan instrumen ten' om terroristen op te sporen, aldus een woordvoerster. Ook kan de rechtbank niet terug vinden of er voldoende is stilge staan bij de schade die verdachten en slachtoffer door de filmbeel den zouden lopen. Daarom kre gen drie verdachten gisteren elk twee maanden minder straf. Het OM kondigde onmiddellijk hoger beroep aan. De officier van justi tie maakte volgens de rechter in breuk op de persoonlijke levens sfeer van de verdachten, omdat het te verwachten viel dat de ca merabeelden eindeloos zouden worden herhaald, ook op inter net. Bovendien was overleg met de hoofdofficier of persofficier no dig geweest en had het OM eerst minder ingrijpende opsporings middelen moeten inzetten. 22 daagse busreis mü: VAN 5 1399 Ziekenhuizen halen operatienorm niet 36 Nederlandse ziekenhui zen hebben vorig jaar niet voldaan aan een norm die voorschrijft dat ze een mini maal aantal operaties moe ten uitvoeren. Dat meldde RTL Nieuws op basis van een rondgang. Ziekenhuizen moeten een minimum van een bepaald type operaties uitvoeren, omdat patiënten anders meer kans hebben op complicaties. Het gaat bijvoorbeeld om operaties aan de maag, slokdarm of blaas. Per type operatie ver schilt het gestelde mini mum. Sensire zet ontslag door Thuiszorgorganisatie Sensire uit de Achterhoek zet het voorgeno men ontslag van 1100 medewer kers door, ondanks de vele protes ten. Het kabinet vroeg het be stuur of er alternatieven waren, maar onderzoek leverde volgens Sensire geen oplossing op. Arrestant dood in cel Een 44-jarige man is gistermid dag overleden in een Rotterdam se politiecel. De Rotterdammer was dinsdag opgepakt wegens openbare dronkenschap. De man overleed op het bureau aan het Doelwater. De politie gaat uit van een natuurlijke dood. Namen leaserijders Leasebedrijven moeten de identiteit van leaserijders die vaak boetes krijgen voor te hard rijden, vanaf 1 november verplicht doorgeven aan justi tie. Het OM kan hogere boetes opleggen als een bestuurder vaak het pedaal te ver intrapt. 'Weeze onveilig' Volgens de Duitse pilotenvere niging Cockpit zijn de landings banen van luchthaven Weeze, waarvan ook veel Nederlan ders gebruikmaken, te kort en onvoldoende verlicht. De direc teur van de luchthaven wijst de kritiek van de hand. DC 'Geldstroom leidt niet of nauwelijks naar terrorist' door Freke Remmers Mara Wesseling, promovenda THING DEN HAAG - Een groep uitgeproce deerde asielzoekers greep gisteren de viering van honderd jaar Vredespa leis aan om te protesteren tegen hun behandeling door de Nederlandse overheid. De feestvierders binnen kre gen er weinig van mee. Een van de ge- door Max Steenberghe DEN BOSCH - Het Openbaar Ministe rie (OM) heeft bij het vrijgeven van het filmpje over de mishande ling van een man in Eindhoven een procedurefout gemaakt. Inclusief: 21 hotelovernachtingen, 21x ontbijt, 21x diner, Nederlandssprekende gids op dag 6 t/m 16, Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider. Vervoer per Comfort Class touringcar U verblijft in diverse 3- of 4 sterren hotels, alle kamers zijn voorzien van douche en toilet en de hotels beschikken over een lift. Ontdek het prachtige Spanje en het magische Marokko Bezoek prachtige steden als Barcelona, Sevilla en Madrid. Bewonder in Marokko de drie koningssteden Fès, Marrakech en Rabat. Struin door de smalle straatjes in de medina, geniet van het uitzicht op de zandduinen en breng een bezoek aan een moskee. DE MOOISTE BUSREIZEN VOOR DE BESTE PRIJS! Boek nu: WWW.EFFEWEG.NL of bel 0529 - 46 96 67 Alle fouten voorbehouden Pripen ci/n vanal en per persoon o.b v boeking von 1 petionen Exclusief excursie en entreegelden en €18. reservenngskosten per boeking 'r*. DEN HAAG VARSSEVELD ROTTERDAM DEN HAAG KEULEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4