i Obama als acrobaat op een slap koord Besteding aan reclame op televisie afgenomen Sterk en Randstad: 10.000 jongerenbanen binnen S weken IN HET NIEUWS 3 Ban Ki-moon vraagt meer tijd Acteur John Kuipers (76) overleden ti Als er aan het eind van de rit 8000 zijn in plaats van 10.000 is het ook goed -i 9 Rusland in het Midden-Oosten de gebeten hond. Gebeurtenissen die kwaad bloed hebben gezet binnen de muren van het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Moskou. Rusland legt er de vin ger op waar het pijn doet: het be wapenen van extremisten, het fei telijk helpen van al-Q_aeda in Sy rië. De Russische bezwaren zijn reëel, en het land stelt bovendien terecht de vraag wat er met Syrië en de regio zal gebeuren wanneer president Assad verdwijnt. Het gaat grotendeels om imago. Het Rusland van Poetin wil op het wereldtoneel gezien worden als een grote mogendheid, een machtig land waar niemand om heen kan. DAMASCUS - VN-inspecteurs heb ben hun onderzoek naar gifgas aanvallen in Syrië hervat, maar het lijkt er sterk op dat westerse landen de uitkomst niet afwach ten. Groot-Brittannië zou gistera vond laat nog een voorstel over Syrië in stemming brengen in de VN-Veiligheidsraad. De Verenigde Staten zijn ervan overtuigd dat het Syrische leger vorige week een gifgasaanval heeft uitgevoerd en zinnen op af straffing. Voor militaire actie is volgens het internationaal recht instemming van de Veiligheids raad vereist. Rusland, belangrijk ste bondgenoot van Syrië, vindt het nog te vroeg voor een resolu tie in de Veiligheidsraad. Het wil het VN-onderzoek afwachten. VN-topman Ban Ki-moon, voor de viering van het 100-jarig be staan van het Vredespaleis in Den Haag, zei gisteren dat het onder zoek nog twee dagen zal duren. Ban waarschuwde voor overhaast wapengekletter. Vanmiddag is in de Tweede Ka mer een debat over de ontwikke lingen in Syrië. De Kamer komt hiervoor terug van zomerreces. NIJMEGEN - Als de Amerikaanse president Barack Obama bevel geeft Syrië aan te vallen, balan ceert hij als een evenwichtskun stenaar op het slappe koord. Een aanval die de militaire infrastruc tuur van het Syrische leger vernie tigt, laat de balans van de strijd in het voordeel van de rebellen door slaan. En daarmee wordt Amerika feitelijk een actieve deelnemer in het conflict. Dat is iets wat Oba ma niet wil. Een wekenlang durende aanval zal het regime van president Bas- har al-Assad in het nauw brengen en de kans vergroten dat hij wild om zich heen gaat slaan. Richting Israël bijvoorbeeld. Het uitschake len van Assad - uiteraard geheel per ongeluk, want een buiten lands staatshoofd mag volgens de Amerikaanse wet geen doelwit zijn - is ook niet verstandig. Rusland zal zich minder terug houdend gaan opstellen als zijn bondgenoot wordt geliquideerd. Het bombarderen van opslagplaat sen van chemische wapens is ook niet aan te raden, omdat dit een humanitaire en milieuramp tot gevolg kan hebben. Tenzij de com ponenten van de chemische wa pens apart zijn opgeslagen, maar dan nog is het risico waarschijn lijk te groot, ook al omdat de infor matie daarover dan uiterst be trouwbaar moet zijn. De VS-interventie moet Assad af schrikken om een nieuwe aanval met chemische wapens te onder nemen. En de actie moet beperkt zijn. De verwachting is dan ook dat de aanval maximaal twee da gen gaat duren. Doelen zijn dan bijvoorbeeld artillerie-eenheden die chemische aanvallen kunnen uitvoeren en commandocentra. Vooral de Vierde Divisie en de Re publikeinse Garde, eenheden waarop Assad steunt, kunnen een aanval verwachten. Geliefd wa pen is de kruisraket omdat de Sy rische luchtverdediging te sterk is voor aanvallen met vliegtuigen. Aan commercials werd 446 mil joen euro uitgegeven. Dat meldt het Nederlandse marketingcen- trum voor televisiereclame Spot. Door de crisis houden adverteer ders de hand op de knip, zegt Spot-directeur Michel van der Voort. Het afgelopen halfjaar zaten con sumenten gemiddeld wel langer voor de buis. Hoewel er geen gro te sportevenementen waren, nam de gemiddelde dagelijkse kijktijd met 1 procent toe tot 201 minu ten. Sinds de invoering van de huidige meetmethode in 2007 is de kijktijd nog niet zo hoog ge weest. De stijging komt doordat mensen meer 'uitgesteld' zijn gaan kijken, stelt Van der Voort, bijvoorbeeld door programma's op te nemen of tijdelijk op pauze te zetten. Inmiddels heeft een op de drie huishoudens hiervoor een harddiskrecorder op de tv aange sloten. Spot rekent voor de twee de helft van het jaar op een licht herstel in de markt voor tv-recla- me. Het bureau gaat ervan uit dat de economie iets aantrekt. AMSTERDAM - In zijn woonplaats Amsterdam is danser, zanger, ac teur en choreograaf John Kuipers op 76-jarige leeftijd overleden. Hij stierf maandag na een kort ziek bed, maakte zijn familie gisteren bekend. Kuipers is bekend van de tv-serie Ja zuster, nee zuster uit de jaren zestig. Samen met Carla Lipp en Barrie Stevens vormde hij in het rusthuis van Hetty Blok (zuster Klivia) het trio De Jon kies. Het trio zong hierin liedjes als De kat van Ome Willem. Volgens Marjolein ten Hoonte, di recteur arbeidsmarkt van Rand stad, wordt aan alle medewerkers, van intercedent tot manager, ge vraagd een aantal jongeren te adopteren. „Schoolverlaters mel den zich nu op de arbeidsmarkt. Een eerste baan is van kapitaal be lang. Daarbij hebben jongeren vaak een duwtje in de rug nodig." Vanaf 9 september trekt het uit zendbureau met een bus jonge ren langs bedrijven, op zoek naar banen. „Misschien zetten we werkgevers op die manier aan om een vacature die men even liet lig gen toch maar op te vullen", al dus Sterk. Zij is sinds april werk zaam als ambassadeur aanpak jeugdwerkloosheid. Op dit mo ment zijn zo'n 148.000 jongeren werkloos. Sterk belooft om op haar website ditissterkteam.nl het aantal gerealiseerde banen per dag te turven. „Dan kan iedereen zien dat het geen bluf is." Arbeidseconoom Ronald Dekker van de Universiteit van Tilburg looft het initiatief. „Natuurlijk is het gemakkelijk om cynisch te rea geren. Maar alles is beter dan hele maal niets doen. Randstad doet wat het UWV niet voor elkaar krijgt. Al moet je je afvragen of er inderdaad netto 10.000 jongeren in die vijf weken aan een baan worden geholpen. Het is in ieder geval een mooi rond getal." Voor Sterk en Ten Hoonte is er geen twijfel mogelijk. „Die 10.000 gaan we gewoon halen." Ten Hoonte legt uit dat het kan gaan om vaste banen, maar ook om tij delijke of parttimebanen. „Het be langrijkste is die éérste baan. Daar na bouwt zo'n jongere een eigen netwerk op." Ronald Dekker valt haar bij. „Het is gemakkelijker solliciteren ter wijl je een baan hebt dan vanuit de werkloosheid. Ik gun Rand stad zijn mooie moment van glo rie, maar het is natuurlijk een beetje incidentenpolitiek bedrij ven. Je zou hopen dat dit soort ac ties niet nodig zijn, dat de arbeids markt structureel werkt. Ik vraag Het is natuurlijk een beetje incidentenpolitiek bedrijven me wel af hoeveel banen vast zijn, en hoeveel jongeren binnen nu en vijf weken een baantje van 12 tot 20 uur hebben." Hij wijst ook op een mogelijk verdringings effect. „Dat nu alle kaarten op jon geren worden gezet en andere groepen even worden vergeten." Voorzitter Robert Coenmans van FNV-Jong juicht de actie 'Jeugd op zoek' toe. „De meeste plannen vanuit de overheid zijn stroperig. Jongeren hebben veel meer aan dit soort acties. Snel, duidelijk, helder." Hij zal niet teleurgesteld reageren als er eind september 8000 in plaats van 10.000 banen zijn. Je moet het positief zien, zegt hij: „Nog vijf van dit soort initiatieven en de jeugdwerkloos heid is met de helft gedaald." DONDERDAG 29 AUGUSTUS 2013 zich bedonderd door Joost Sijtsma AMSTELVEEN - Adverteerders heb ben in de eerste helft van het jaar 5,6 procent minder besteed aan te levisiereclame, vergeleken met een jaar eerder. door Wilko Voordouw ROTTERDAM - In de komende vijf weken moeten zo'n 10.000 jonge ren via uitzendbureau Randstad een baan krijgen. „We halen ze van de bank af', zegt Mirjam Sterk, am bassadeur tegen de jeugdwerkloos heid. „Jongeren moeten werkerva ring opdoen." Robbert Coenmans, FNV-Jong Arbeidseconoom Ronald Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3