ook moedig hun kwetsbaarheid ZEELAND 31 brieven Waarschuwing voor wegwerken in Zeeland Sail Scores Kapelle Dankzij de inzet van deskundige mensen en een klein legertje van vrijwilligers, hebben we in Vlis- singen met Sail de Ruyter 2013 (26 augustus) een geweldige nau tische happening gehad. We werden gastvrij ontvangen op* de Tall Ships en de mijnenveger door enthousiaste medewerkers en scheepsbemanning. Met als klap op de vuurpijl een prachtige vlootschouw. Iedereen die zijn/haar steentje heeft bijge dragen wil ik op deze plaats harte lijk bedanken! Het was geweldig! Voor welke middelbare school kie zen we? Wij hebben van te voren niet gekeken naar de examensco res (21 augustus) van de Goese middelbare scholen. We bezochten de Open Dagen. De jongens luisterden naar de toe spraken van de afdelingsleider, kregen een rondleiding en moch ten meedoen met proeflessen. Daarna vroegen we onze zoons om de scholen zelf een cijfer te ge ven. De ene school werd beoordeeld met een 6 (geen frisse toiletten) en de andere school met een 9. De jongens zitten inmiddels in hun 6e en 3e jaar. Wat vinden wij, ouders nu belang rijk? Dat de jongens inderdaad met ple zier naar school gaan. Maar vooral ook dat als we con tact zoeken met een mentor of ie mand anders van school dat we dezelfde dag nog antwoord krij gen! De stichting Behoud de Zak van Zuid-Beveland (BZZB) daagt Ka pelle voor de rechter in verband met de afgegeven vergunning voor hagelkanonnen (26 augus tus). De stichting zet zich in voor het behoud van 'de Zak'. Dat is abso- - luut een goed streven. Eigenaren van boomgaarden pro beren een boterham te verdienen aan het fruit en investeren veel geld in die hagelkanonnen om schade te voorkomen. De BZZB is van mening dat hier door geluidshinder ontstaat, maar waarop is dat op gebaseerd? Wij wonen aan de rand van Kapel; le - hemelsbreed misschien hon derd meter van een hagelkanon - en horen bij het (sporadisch) ge bruik hooguit een aantal doffe klappen. Is het bestuur zich bewust van het feit dat voor de fruitboeren hun portemonnee/eten aan de bo men hangt en dat men dus afhan kelijk is van het (on)weer? Bestuur van de BZZB, kom eerst met argumenten en resultaten van omgevingsonderzoek en geef dan commentaar! isch op al ukt, >rt- .Ze Jni- 1 en e verk van on >e- ze ing. er n, p- ien- en. iet 1. MIDDELBURG - Rijkswaterstaat voert in de maanden september en oktober onderhoud uit aan het asfalt en viaducten op de A58, N57 en N59 in Zeeland, Zuid-Hol land en het westen van Noord-Brabant. Het verkeer wordt tijdens de werkzaamheden omgeleid. De omleidingsroutes worden aange geven met gele borden. Wegge-" bruikers dienen rekening te hou den met een langere reistijd. Op verschillende plekken in de pro vincie worden wegen of stukken daarvan afgesloten. Een kaart met een overzicht van alle werkzaam heden in Zeeland is te vinden op www.pzc.nl. Rijkswaterstaat geeft aan dat ook informatie te vinden is op de website www.vananaarbe- ter.nl Er kan ook gebeld worden met de gratis informatielijn van Rijkswaterstaat, 0800-8002. verkeer niet meer. Ik schreef het CBR of zijn rijbewijs kon worden ingetrokken. Ze zagen me als een crimineel die iemand zijn rijbe wijs af wilde pakken." Door over haar vader te schrijven, dienden ook jeugdherinneringen zich aan. Hebrina heeft al vele ja ren een briefje bij haar bureau hangen: 'If a story is in you, it has to come out'. Zo is De leugenboom het levensverhaal van een Zeeuw se onderwijzersdochter gewor den. Er is nog iets wat haar leven heeft getekend: 'graaiende mannenhan den'. Als ze pubermeisje is, zit op eens opa in haar blouse te voelen. Later raakt ze ervan overtuigd dat diezelfde opa ook haar moeder heeft lastiggevallen. Verder: ook haar vioolleraar kan niet van haar afblijven. Hebrina: „Graaiende mannenhanden zijn voor veel meisjes een gegeven, je leest er da gelijks over. Ik heb me zeker door mijn opa heel kwetsbaar gevoeld. Ik heb altijd mijn best gedaan, wil de een braaf kind zijn. Maar ik werd gekwetst, voelde me machte loos. Wat verdraag je en wat niet? Die grens is bij mij overschre den." „Inderdaad", zegt ze, „als mijn va der het kon lezen, zou hij niet blij zijn met mijn boek." Tóch noemt ze De leugenboom geen aanklacht tegen hem: „Het is meer een aan klacht tegen de bekrompen maat schappij van de jaren vijftig en zestig. De sociale dwang van de omgeving, daar is ons gezin slacht offer van geworden. Met de huidi ge bezuinigingen in de zorg en de roep om weer ouders in huis te nemen, is mijn boek eigenlijk heel actueel. Op grond van wat ik heb meegemaakt, zou ik dat nooit en te nimmer doen." Haar vader leeft nog. Hij is 97 jaar, en woont sinds kort in een verpleeghuis bij haar in de buurt. Hebrina is inmiddels aan haar tweede boek begonnen. Hebrina Blok: De leugenboom - Uit geverij The House of Books, 320 pagi na's, 17,95 euro. Presentatie: morgen om 16.30 uur in boekhandel De Drvk- kery in Middelburg. middelburg - De titel Harnas voor de voorstelling van Danstheater Aya brengt geen onaantastbare ridders op het podium, maar krachtige mannen van vlees en bloed, die ook de moed hebben hun kwetsbaarheid te tonen. Het Zeeland Nazomerfestival ont haalt het publiek met deze voor stelling in de Schouwburg Middel burg op een mooie ervaring. Harnas bestaat uit twee delen. Eerst krijgen de bezoekers, ver deeld in groepjes een 'private-dan- cer' toegewezen. Hij neemt zijn gasten mee naar een aparte ruim te om daar in een solo-optreden een persoonlijk verhaal te vertel len én dansen. Zo toont de van oorsprong Finse danser laakko Toi- vonen hoe hij gemene opmerkin gen in zijn jeugd heeft leren blok keren. Elke danser geeft zo een stukje kwetsbaarheid prijs. In het tweede deel komen alle groepen weer bijeen in de grote zaal en staan de dansers op het podium. Ze zijn met vijf dit keer, de zesde man Badeen Pedawi ontbreekt. Hij is door zijn rug gegaan en de choreografie is deze dag nog snel en inventief aangepast. „Dat maakt het ook voor ons extra spannend", zegt danser Regillio Sedoc na afloop tijdens een geani meerd nagesprek met de zaal. In Harnas hebben de dansers geen ijzer aan hun lijf, maar aan vankelijk hagelwit ondergoed. De mooie, strakke vormgeving met goudkleurige golfplaten zet hen wel in een ijzeren kader. De ruim te kan een gevangenis zijn of een kille gymzaal op de middelbare school of voor wie wil een sym bool voor een harnas waarvan je enkele klepjes kunt openen. De dansers vertellen een mooi co ming of age verhaal van prille pu berteit naar mannen met levenser varing dankzij het uitdelen en in casseren van klappen, opgelopen deuken en genoten genoegens. Soms tonen ze hun grimmigheid als de onderlinge krachten wor den gemeten, maar humor heeft een veel grotere plaats in Harnas. Samen plassen op een rij zoals aan mannen is voorbehouden bij voorbeeld en dan klinkt aanslui tend I take a look at my enormous penis and my troubles start melting away van zanggroep Da Vinci No tebook. De zaal reageert met gulle lach. De dansers beschikken dui delijk ook over speltalent. DONDERDAG 29 AUGUSTUS 2013 Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg 0118-434005 lezersredacteur@pzc.nl G. de Bruine Koudekerkseweg 2-19, Vlissingen Gisela Nijsse Ring 5, Oud-Sabbinge Willem van Leeuwen, Sterappelstraat 11, Kapelle )k 1T 50- n - a- „El- an tt ad :raal door zij n dochters ogen Hebrina Blok: „Elke keer als ik bij mijn vader in Zeeland kwam, maakte ik wel iets mee waarvan ik dacht: 'dat zou je op moeten schrijven'." RECENSIE door Ali Pankow Harnas is vanavond nogmaals te zien: Stadsschouwburg Middelburg, 19.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 31