Van zaadje tot bodem- of hangcultuurmossel ZEELAND 29 mos- s en nt. De itig bo den ten in >rdzee noch- nzee, in de tjes len op ien it om- et ie- ?bt [t :en- ook iat de eran- de staan, ïillen- gaat in de )ge- eging. en ndig- s. De- i de en be en be- rijke rol. Het mosselzaad invangen met een mzi is veel duurder dat het opvissen van de bodem. „Een kilo zaad van een mzi kost 6o tot 70 cent. Dat komt door het gebruik van de materialen en dure arbeid. De paalankers moeten worden geslagen door een spe ciaal schip. Natuurlijk kost het opvissen van zaad ook wat, maar dat is niet te vergelijken met de kos ten voor een mzi", zegt Van Geesbergen. Kosten die maar tot op zekere hoogte kunnen worden doorbere kend aan de klant en daardoor is het uiterst onzeker of 100 procent zaad invangen met mzi's uiteindelijk economisch rendabel gemaakt kan worden. En tot slot speelt het ruimtegebrek een belangrijke rol. Het is maar de vraag of er voldoende geschikte locaties te vinden zijn voor de mzi's voor een 100 procent omschakeling. „Het gaat in ieder geval een lastig ver haal worden", zegt Van Geesbergen. „Ook de andere gebruikers doen nu ervaring op met de mzi's en als die zien dat het huidige gebruik met factor vijfgro ter wordt, maakt dat nerveus." Momenteel wordt de eerste fase van omschakeling van bodemzaadvisserij naar mzi's geëvalueerd. Eind van dit jaar worden daar de resultaten van verwacht. Duidelijk is wel dat de beperkingen waar nu al te genaan wordt gelopen daarin worden meegenomen. Daarbij wordt ook een wetenschappelijk onderzoek betrokken dat eerder dit jaar verscheen waaruit blijkt dat de schade van zaadvissen op de bodem niet blijvend is. De natuur herstelt zich sneller dan verwacht. Niet alleen met de ruimte voor de mzi's zijn problemen. Ook de locaties waar de mossel ver der moet groeien tot een eetrijpe mos sel staan onder druk. Vooral in de Waddenzee zijn problemen. Als het mosselzaad is opgevist wordt het overgrote deel uitgezaaid op kweekpercelen. Dit zijn gebieden op de zeebodem waar de mosselen verder groeien. Deze kweekpercelen liggen niet alleen in de Waddenzee, maar ook in de Oosterschelde. Op sommige percelen kunnen de mosselen zomer en winter liggen, op andere stukken kunnen de schelpdieren •alleen in de zomer liggen en moeten ze voor de winter verplaatst worden naar een an dere locatie. Soms worden halfwas-mosselen opge vist vanuit de Waddenzee en naar de Oosterschelde gebracht om verder te groeien. Andere mosselen groeien he lemaal op in de Waddenzee en liggen slechts kort in de Oosterschelde om het predikaat 'Zeeuwse mossel' te ver werven. Volgens de mosselhandelaren geeft het Oosterscheldewater de Zeeuwse mossel de typerende zilte smaak. De mossel groeit in de Wad denzee sneller dan in de Oosterschel de. Gemiddeld is een mossel op het Wad in twee jaar tijd groot genoeg voor consumptie. In de Oosterschelde doet het schelpdiertje er drie tot vier jaar over. De snelheid van groeien op het Wad is aantrekkelijk voor de mos selkweker, maar juist daar gaat de kwa liteit van de mosselpercelen gestaag achteruit. Dit is een probleem wat al geruime tijd bekend is, maar een op lossing is er niet. Vroeger kon je als mosselkweker om een ander perceel vragen bij het Rijk, maar tegenwoor dig kan dat niet meer. Daardoor neemt de hoeveelheid kweekpercelen af en worden minder mosselen gepro duceerd. Het alternatief voor deze 'bodemcul- tuurmossel' is de 'hangcultuurmossel'. Bij deze kweekmethode worden de mosselzaadjes niet uitgestrooid op per celen op de zeebodem, maar in grote elastische sokken gedaan. Deze sok ken hangen (net als de mzi's) in het water en daarin groeien de mosselen. Gedurende het groeiproces worden de mosselen een paar keer uitgedund om ze groter te laten groeien. De hangcul tuurmossel is altijd eerder geschikt voor consumptie dan de bodemmos sel. Daarom start het mosselseizoen al tijd met hangcultuur. Het aandeel hangcultuur is overigens nog steeds vrij klein, ongeveer vijf procent van de totale mosselproductie van 50 miljoen kilo in Nederland. DONDERDAG 29 AUGUSTUS 2013 nglines |ange lijnen die op het water drijven. j Aan boord van de mosselkotter worden de lange lijnen van de installatie uit het water getild en gecontroleerd, foto's Melita Lanting r brengt nog geen redding ek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 29