Burgemeester sluit dossier been Canadese militair in Krabbendijke Wijziging fietstijden in winkelhart Middelburg Kunst en cultuur in en om Koudekerke WALCHEREN 27 Watersnoodmuseum wil internationaal kenniscentrum waterveiligheid worden DRUIVENDAK Huisman lijkt helemaal klaar te zijn met de kwestie. „We hebben onderzoek verricht op basis van al lerlei beschikbare bronnen, maar er is helemaal niets gevonden. Na- da, noppes, nul komma nul. Wat mij betreft is de zaak gesloten. Al leen als nieuwe getuigen zich mel den, zal ik bekijken of hij moet worden heropend." De zaak kwam aan het rollen door een stukje dat inwoner )o Koeman eerder dit jaar plaatste in het Advertentieblad Reimerswaal. Daarin stelde hij dat in de tuin van het oude gemeentehuis in 1944 het onderbeen van een Cana dese militair zou zijn begraven. Het been zou per ongeluk zijn achtergebleven bij het bergen van de lichamen uit een tank die op een mijn was gereden. Leefbaar Reimerswaal (LR) eiste een onderzoek, maar dat heeft dus niets opgeleverd. Toch sugge reerde CDA-raadslid Peter Koe man dinsdag tijdens de vergade ring dat er wellicht toch nog aan knopingspunten zijn. Daarop zei Marien Weststrate (LR) dat Koeman zijn bronnen dan maar moet delen. Volgens Koeman zou de auteur van het stukje (zijn vader) informatie heb ben. „Dan moet hij zich maar mel den bij de gemeente", reageerde de burgemeester. Weststrate lijkt er inmiddels van overtuigd te zijn dat er helemaal geen been ligt in de tuin van het voormalige gemeentehuis. „Wat geschreven stond in het adverten tieblad was ronduit lulkoek." MIDDELBURG - Vanaf volgende week wijzigen de tijden waarop in de Middelburgse winkelstraten gefietst mag worden. Voor alle straten geldt dan van maandag tot en met zaterdag een fietsverbod van 11.00 tot 18.00 uur. Op zondag mag er wel ge fietst worden. Voortaan geldt ook in de Lange- viele in beide richtingen tussen 11.00 en 18.00 uur een fietsverbod. In die straat mag tot op heden wel in één richting gefietst wor den. De gemeente past komende week de bebording aan. Die zal in elk geval begrijpelijker worden dan de huidige, belooft wethou der Chris Simons. Het regime voor laden en lossen in de winkelstraten gaat ook ver anderen. Voortaan mogen tot 11.00 uur spullen gebracht en ge haald worden in het voetgangers gebied. Nu kunnen leveranciers dat tot 12.00 uur doen. Het jaarlijkse evenement staat in het teken van kunst, muziek en cultuur. Ruim veertig exposanten tonen hun werk in eigen huis of atelier en op locatie. Creativiteit en originaliteit staan centraal tijdens de vierde wed strijd 'Wie maakt de leukste vo gelverschrikker van Koudekerke'. De poppen vormen ook het begin van Koudekerke uit de Kunst. Sinds de lustrumeditie van de kunstroute is deze wedstrijd vast onderdeel van de route. Voor het eerst hebben ondernemers nu ook de handschoen opgepakt en doen dit jaar mee met hun 'pop pen'. Cultuurwethouder René Mo lenaar opent Koudekerke uit de Kunst maandag om 10 uur bij de muziektent op het Dorpsplein. Hij reikt dan tevens de prijs uit voor de meest originele vogelver schrikker. Muziek is ruimschoots aanwezig tijdens de kunstroute. Zo is het koor Te Quiero maandag te horen in de Michaëlskerk aan het Dorpsplein vanaf 20 uur. Het volksmuziekensemble Muzaïek treedt vanaf 20 uur op in Woon- trend Zeeland. Daar is ook een overzichtsexpositie zien van alle deelnemers. Meezingen met Har monie Voorwaarts kan tot slot vrijdag vanaf 9.30 uur bij Sint Anthonijs tijdens een openlucht concert. Bij slecht weer wordt uit geweken naar De Couburg. De kunstlocaties zijn donderdag en vrijdag van 10 tot 18 uur en zater dag van 10 tot 17 uur geopend. Met steeds nieuwe projecten en stij gende bezoekers aantallen doet het Watersnoodmu seum in Ouwerkerk het goed. Maar directeur Siemco Louwerse blijft ambitieus: „We verzinnen steeds leuke dingen die bij het museum passen." Eén van de ambities is een kennis centrum op het gebied van water veiligheid. Louwerse: „Dat zijn we al een beetje. Na de orkaan Sandy werden we benaderd door media uit New York. Maar we kre gen ook vragen van Duitse toeris ten toen daar een rivier buiten haar oevers was getreden. Er is hier in '53 een ramp gebeurd met een enorme impact. Het ant woord daarop was het Deltaplan. En nu zijn we bezig met een getij decentrale in de Brouwersdam. Wij, als Watersnoodmuseum, zijn in staat een hedendaagse ramp in perspectief te zetten. Dat doen we met onze collectie, onze grote hoeveelheid beeldmateriaal, maar vooral met getuigenissen van mensen die de ramp hebben meegemaakt." Om die kennis toegankelijk te ma ken zet het museum het Wereld wijde Waterweb op. Het kennis centrum sluit ook mooi aan op het vierde caisson van het mu seum, waarin aandacht wordt be steed aan innovaties op het ge bied van waterbeheer. In dat caisson houdt het museum in de tweede helft van november ook de Watermanagement Week met enkele internationale sprekers. Verder blijft het museum investe ren in de jeugd. Jonge bezoekers mogen zich al waterambassadeur noemen, maar kunnen straks ook lid worden van het Watersnood museum. Louwerse hoopt dat ze dan nog eens terugkomen. Het museum ontving gisteren zijn 62.062ste bezoeker. Een bij zonder getal omdat de teller in het recordjaar 2010 bleef steken op 62.031. „Dat record is nu verbro ken en we hebben nog dik vier maanden te gaan in 2013", vertelt Louwerse trots. Een van de rede nen voor dat hoge bezoekersaan tal is de deal die het museum sloot met een Amerikaanse cruise maatschappij. Die bracht 5000 mensen over de vloer. Louwerse wil die volgend jaar ook ontvan gen. De rederij beraadt zich nog. Op 6 november is het zestig jaar geleden dat het stroomgat bij Ou werkerk met caissons werd ge dicht. Het museum gedenkt dit met de afronding van het Oral History project, waarbij nog leven de getuigen op video verslag doen van de ramp. Op die dag wordt ook een twintig meter lang wand tapijt van de kunstenares Claudy Jongstra onthuld. Lekker druk wordt het ook op 9 september als in het museum het programma Tbssen Kunst Kitsch wordt opgenomen. Wij zijn in staat een hedendaagse ramp in perspectief te zetten" DONDERDAG 29 AUGUSTUS 2013 door Rob Paardekam KRABBENDIJKE - De gemeente Rei- merswaal verricht geen verder on derzoek naar de mogelijke aanwe zigheid van menselijke resten in de tuin van het voormalige gemeente huis in Krabbendijke. Dat liet bur gemeester Jan Huisman deze week weten tijdens de raadsvergadering. MAGRETTE - Ruim 33 jaar geleden plantte Jan Hamelink (66) in het Zeeuws-Vlaamse Magrette één druivenplant in een kas waar hij komkommers kweekte. De komkommers zijn verleden tijd, maar de druivenrank weet van geen ophouden. De rank vormt nu het dak van een feestruimte. „Ik sta er ver steld van dat-ie het nog steeds aankan", zegt Hamelink. De rank is zeker der tien meter lang en acht meter breed. Op dit moment verkleuren er zeker 500 trossen van groen naar diep paars, goed voor zo'n 400 kilo druiven. Die ver deelt Hamelink onder bekenden. Onder één voorwaarde: elke gelukkige moet tenminste één trosje weer aan iemand anders doorgeven, foto Mark Neelemans door Annemarie Zevenbergen KOUDEKERKE - Nazomeren en ge nieten van kunst in de meest uit eenlopende vormen. Dat kan vanaf maandag in en om Koudekerke en Dishoek tijdens de achtste Koude kerke uit de Kunst. 1 met ambities door Ton van den Nouweland Vlnr: Museumvoorzitter Karla Peijs, de directeuren Louwerse en Van den Beemt, de 62.062ste be zoeker An Biesters en haar vrien dinnen Mileen de Temmerman en José Jegers. foto Dirk-Jan Gjeltema Siemco Louwerse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 27