Mosselvissers Buitendijks fietsen is populair Oproep: meld uw ervaring met thuiszorg Scoop wil het gebruik van fietsen bevorderen ZEELAND 23 commentaar 'Geen beeld van wuivende Oranjes vanaf het bordes' De Zeeuwse mossel vissers zitten klem. Ze krijgen onvol doende vergunnin gen om verder over te schake len op mosselzaadinvanginstal- laties (mzi's). Verder zijn de in stallaties duur en werken ze niet overal even goed. De vis sers krijgen ook te weinig ruim te voor de traditionele vangst. Op deze basis kan de sector moeilijk verder. Ooit spraken de vissers, de na tuurorganisaties en de over heid samen af, dat de zaadvisse rij op het Wad afgebouwd zou worden. Dat lijkt nu niet meer reëel. Dus is er behoefte aan een nieuwe afspraak. Sinds be gin dit jaar zijn nieuwe gege vens beschikbaar over de veer kracht van het leven op de bo dem van de Wadden. Deze cij fers worden natuurlijk heel ver schillend uitgelegd. Maar gege ven de beperkingen van de mzi's lijkt het toch verstandig om de mosselvissers voorlopig wat extra ruimte te bieden. Zo wel voor de duurzame als voor de traditionele aanpak. Er zouden oplossingen gevonden moeten worden om verschillende groepen fietsers van elkaar te scheiden. Bijvoorbeeld routes voor wielrenners door Zeeland en andere routes voor mensen die meer toeristisch willen fietsen. De bijeenkomst was bedoeld om van Zeeuwse fietsers te horen wat er verbeterd kan worden aan het bestaande fietsroutenetwerk. Bekeken wordt of die opmerkin gen volgend jaar meegenomen kunnen worden in het aan te pas sen fietsroutnetwerk. Het is de bedoeling soortgelijke bijeenkomsten ook te houden voor terreinbeheerders en voor vrijwilligers die het routenetwerk onderhouden. Aan de terreinbe heerders zal gevraagd worden of er mogelijkheden zijn tot verbete ring van de fietsroutes op hun ter reinen. Het kenniscentrum Kusttoerisme in Vlissingen houdt zich aanbevo len voor suggesties van het Zeeuwse publiek. De Zeeuwen zelf weten het beste wat de leuk ste routes zijn en wat er nog ver beterd kan worden is de gedachte. Vandaar dat de informatiebijeen komsten worden gehouden. In ok tober moeten alle reacties verza meld zijn. MIJN BAND MET ORANJE Hij klom in een lantaarnpaal om zijn moeder goed te kunnen fil men. „Dat was in september 1948. Mijn moeder kon goed paardrij den en maakte deel uit van de Zuid-Hollandse Jachtvereniging. Die vereniging verzorgde een ere-escorte voor de inhuldiging van (uliana. Het was in Den Haag. Het zijn geen beelden van wui vende Oranjes vanaf het bordes, maar beelden ter voorbereiding van mijn moeder om in de stoet te mogen lopen. Heel erg mooi." De 8 mm filmpjes zijn in 1996 vei liggesteld en op SVHS gezet. „Rijp en groen, alles door elkaar. Ze kunnen er nu bij Beeld en Ge luid uitpikken wat ze mooi en nuttig materiaal vinden." Duidelijk is dat de auto onont beerlijk is in Zeeland, maar er zou meer aandacht moeten zijn voor de schone en duurzame auto van de toekomst. Ook is een combina tie van kleinschalig, vraaggericht, semi openbaar vervoer en Wmo-vervoer voor Zeeuwse ouderen kansrijk. Een andere interessante optie kan zijn het combineren van verschil lende groepen in één vervoers stroom. Gedacht wordt dan aan bijvoorbeeld ouderen en scholie ren. Er moet gezocht worden naar creatieve oplossingen is de aanbe veling van Scoop. Het is ook han dig om bij het plannen van voor zieningen rekening te houden met de vraag of er ook andere faci liteiten in de buurt zijn. Dan kun nen verkeersstromen gebundeld worden. Een laatste aanbeveling van Scoop is de mobiliteit in zijn geheel zo veel mogelijk terug te dringen, met behulp van bijvoor beeld digitale diensten. DONDERDAG 29 AUGUSTUS 2013 ZOUTELANDE - Buitendijks fietsen en verschillende groepen wegge bruikers van elkaar scheiden. Dat waren twee wensen die gistermor gen naar voren kwamen bij een bij eenkomst die het Kenniscentrum Kusttoerisme en het Routebureau Zeeland hadden georganiseerd. Linda Lupgens, producer van Mijn band met Oranje. „Er zitten juweeltjes tussen." foto's Lex de Meester Het project 'Mijn Band Met Oran je' is een initiatief van het Neder lands Instituut voor Beeld en Ce- luid. Het beheert een groot audio visueel archief. Mijn Band Met Oranje is een inza meling van amateurvideomateri aal uit 1980 tot nu, rond het the ma 'het huis van Oranje'. ledereen wordt opgeroepen om zijn amateurfilm- en/of videomate riaal over het Koninklijk Huis op te zoeken en in te leveren. Het gebeurt in het kader van 200 jaar Koninkrijk. Op Koningsdag 2014 zal een film getoond worden van dit nieuwe materiaal. Kijk voor meer info op www.mijn- bandmetoranje.nl Hans Fles uit Middelburg, beelden over de inhuldiging van Juliana. De redactie wil aandacht besteden aan de thuiszorg en zou daarom graag weten wat uw ervaringen met thuiszorg zijn. Om u een beetje op weg te helpen: bent u, bijvoorbeeld, tevreden over de hoeveelheid en soort thuishulp die u krijgt? Had u inspraak in de zorgtij- den? Zijn er goede afspraken ge maakt, zodat u weet wat de zorgverle ners voor doen, en wat er van u wordt verwacht? Ook vragen wij ons af of u de zorgver leners deskundig en vaardig vindt. Hebben de zorgverleners genoeg tijd voor u? En is er één, duidelijk aan- spreekpunt? Heeft u één zorgverle ner, of komen er allemaal verschillen de mensen bij u over de vloer? Wordt er geïnformeerd of u tevreden bent over de verleende zorg en over uw zorgverleners? Komen, tot slot, uw verwachtingen over de thuiszorg overeen met uw er varingen nu u thuiszorg heeft? U hoeft geen antwoord te geven op al deze vragen. Schrijf of mail gewoon wat u kwijt wil: wij zijn geïnteres seerd in alle ervaringen. Mail naar redactie@pzc.nl, of schrijf een brief naar postbus 91 4330 AB in Middelburg. MIDDELBURG - In Zeeland moet het gebruik van de (elektrische) fiets verder bevorderd worden. Dat is een van de aanbevelingen uit een rapport over mobiliteit in deze pro vincie van Scoop, het Zeeuws insti tuut voor sociale en culturele ont wikkeling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 23