Patronenboek voor Zeeuwse streekdracht Winkelleegstand? Durf te slopen! Beste Mankepoot Een tv-film over de Oranjes is in wording met onbekend materiaal van amateurfilmers. 22 ZEELAND MIJN BAND MET ORANJE 'Kijk, ze heeft moeite haar rokken omlaag te houden' donderdag Wat is dit nu? Eer lijk waar, hand op het hart, ik ben me van geen kwaad bewust, maar plots verschijnen er vanuit cyber land een stuk of twintig foto's van schaars geklede mevrou wen op mijn computerscherm. 'Veel geile meiden gevonden in de buurt van Goes', meldt een toelichtend tekstje. Ik zie alle maal mevrouwen die mijn dochters (wat zeg ik: kleindoch ters) hadden kunnen zijn. Ze kijken me met schalkse blik aan, hun fraai gevormde bipsen zijn verpakt in slechts een ve ter en ze dragen een bustehou der die weinig van hun goed ontwikkelde boezempartij ver hult. De mevrouwen beloven mij veel plezier; als ik mijn naam, e-mailadres en wacht woord invoer, opent zich voor mij een wereld vol ondeugende geneugten. Dus ja, wat doe je in zo'n geval? Uit puur profes sionele nieuwsgierigheid ('ja, ja, Van Dam, dat zal wel', hoor ik u denken) tik ik e-mailadres en wachtwoord in en verberg me achter de schuilnaam Man kepoot; ik ben de laatste tijd wat slecht ter been, vandaar. Ja wel hoor, een paar minuten la ter ploft er een berichtje ('Beste Mankepoot') in mijn digitale brievenbus, afzender: veel geile meiden in de buurt van Goes. Ik hoef slechts een linkje aan te klikken en dan kan ik het Land van Belofte betreden. Zal je al tijd zien: uitgerekend op dat moment komt mevrouw Van Dam mijn werkkamertje bin nen. „Wat ben jij in hemelsnaam aan het doen?", vraagt ze stom verbaasd als ze een blik over mijn schouder werpt. „Oh eh... niks bijzonders", zeg ik, „ik zit een beetje te googe- len voor een column - over die SGP-mevrouw Janse en Aletta Jacobs, of iets in die richting." Het klinkt waarschijnlijk niet overtuigend genoeg. „Dat zal wel", snibt mevrouw Van Dam. Ze draait zich veront waardigd om en slaat de deur van mijn werkvertrek met een knal dicht. Maar niet voordat ze resoluut de deleteknop heeft in gedrukt. Weg geile meiden in de buurt van Goes. Weg column. Jeanine Dekker, Jolien Sturm, Li za van der Heijden en Susan Bakx hopen in 2015 met het patronen- boek klaar te zijn. Maar dan ligt er ook wat. Wie een traditionele Zeeuwse klederdracht zelf wil ma ken kan in dat boek de patronen vinden. Toen ze aan de klus begonnen moesten ze alles zelf uitvinden. Er zijn wel gesprekken geweest met bijvoorbeeld de laatste kleer maker van mannenkleding of de enkele jakkennaaister die nog in leven was. Maar veel kennis bleek al verloren te zijn gegaan. Verder moesten de patronen zo weergege ven worden dat de tegenwoordige naaisters er mee uit te voeten kun nen. Uiteindelijk is gekozen voor het patroonsysteem dat de Ensaid modevakscholen gebruiken. Jeanine, (eind)redacteur, kwam op het idee om de structuur van een stamboom te hanteren voor het samenstellen van een com pleet kostuum uit een bepaalde streek. Vraag is er genoeg naar patronen van Zeeuwse streekdrachten. Dat merken de vrijwilligers wel die nu met het patronenboek bezig zijn. Maar om die allemaal in een Het zou mooi zijn als Zeeuwen eens wat vaker in klederdracht lopen. MIDDELBURG - Het instituut voor Beeld en Materiaal zoekt oor spronkelijk film- en videomateri aal over de koninklijke familie en is daarvoor bezig met een rondje door Nederland. Het maakte giste ren een tussenstop in de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg. „Die oude videobanden zijn kwetsbaar. We willen de banden van amateurfilmers gebruiken voor een film die volgend jaar ver toond wordt en we steken een hel pende hand toe aan de mensen die langskomen met het digitalise ren", zegt Linda Lupgens, produ cent van Mijn band met Oranje. „Mooi materiaal moet behouden blijven om te kunnen laten zien." Vóór begintijd stonden Wim Kui per en Hans Fles al klaar om hun 'stomme' films te laten beoorde len. Wouter Huijser van Beeld en Geluid: „Zij hebben ook hun smal films meegenomen (beeldmate riaal van onder andere 8 mm). En dat is meestal van goeie kwaliteit, maar ook duur. Voor de jaren tach tig werden vaak door dezelfde mensen films gemaakt; dat waren de fotografen en de welgestelden, de mensen die het zich konden veroorloven." Daarin kwam in de jaren tachtig een kentering met onder andere het VHS-systeem. Filmen werd toegankelijker, een ontwikkeling die zich in sneltreinvaart doorzet met de digitalisering. „We heb ben al vrij veel oud materiaal in ons archief, van voor 1980, maar juist van 1980 tot heden, konden we nog aanvullingen gebruiken." Jong materiaal dus, waarmee een tijdsbeeld met zijn herinneringen wordt ingekleurd. „Gisteren heb ben we een film gekregen die tij dens Koniniginnedag is opgeno men. Maxima kreeg een schilderij tje van een meisje aangeboden. Maar daarna was het meisje haar moeder kwijt. Maxima neemt haar mee aan de hand, ze gaan dus samen op zoek naar haar moe der. Een prachtig beeld." Van de Zeeuwse bijdragen valt de inhuldiging van Juliana buiten de periode. „Maar het is toch een zin volle bijdrage voor ons archief, ze ker met meneer Fles' zijn verhaal en zijn herinneringen erbij." Hulp van de Nederlandse bevol king is nodig om de film over 'Mijn band met Oranje' te kun nen maken. „En jammer toch als mooie videobanden zouden ver gaan en verbleken." boek te verzamelen is nog wat an ders. Want de bedoeling is dat met behulp van het patronenboek werkelijk alle Zeeuwse kleder drachten gemaakt kunnen wor den. Stilletjes hopen de vrijwilligers die met het boek bezig zijn dat het bijdraagt aan een revival van de belangstelling voor de Zeeuw se streekdracht. Een belangstel ling die' verder gaat dan het op spelden van een Zeeuws knoopje. Liza van der Heijden: „Het zou mooi zijn als Zeeuwen net zoals de Noren op feest- en hoogtijda gen eens wat vaker in kleder dracht lopen. Het wordt vaak in de sfeer van oubolligheid getrok ken. Maar we koesteren toch ook onze monumenten." Ook belang stelling uit andere hoek zou wel kom zijn, vult Jolien Sturm aan. Ze denkt aan de modewereld, die op een eigentijdse manier met de patronen aan de slag kan. Een boek zoals dat over Zeeuwse klederdrachten is niet iets waar je rijk van wordt. Integendeel, uitge verij Waanders wilde voor het vo rige boek anderhalve ton hebben voor het werd gedrukt. Uiteinde lijk zijn wel alle 4000 gedrukte exemplaren verkocht. Ook voor het patronenboek moeten spon sors gevonden worden. Hij was bij de opening van de Stormvloedkering in oktober 1986, met leerlingen van groep 8 van 'zijn' school Het Baken in Ar- nemuiden. „Ik filmde met een 8 mm camera, met zo'n dun wit bandje erin. Duur was dat. Je kon maar 3 minuten filmen. De film moest je opsturen en twee weken later was hij klaar. Dat kostte zo'n 20 gulden. De helikopters kwa men die dag aan en koningin Bea trix daalde de trappen af. Ze had moeite haar rok omlaag te hou den, want het waaide die dag be hoorlijk. Prins Willem-Alexander was erbij. Je zou bijna vergeten dat hij er zo jongensachtig heeft uitgezien. Later passeerde de ko ningin me op 1 meter afstand." Die boodschap kregen bestuur ders gisteren mee tijdens een Zeeuws detailhandelscongres. Doordat steeds meer mensen onli ne kopen, staat over tien jaar 124.000 vierkante meter aan win kelruimte in Zeeland leeg. Dat is 16 procent van het totale winkel vloeroppervlak in de provincie. Het speelveld is veranderd, maar te laat hebben overheden en pro jectontwikkelaars de bakens ver zet. Terwijl consumenten meer en meer in webwinkels neusden, werd er overal in Zeeland nog flink winkelruimte bijgebouwd. De fysieke winkels kregen het ver volgens moeilijk door de recessie, omdat de consument de hand op knip houdt. De toenemende winkelleegstand in binnensteden en dorpen baart zorgen. In 'koploper' Vlissingen staat 18 procent van het winkel vloeroppervlak leeg. Ook in klei ne dorpen is het lastig om win kels overeind te houden. Hoe gaan gemeenten er in hun ruimtelijk beleid mee om? Be stuurders kijken er nogal eens ver schillend tegenaan, bleek giste ren. Volgens de Middelburgse wet houder Johan Aalbers heeft het weinig zin in de omliggende dor pen nog veel te investeren in het overeind houden van de midden stand. Op Noord-Beveland ge beurt juist het omgekeerde. In el ke kern streeft de gemeente naar een trekker, waar de overige de tailhandel zich aan vast kan klam pen. Dat is op het eiland met 7500 zielen alleen mogelijk omdat er 's zomers 45.000 toeristen verblij ven. Zo vraagt elke kern maat werk. Bestuurders moeten door pakken als oude winkelgebieden niet lopen. Het advies is slopen of herbestemmen. De vier Zeeuwse steden moeten in elk geval zor gen voor een goede mix van hore ca, winkels en evenementen. De klant komt immers naar de bin nenstad om te funshoppen, iets te beleven en lekker te eten. De snel le aankopen gebeuren al online. Willem van Dam Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door René Schrier KLEVERSKERKE - Over het vorige boek, het standaardwerk over Zeeuwse streekdrachten, hebben ze acht jaar gedaan. Nu zijn ze be zig aan het tweede boek en het gaat weer die kant op. Deze keer wordt het een boek vol patronen van streekdrachten. Liza van der Heijden, vrijwilligster Films houden Oranje in leven door Edith Ramakers 1 Wim Kuiper, Middelburg, filmde de opening van de Stormvloedkering. door Frank Balkenende MIDDELBURG - Zeeuwse gemeen ten moeten winkelgebieden met veel leegstand durven slopen of een andere bestemming geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22