Elk huis krijgt voor 2016 een energielabel Nazomeren in TURKIJE M||pf ECONOMIE 15 Kappersbezoek Nuon misleidt zijn klanten KRA5.NL Directeur Dick ten Voorde van Impuls: 'We hebben de sterkste economie van Nederland.' 299 499 .449 BOEK ONLINE of bel 0900-9697 iS.P„ MIDDELBURC - Ze liegen er niet om, de recente rapporten van ING en de Kamer van Koophan del Zuidwest-Nederland. De Zeeuwse economie krimpt vol gens ING in 2014 rnet 2,1 procent. Ondernemers zien het momen teel somber in, stelt de handelska mer vast in de jongste economi sche barometer. De export blijft achter, de omzet ten dalen en er wordt minder geïnvesteerd. Dertig procent van de ondernemers verwacht dan ook personeel te moeten ont slaan. De werkloosheid in Zee land zal daardoor verder oplopen, wat overigens in lijn is met de lan delijke trend. Kortom, onderne mend Zeeland vaart met tegen wind. Directeur Dick ten Voorde van de ontwikkelingsmaatschappij Eco nomische Impuls Zeeland ont kent niet dat Zeeland even in een economische dip zit. Toch wil hij een ander geluid laten horen. Dat tegengeluid is opmerkelijk: 'Zee land heeft kwalitatief de sterkste economie van Nederland'. Dat klinkt als een voetbaltrainer die zijn gedemoraliseerde elftal wil op peppen? Waarop baseert u deze stel ling? „Je moet gewoon de statistieken erop nalezen. Het gaat nu even wat minder, maar we doen het hier absoluut niet slecht, hoor. De afgelopen tien jaar heeft Zeeland economisch buitengewoon goed gepresteerd. Vergeet Rotterdam, streep Brainpot Eindhoven maar weg. Als je de cijfers bekijkt, doen wij het in Zeeland gewoon beter. We maken ons te klein." Geeft u eens een voorbeeld. „Nou, in Zeeland is het bruto re gionaal product per inwoner het sterkst gegroeid. Tussen 2001 en 2011 is het BRP met 44 procent toegenomen. In absolute getallen gaan we niet aan kop, maar we zit ten met 34.000 euro inkomen per inwoner kort achter Noord-Bra bant en boven de meeste andere provincies. Kijk ook eens naar 2011 en 2012. In die twee jaren zijn we per saldo stabiel gebleven. In andere provincies kromp de eco- momie vorig jaar, maar Zeeland had toch een groei van 0,2 pro cent." In 2013 en 2014 lijkt Zeeland echter het slechtste jongetje van de klas te worden. „Dat is waar. Economisch krim pen we nu iets harder dan andere provincies. Je moet echter niet ver geten dat we hier sterk inzetten op vergroening van de economie. Dat vraagt pionierswerk. Het ont wikkelen van een biogebaseerde economie kost tijd. We zullen er pas later de vruchten van pluk ken, zowel financieel als qua werk gelegenheid." Zeeland leunt economisch zwaar op de havens en daar aanwezige indus trie. Hoe scoren we op het gebied van export? „De export in Zeeland maakt 34 procent van de regionale econo mie uit. Alleen Groningen scoort hoger, maar dat komt puur door de aardgaswinning daar, dus dat cijfer is vertekend. De export is in Zeeland sterker dan in Rotter dam. Je zou het niet verwachten van een provincie met een wereld haven. Ook Noord-Brabant met zijn technisch cluster rond Eind hoven exporteert minder dan Zee land." Betekent dit dat het in de Zeeuwse havens nog zo slecht niet gaat? „Er zullen vast bedrijven zijn die het even wat moeilijker hebben, maar als je ziet dat de op- en over slag in het eerste halfjaar met 1,8 procent is gegroeid, dan doen de havens het prima, zeker in een tijd van crisis. Rotterdam en Gent zagen hun aanvoer teruglopen, al leen Antwerpen groeide ook, met twee procent." U wijst ook op het lage werkloosheidscijfer. „Inderdaad. De werkloosheid is in een jaar tijd wel toegenomen, maar was met 4,5 procent in 2012 laag. Dit jaar stijgt die naar 5,8 pro cent, maar daarmee blijven we nog steeds de regio met de laagste werkloosheid. Kijk eens naar Fle voland dat afstevent op 10 pro cent." Als je alles bij elkaar optelt, komt u tot de conclusie dat Zeeland de sterk ste economie van Nederland is? „Ja, de som van alle economische indicatoren pakt het beste uit voor Zeeland." Welke verklaring heeft u daarvoor? „We zijn sterk geindustrialiseerd, we hebben havens en goede logis tieke verbindingen. Dat beeld Reb ben mensen buiten Zeeland niet van onze provincie. Zeeland is strand en landbouw, denken ze. Verder denk ik dat Zeeuwen van aanpakken weten." Is dit nou peptalk voor de somberen de Zeeuwse ondernemer? „Goed toch! We moeten elkaar niet in de put gaan praten." Nu is een energielabel alleen ver plicht wanneer een huis van eige naar wisselt. Zo'n twee miljoen huizen in Nederland hebben er een, voornamelijk sociale huurwo ningen. Dat betekent dat ruim vijf miljoen woningen nog geen label hebben. Het nieuwe, voor al le huizen verplichte energielabel, verschilt op verschillende punten van de huidige variant. Die komt tot stand na inspectie door een ge certificeerd adviseur. Het nieuwe label is indicatief. Middels 'een landelijke uniforme methodiek' rolt er voor ieder huis een score uit. De overheid maakt daarbij ge bruik van woningkenmerken die al voorhanden zijn. Het is de be doeling dat huishoudens nadat ze die beoordeling ontvangen wijzi gingen kunnen aanbrengen. Is er extra isolatie aangebracht, dan leidt dat tot een hogere score. Het indicatieve label wordt pas de finitief na controle van de inge voerde gegevens. Als een huis van eigenaar wisselt, is zo'n registra tie verplicht. Dat moet een stuk eenvoudiger en goedkoper wor den dan nu. Een energielabel kost nu al gauw 100 tot 200 euro. Mi nister Blok werkt aan een wetswij ziging om daar wat aan te doen. Definitieve registratie van het energielabel moet enkele tientjes gaan kosten. DEN HAAG - Consumenten bezuini gen steeds meer op knipbeurten en schoonheidsbehandelingen. In de eerste helft van dit jaar daalde de omzet van kappers en schoon heidssalons met 3,5 procent ten opzichte van dezelfde periode vo rig jaar. Desondanks neemt het aantal zaken nog altijd toe vol gens het CBS. AMSTERDAM - Nuon heeft sinds 2002 tienduizenden klanten on voldoende geïnformeerd over hun Natuurstroom. De meerprijs die klanten tussen 1996 en 2002 betaalde is, ondanks de afspraak, niet altijd in groene energie geïn vesteerd. Nuon weet nog niet hoe de kwestie wordt opgelost. Oo* *er!rf«eVÜ*V Eindhof ANTALYA DONDERDAG 29 AUGUSTUS 2013 maakt zich te klein 'Zeeland I Directeur Dick ten Voorde van ontwikkelingsmaatschappij Economische Impuls Zeeland: „We zijn de beste van Nederland." foto Peter Nicolai door Frank Balkenende DEN HAAG - Elk huis in Nederland moet eind 2015 een energielabel hebben. Dit leert het Energieak koord dat gisteren door de SER is gepresenteerd. Het kabinet trekt deze kabinetsperiode enkele tien tallen miljoenen euro's uit voor de uitvoering van de maatregel. Hotel Elit Koseoglu*** Vertrek: 3 september t/m 27 oktober verblijf inclusief ontbijt en diner kleinschalig hotel gelegen midden in het centrum van Side nabi) vele winkeltjes en terrasjes gezellig terras met uitzicht over zee boek nu en verblijf supervoordelig in het authentieke Side Zie www.kras.nl/77864 Hotel Club Blue Dreams* Vertrek: 3 september t/m 24 oktober verblijf op basis van all inclusive prachtig vakantiedorp in één van de mooiste baaien van Bodrum prachtig uitzicht over de zee hier kunt u genieten van een ont spannen vakantie extra voordelig bij vertrek in sep.l Zie www.kras.nl/72177 Hotel Telatiye Resort* Vertrek: 7 september t/m 31 oktober verblijf op basis van all inclusive comfortabel hotel gelegen op ca. 185 m van het privé-strand gratis ligbedden op het strand vele faciliteiten voor jong en oud! kortingen bij vertrek in september oplopend tot 120 per persoon 1 Zie www.kras.nl/77650 Hotel IC Green Palace***** Vertrek: 3 september t/m 25 maart verblijf op basis van ultra all inclusive een waar paleis in Balinese stijl direct aan het privé-strand één van de tophotels aan de' Turkse Rivièra alles is tot in de details verzorgd! beoordeeld met een 8,9 'ie www.kras.nl/72054 waarom zou je meer betalen Prijzen zijn per persoon tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskoster) en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 15