Vijf vragen over de zandhonger Uitbreiding mzi's onder druk na uitspraak RvS Ken je buren Mens natuur ZEELAND 19 commentaar Resten scheepswrak opgeruimd Aantal gevallen van mazelen nu boven de 100 ten van de Oosterschelde. Die plaat is enorm belangrijk als foera- geergebied voor vogels die van Afrika naar het hoge noorden trek ken. Van Zanten: „De Oosterschelde is van internationale betekenis. On derzoek heeft geleerd dat per getij vogels vijf uur nodig hebben om op een plaat te foerageren. Als ge volg van de zandhonger rukte de laagwaterlijn steeds verder op op de plaat en wordt de mogelijk heid om te foerageren steeds kor ter." Volgens Leo Adriaanse heeft het onderzoek dat de afgelopen jaren is verricht ook geleerd dat de ef fecten van de zandhonger langza- mer gaan dan eerst was veronder steld.: „Dat is het goede nieuws. Maar dat is ook een beetje het pro bleem. Onze generatie zal nauwe lijks het verschil zien, want het is een proces dat langzaam maar ze ker gaat. En de volgende generatie is zich er nog niet van bewust. Maar als er niets gebeurt ver dwijnt de Roggenplaat langzaam maar zeker onder water." De studie van Rijkswaterstaat heeft geleid tot een voorkeursal ternatief dat half oktober de in spraakprocedure ingaat. Dat moet uiteindelijk leiden tot een struc tuurvisie van de minister. In het plan van Rijkswaterstaat wordt de aandacht in eerste in stantie gericht op de Roggenplaat. Andere plekken in de Oosterschel de waar wat moet gebeuren om de zandhonger te bestrijden kun nen later (na 2025) aan bod ko men. Dan kan ook weer gebruik worden gemaakt van de kennis en ervaring die tot die tijd is opge daan. Onderzoek op de Galgeplaat heeft geleerd dat als op enkele strategi sche plekken zand wordt gestort, weliswaar nog steeds heel lang zaam zand de geul in verdwijnt, maar dat dat zand langzaam langs de plaat schuift en op die manier voorkomt dat de plaat te snel ver dwijnt. Dat gestorte zand fungeert als zandmotor, of wellicht beter als zandbrommer. Het ging bij die proef om een hoeveelheid van ruim 130.000 kuub zand. Dat zand is afkomstig uit de geulen van de Oosterschelde. Adriaanse en Van Zanten beklem tonen dat het niet alleen in het be lang van de natuur is dat de pla ten behouden blijven. Het zand dat in de geulen terecht komt, is ook afkomstig van de zandbanken aan de voet van de Oosterscheldedijken. Als dat zand verdwijnt is het effect van de gol ven op de dijken veel heviger. Niets is veiliger dan een stevige hoop zand aan de voet van de dijk. De Oosterschelde heeft last van zand honger. Wat is precies het probleem? Door de aanleg van de Storm vloedkering en de Oesterdam en Philipsdam is de stroomsnelheid in de Oosterschelde minder ge worden. Van de zandbanken spoelt zand in de geulen. Omdat het water minder krachtig stroomt komt dat zand niet meer omhoog terug op de geulen. Zo verdwijnt per jaar ongeveer 1 tot 2 centimeter per jaar, op sommige plekken 8 centimeter, in de geu len. Over 50 jaar zal 40 procent van de platen niet meer droogval len. Wat is het gevolg? Als er niets gebeurt worden de zandplaten steeds lager en ver dwijnen ze langzaam maar zeker onder water. Daarmee verdwij nen waardevolle voedselgebieden voor de vogels. Veel trekvogels ge bruiken de Oosterschelde als een soort wegrestaurant. Daarmee is de Oosterschelde met de Wadden zee uniek in Nederland en zelfs in Europa. Is de zandhonger alleen maar slecht voor de vogels? Nee, het tast ook de veiligheid van de dijken aan. Want het zand dat voor de dijken ligt verdwijnt ook in de geulen. Daardoor slaan de golven van de Oosterschelde veel krachtiger op de dijken. Die lopen overigens nog geen gevaar omdat er net een ronde van dijk verhogingen rond de Oosterschel de bezig is, dus de dijken kunnen er weer even tegen. Maar het is wel een punt van aandacht voor de toekomst. Een besluit van het ministerie van Economische Zaken over een administratieve kwestie (het wel of niet tijdelijk zijn van bepaalde vergunningen), is onderuitge haald, waardoor er met name in de Waddenzee minder hectares zeegebied beschikbaar zijn voor het neerhangen van mosselzaadin- vanginstallaties (mzi's). „En dat zet de opschaling onder druk", zegt Hans van Geesbergen, secretaris van de producentenor ganisatie mosselcultuur. „We heb ben inmiddels om een reactie van het ministerie gevraagd, maar daarop heb ik nog niets gehoord." De mosselsector moet in vijf stap pen overschakelen van het tradi tionele vissen van mosselzaad van de bodem naar het invangen met netten en touwen die in het water hangen. Deze methode is duurzamer, omdat daarbij niet in de bodem gewoeld wordt. De eer ste fase van 20 procent is gehaald en dit jaar begon de volgende fase naar 40 procent. terneuzen - Rijkswaterstaat is be gonnen om de laatste stukken van het scheepswrak Ariana te verwijderen uit de Westerschel- de. Uit metingen is gebleken dat de restanten van het schip een obsta kel vormen voor de scheepvaart. Ze liggen te dicht aan de opper vlakte in de vaargeul, die daar door te smal en dus te onveilig wordt. Met een kraan worden de resten van de Ariana de komende weken verwijderd. deDRVKKERY Rijkswaterstaat heeft een interessant ant woord op de zand honger in de Ooster schelde. Dat is het probleem dat zandbanken langzaam maar zeker afvlakken en uitein delijk ook bij laag water onder staan. Dan is er geen voedsel meer voor vogels. Het ant woord is een kleine versie van de 'zandmotor" die nu al proef- draait voor de Hollandse kust. Het storten van een flinke hoe veelheid zand op de juiste plek heeft ook in de Oosterschelde heel lang een temperend effect op de permanente zandhonger van de diepe geulen. Rijkswaterstaat heeft met Na tuurmonumenten en andere belanghebbenden zoals de pro vincie Zeeland een brede coali tie gevormd om de Oosterschel de te verbeteren. In de plannen is een opmerkelijke balans tus sen natuurbelang en recreatie. Natuurmonumenten durft zelfs tegen heilige huisjes te schoppen en geeft wat ruimte aan de mens. Dat is precies hoe Zeeland verder moet. Wat kan er aan het probleem van de zandhonger gedaan worden? Studie en proeven hebben geleerd dat als het zand uit de geulen ge baggerd wordt en op strategische plekken terug wordt gespoten af kalving van de platen tegenge gaan kan worden. Om te begin nen op de Roggenplaat, want daar is het het hardst nodig. Is dat gewoel in het zand niet nade lig voor de schelpdieren en sportdui- kers? Ook hier weer hebben de proeven uitgewezen dat met slim bagge ren, tijdens eb en dood tij, over last voorkomen kan worden. De aannemer die de proeven heeft uitgevoerd heeft dat laten zien met innovatieve baggertechnie ken. Dus geen overlast voor de schaal- en schelpdierensector. Caljouw Rademaker VERHUIZINGEN Sinds vorige week maandag telt de GGD zestien meer bevestigde gevallen. Het totaal aantal patiën ten staat nu op 106. Daarvan is naar schatting nog zo'n 40 pro cent ziek, De rest is opgeknapt. Er is een aantal plaatsen bijgeko men: eentje in Aagtekerke en drie in Meliskerke. Kruiningen telt met 47 gevallen het hoogste aantal bevestigde ge vallen van mazelen. In de overige dorpen blijft het aantal kinderen met de ziekte onder de tien ste ken. Zodra er in een dorp twee of meer gevallen van mazelen bui ten één gezin worden bevestigd, is sprake van een cluster. Dan wordt volgens regels van de rijks overheid vervroegde vaccinatie aangeboden aan kinderen tussen 6 tot 14 maanden in de directe omgeving. Kinderen die een ho ger risico lopen om mazelen te krijgen, krijgen een extra vaccina tie aangeboden. WOENSDAG 28 AUGUSTUS 2013 van slim zand opspuiten 2.000 Kluut Zeehond 50 i Dick de Jong (links) en Robert Jentinck van Rijkswaterstaat op de Roggen plaat. De stokken die ze vast hebben, geven de oorspronkelijke hoogte van de plaat aan. foto Rijkswaterstaat/Edwin Paree Kluut Zeehond 23 Kluut Zeehond 0 infographic Rene van Asselt bron Natuurmonumenten door Melita Lanting ZIERIKZEE - Door een uitspraak van de Raad van State is het twijfelach tig geworden of de volgende fase van verduurzaming van de mossel zaadvisserij gehaald kan worden. Literair programma met o.a. Ilja Leonard Pfeijffer en Mustafa Stitou Een grensoverschrijdend auteursprogramma, met vijf auteursduo's van een Vlaamse en een Nederlandse schrijver/illustrator/dichter/striptekenaar. Vrijdag 30 augustus 2013,17.00 uur in de Kloveniersdoelen Middelburg Kaarten 10,00 inclusief consumptie. Te koop in de Kloveniersdoelen en de.Drvkkery. Meer informatie: www.kloveniersdoelen.nl www.drukkerijmiddelburg.nl Middelburg Burgh-Haamstede Goes Terneuzen 0118-626 649 www.caljouw-radomakor.nl GOES - Voor het eerst sinds de uit braak van mazelen, hebben meer dan honderd kinderen de ziekte of hebben die gehad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 59