Waarom zou je weg gaan als hier een goede pabo is? Deze week beginnen ruim 1500 nieuwe eerstejaars van de HZ aan hun studententijd in Vlissingen. gigen^r rtrekenen 3f 24 ZEELAND NIEUW STUDIEJAAR In het nieuwe studiejaar, dat deze week begint, kiezen meer jongeren voor een hbo-opleiding aan de enige Zeeuwse hogeschool. Het aantal nieuwe eerstejaars stijgt van 1489 (vorig jaar) naar 1571, zo blijkt uit de voorlopige aanmel- dingscijfers. Adri de Buck, voorzitter van het Colle ge van Bestuur van de HZ, gaat in op de toename van het aantal eerstejaars studenten. Het aantal inschrijvingen is vijf procent gestegen, blijkt uit de voorlopige cijfers. Het definitieve aantal eerste jaars kan nog hoger of lager uitvallen, maar bent u al te vreden? „Jazeker. We wilden dit jaar boven de 1500 aanmel dingen uitkomen. Het ziet ernaar uit dat we dat gaan halen. Daar zijn we heel erg blij mee." Hoe verklaart u de toename? „We zijn druk bezig om de hogeschool ste viger in de markt te zetten. Dat werpt steeds meer vruchten af. Daarnaast ha len we in rankings van bijvoorbeeld de hbo-keuzegids en weekblad Else vier hoge scores. Voor ouders en leerlingen weegt de kwaliteit van de opleidingen de laatste jaren steeds zwaarder mee." Maar volgens de Vereniging van Ho gescholen blijkt dat in heel Nederland een toename te zien is. De stijging bij de HZ lijkt dus niet zo bijzon der. „Onze cijfers zijn betrouwbaar, want wij filteren dubbele in schrijvingen eruit. De landelijke groei op hbo's viel vorig jaar uiteinde lijk lager uit, terwijl de HZ toen ook al op een stijging van het aan- tal aanmeldingen uitkwam. Maar het klopt dat het hoger onderwijs in Nederland het goed doet. Dat komt deels door de recessie. Jongeren denken: 'hoe hoger ik gekwalificeerd ben, hoe meer kans ik heb op een baan'. Wij zien ook dat iets meer studenten dan vorig jaar na het mbo nog een hbo-opleiding bij de HZ wil volgen." Veel hogescholen en universiteiten in Nederland zien dat meer eerstejaars voor een technische opleiding kiezen. Hoe is dat bij de HZ? „Techniek is in trek. Wij zien dat het totale aantal studenten bij technische opleidingen flink stijgt. Het gaat bijvoorbeeld om Logistics Management, In ternational Maintenance Management en Delta Ma nagement. Dat komt doordat het aantrekkelijk is om in de techniek te werken: er zijn mooie perspectie ven en banen. Steeds meer meisjes kiezen voor een technische opleiding. Daarnaast denken aankomen de studenten bij de keuze voor hun opleiding steeds bewuster na over mogelijkheden die ze later heb ben. Ze willen baanzekerheid. De Engelstalige opleidingen worden belangrijker, omdat studenten weten dat de arbeidsmarkt globali- seert. Ze willen zich tijdens hun studie al internatio naal ontwikkelen." Welke andere opleidingen zijn populair? „De belangstelling voor de opleiding verpleegkunde (één van de opleidingen in de sector Zorg en Wel zijn, red.) is erg gestegen. De zorg is een stabiele werkgever en biedt een goed arbeidsmarktperspec tief. De stijging komt ook in dit geval doordat jonge ren bewuster bezig zijn met de economische situa tie in Nederland. Ze kiezen voor opleidingen met een grote kans op een baan. Wij proberen ook op voorlichtingsdagen naar voren te brengen. Al is het in eerste plaats natuurlijk belangrijk om een oplei ding te kiezen die goed bij je past." Naam: Martijn Zweedijk Leeftijd: 17 jaar Woonplaats: Waarde Opleiding: leraar basisonderwijs (pabo) Toen hij vier jaar oud was, wist Martijn al dat hij leerkracht wilde worden op een ba sisschool. „Ik had vroeger een hele leuke juf en later ook een hele leuke meester. Wat zij deden, vond ik geweldig. Het lijkt me leuk om met kinderen te werken, om hen dingen te leren en om van een klas een hechte groep te maken." Dat Martijn de pabo ging doen, stond daar om al lang vast. „Ik koos op de havo het pro fiel cultuur maatschappij, omdat dat het best aansluit bij de pabo." Hij koos bewust voor de HZ. „Ik ben ook bij Avans in Breda gaan kijken, maar die school trok me toch minder dan de HZ. De pabo is Vlissingen staat goed aangeschre ven en de meeloopdag bij de HZ was heel leuk: de leraren waren enthousiast en het gebouw zag er gezellig uit. Ik wil ook graag in de buurt studeren. De grote stad trekt me niet. Ik wil graag nog even thuis blij ven wonen. En waarom zou je weg gaan, als hier een goede pabo is? Bovendien wil ik later in Zeeland lesgeven. Daarom lijkt het me ook goed om hier de opleiding te volgen." Dat er in Zeeland op dit moment weinig banen zijn voor leerkrachten in het basis onderwijs, maakt Martijn weinig uit. „Ik denk dat ik als meester straks wel kans maak op werk, omdat weinig jongens de pa bo doen." Over het Vlissingse studentenleven weet Martijn nog niet zo veel. „Ik ben vergeten me op te geven voor de introductie", be kent hij. „Ik moet me nog eens verdiepen in de studentenverenigingen." Nieuwe HZ-student door Cornelleke Blok gaat de pabo doen. foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 50