effeweg.nl X Ia MARIANNE VAATSTBA 4 BINNENLAND BOEK ZAAK-VAATSTRA Simon Vuyk beschrijft in Marianne Vaatstra de frustrerende weg naar de ontknoping van haar moordzaak. FIETSREIZEN 'ff- 3ff LANGE EXCURSIEREIZEN supervoordelige busreizen STEDENREIZEN KORTE EXCURSIEREIZEN Van®§W,- voor 1249,- Boek nu: www.effeweg.nl of bel 0529 46 96 67 LEEUWARDEN - 'Die is dood'. Dat zegt johan (Vaatstra) na het telefoon gesprek met zijn moeder tegen zijn vriendin. 'Wie is dood? Waar heb je het over?' 'Over Marianne. Let maar op. Als ze niet thuis is gekomen, is het mis'. Nee, medewerking van de twee broers - onder wie dus lohan - en drie zussen van de in 1999 ver moorde Marianne Vaatstra kreeg schrijver Simon Vuyk niet, zo geeft hij toe in het naschrift van zijn boek Marianne Vaatstra, het verhaal van haar moord dat van daag wordt gepresenteerd. De familie Vaatstra is sinds de 16-jarige veertien jaar geleden ver kracht en vermoord in een wei land werd teruggevonden uit el kaar gevallen. Moeder Maaike en vader Bauke ontkwamen uiteinde lijk niet aan een echtscheiding. De pijn en frustratie over de jaren lang onopgeloste zaak heeft het hele gezin meer uit elkaar gedre ven dan bij elkaar gebracht. Vuyk beschrijft die spanningen onder meer aan de hand van de herinne ringen van Bauke, in wiens op dracht dit boek, als een soort ge denksteen op schrift, is geschre ven. De misdaadauteur heeft de veelbesproken moordzaak naar ei gen zeggen dusdanig willen recon strueren dat het respectvol blijft naar alle betrokkenen, dus ook richting de familieleden die mis schien helemaal niet op zijn boek zaten te wachten. „Bauke wilde dat ik de gruwelijk ste details gewoon ook opschreef. Maar Marianne was een meisje van maar 16. Ik ben daar dus terug houdend mee omgegaan." 'Wij hadden van tevoren altijd het gevoel dat wij in een rechtsstaat leef den. Dat de politie achter je stond. Dat ze je hielpen. Maar dat was nu niet meer zo. Dat geloof was weg. Ze wilden die mensen ontzien. Maar moordenaars kun je niet ont zien als ze in een asielzoekerscen trum zitten'. (Bauke Vaatstra) Frustratie. Dat is het sleutelwoord dat de lange weg naar de ontkno ping van de moordzaak - de aan houding van de op-en-top blanke Friese boer Jasper S. in november 2012 - het beste omschrijft. Vuyk schetst hoe de ouders van Marian ne Vaatstra, gevoed door een cock tail van teleurstelling, woede, Hel u-rhaal van haar moord vragen over donkere snelwegen De meeste onderzoekers zijn er van overtuigd dat een verlichte weg veiliger is. Dat effect is voor fietsers en voetgangers veel groter dan voor auto's op de snelweg. Statistisch gezien leidt het uit schakelen van de snelwegverlich ting om 21.00 uur tot 0,6 extra ver keersdoden en 3,9 extra ernstig ge wonden per jaar. Rijden in de nacht is bijvoorbeeld vermoeien der. De automobilist moet meer moeite doen om niet in slaap te vallen. De veiligheidswinst van verlichting wordt deels tenietge daan doordat de automobilist zich op verlichte wegen veiliger waant en daardoor harder rijdt. Bijna elke snelweg in Nederland komt op z'n minst voor een deel in het donker. Rijkswaterstaat is op 3 juni stapsgewijs begonnen met het uitschakelen van verlich ting. Oost- en Midden-Nederland waren als eerste aan de beurt. Al leen als het voor de verkeersveilig heid echt nodig is, bijvoorbeeld wraakgevoelens, maar óók gebrek aan informatie en onhandige com municatie aan de zijde van de op sporingsdiensten, jarenlang blij ven geloven dat hun dochter tóch is vermoord door een asielzoeker. 'Een moslimmoord', zo wordt het binnenskamers zelfs genoemd. „Als je nu terugkijkt en op een rij tje zet wat er in die tijd allemaal misging, wat deze nabestaanden allemaal aan relevante informatie werd onthouden, is het niet gek dat zij vasthielden aan hun le zing." Het is geen verantwoor ding voor onterechte beschuldi gingen, benadrukt Vuyk: „Ik heb wel een inkijkje willen geven in hoe zij tot die gedachten kwa men." En daarmee is zijn boek ei genlijk ook wel 'een aanklacht' te gen autoriteiten die in die tijd - de tijd dat ook Pim Fortuyn op kwam - volgens hem te weinig oog hadden voor nabestaanden en gevoelens in de samenleving. 'Ik zou hem het liefst zelf pakken. Op de plaats delict. Het klinkt ver schrikkelijk, dat weet ik. Maar deze man - deze rat - heeft niet anders verdiend'. (Bauke Vaatstra) Nog steeds zijn de 'rauwe, ruige randen' en voor de buitenwacht soms ongenuanceerde opvattin gen van Bauke niet zomaar afge vlakt. Vuyk kent de man inmid dels goed. Hij heeft hem naar ei gen zeggen ook af en toe tegen zichzelf in bescherming geno men. Door vooral ook te praten over wat dat voor gevolgen voor zijn omgeving zou hebben, als hij voor eigenrichting zou kiezen. „Bauke is vooral een man die niet loslaat en de motor was achter de uiteindelijke oplossing van de zaak. Vergeet niet, hij is eigenlijk heel eenzaam. Niemand bekom merde zich om hem. Dat gevoel laat je niet zomaar los. Helemaal niet met de rechtszaak nog vers in het geheugen." bij knooppunten, blijven de lam pen aan. Zo blijft de Aio, de ring Amsterdam, de hele nacht ver licht. Basisregel is dat om 21.00 uur de lampen uitgaan. Wegen waar het langer druk is, blijven tot 23.00 uur verlicht, 's Morgens om 5.00 uur gaat het licht weer aan. Rijkswaterstaat heeft op de website een overzicht per regio. Rijkswaterstaat gaat in de begro ting uit van een besparing van 35 miljoen euro in de periode 2014 tot en met 2020. Of die besparing werkelijk behaald wordt, is nog onzeker. Cijfers over de gereali seerde besparingen in de regio's waar het project is gestart, zijn er nog niet. Ongevallencijfers wij ken in die gebieden nog niet af. Op de totale rijksbegroting is 35 miljoen natuurlijk peanuts. Het Fietsrels Cöte d'Azur. Fietsreis Kroatië 8 daagse busreis Vertrek: 20 sept Inclusief: 7 hotelovernachtingen 7x ontbijt 7x diner 4x lunchpak ket Nederlands sprekende fiets- begeleiding Ervaren lokale gids tijdens de fietsdagen Gebruik van zwembad Gebruik van fietshelm Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Comfort Class touringcar Nu €60,- korting per 2 pers. op vertrekdatum 20 sept!* Van §59,- voor 629,- p.p. 11 daagse busreis Vertrek: 13 sept Inclusief: 10 hotelovernachtingen 10x ontbijt 10x diner Neder lands sprekende fietsbegeleiding Fietsroutes Gebruik van fiets helm Gebruik zwembad Bege leiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Comfort Class touringcar Nu €60.- korting per 2 pers. op vertrekdatum 13 sept!* Van 729,- voor 699,- p.p. Brussel, Brugge en Antwerpen 4 dgn - Vertrek: 20 sept Nu €30.- korting per 2 personen!' Eisenach Thüringer Wald 4 dgn - Vertrek: 20 sept Nu €30.-korting per 2 personen!" "ana# 134.- Tsjechië en Praag 8 dgn - Vertrek: 6 sept Nu €50.- korting per 2 personen!' Verona en Venetië 8 dgn - Vertrek: 20 sept Nu 50.- korting per 2 personen!' <34.- Rondreis Roemenië Estland, Letland en Litouwen 11 daagse busreis Vertrek: 20 sept, 18 okt, 8 nov Inclusief: 10 hotelovernachtingen 10x ontbijt 10x diner Gids gedurende 6 dagen in Roemenië Rit met paard en wagen Bazna inclusief wijn Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Comfort Class tou ringcar Nu €100.- korting per 2 pers. op vertrekdatum 20 sept!* Van §29,- voor 479,- p p Sicilië en Zuid-ltalië oovkcoae 1135 11 daagse busreis Vertrek: 20 sept Inclusief: 10 overnachtingen 10x ontbijt 10x diner Bootovertocht Rddbyhavn - Puttgarden Stads- rondrit en -wandeling Vilnius, Riga, Talinn o.l.v. een gids Begeleiding door uw chauffeur, tevens reislei der Vervoer per Comfort Class touringcar Nu €80,- korting per 2 pers op vertrekdatum 20 sept! Van 799,- voor 759,- p.p. Ontdek Magisch Marokko 15 daagse busreis Vertrek: 30 sept, 14 okt Inclusief: 14 overnachtingen 14x ontbijt 14x diner Bootovertoch ten Stadswandeling Florence o.l.v. Nederlands sprekende gids Nederlands sprekende gids op dag 5, 7 en 11 Stadsrondrit Rome o.l.v. Nederlands sprekende gids Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Comfort Class touringcar 30 september gegarandeerd vertrek 22 daagse busreis Vertrek: 23 sept, 14 okt Inclusief: 21 hotelovernachtingen 21x ontbijt 21x diner Nederlands sprekende gids op dag 6 t/m 16 Begeleiding door uw chauffeur, tevens reisleider Vervoer per Comfort Class touringcar in prijs verlaagd! Van°1299,~ voor 1149,- Alle 'outen voorbehouden. Pnjzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen Exclusief excursie- en entreegelden en €18. reserveringskosten per boeking. 'Gebruik tijdens het boeken boekcode 1135 en uw torting wordt automatisch verrekend Kortingen zijn reeds in de prijs ver- effeWOQ. lil t.,l rekend Kortingen alleen geldig op boekingen gemaakt tussen 27-08 2013 en 03-09-2013. Gedenksteen in boekvorm door Niki van der Naald 5 Het oosten en midden van het land waren al eerder aan de beurt. Nu gaat ook in het zuiden en in de Randstad op veel snelwe gen 's nachts het licht uit. door Paul Bots Rijden op een donkere snelweg, is dat niet gevaarlijk? Op welke snelwègen gaat het licht uit? 3 Hoeveel keiharde euro's levert dit de belastingbetaler op?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4