I g h 3 1 Jb al BUITEN 5 m _L Helemaal op de westkop van het eiland Tholen ligt Stavenisse, Zo èrgens, dan is hier de term 'nisse' van toepassing. Die term betekent immers land tong, neus, stuk land dat vooruitsteekt in zee of in wa ter. Een mooi stukje Zeeland met prachtig licht en te vens gevaarlijk, want een vooruitstekende punt op het westen net op of net onder de zeewaterspiegel is vaak een prooi van het water bij storm. Zo ook in 1953, en al veel vaker daarvoor. Heel lang was Stavenisse een ei land, aan alle kanten omgeven door zee en geulen. Die geulen zijn één voor één omdijkt, zodat de veiligheid wel toenam, maar het gevaar vanuit het westen (de gro te Oosterschelde) kon nooit beteugeld worden - tot het Deltaplan kwam. In de 16e eeuw heeft Stavenisse bijna een eeuw gedreven. Pas in 1599 is er opnieuw ingedijkt en kwam de Stavenisse polder - vruchtbaarder dan vroe ger - weer boven water. De (ambachts)heren van Stave nisse waren de Van Tüylls van Serooskerken, een roem rucht Zeeuws adellijk geslacht, dat oorspronkelijk (ong. 1350) uit Deil in de Betuwe kwam, maar al vroeg tijdens de Hoekse en Kabeljauwse twisten naar Zeeland trok en via Schouwen en Tholen zich overal in Zeeland ves tigde en ambten en land verkreeg. De Stavenisse polder is onder hun leiding net voor 1600 weer ingedijkt. Ze hebben er ook een prachtig landgoed met grote tuinen aangelegd - net achter de haven. Met, zoals het hoort, een hoeve er vlakbij. Die zorgde voor het eten en drin ken, voor de zuivel en het nodige klein wild. Het land goed is verdwenen, er zijn alleen nog wat fundamenten in een dorps parkje; de boerderij is er nog steeds en wordt door de nieuwe eigenaren (familie Buys-Baks) driftig en goed gerestaureerd. De hoeve, die met een hint naar de historie en de lief hebberij van de eigenaren tegenwoordig 'Roosentuyll' heet, is generaties lang bewoond geweest door de fami lie Droogendijk. Die laatste naam is al heel lang bekend in landbouwkringen omdat de Droogendijks al vroeg hun knapste zonen naar de toenmalige Landbouwhoge school in Wageningen stuurden. Zodoende werd een Droogendijk leraar en later directeur aan de land bouwschool in Goes (de eerste in Zeeland). Honderden toekomstige boeren werden door hem ingewijd in de moeilijk te vatten beginselen van de erfelijkheidsleer. Bij de boerderij - het boerenhuis heeft nog een vloed deur (die wijst op permanent overstromingsgevaar) - staat ook nog steeds een klein arbeidershuisje uit 1883, nog bijna geheel in authentieke dus armoedige staat. Terug naar de ambachtsheren, de Van Tüylls. In de 16e en 17e eeuw behoorde de familie tot de belangrijke Zeeuwse adel. Rond 1550 was Hieronimus Van 1\iyll luitenant-admi raal van Zeeland, tevens fungerend burggraaf van onze provincie. Zijn zoon en opvolger Philibert was aan het begin van de Tachtigjarige Oorlog een vurig aanhanger van de Spaanse koning Philips II. Hij heeft een Spaans leger door het eiland Tholen geleid in 1575, en bij Philipsland laten oversteken (bij zeer laag water kon dat) naar Dui- veland en Schouwen. Mondragon, de Spaanse generaal, heeft daarna Zierikzee veroverd, na een langdurig beleg. Dat was niet voor lang; een jaar later was Zierikzee en het hele eiland weer van Oranje. Daarna keerden de Spaanse kansen voorgoed; heel Zeeland boven de Wes- terschelde koos voor Oranje. (Bijna) alle adel die op Spaanse hand was geweest hingen hun huik naar de wind, en kozen voor Willem van Oranje. Zo ook de Van Tüylls. Hendrik, de zoon van Philibert, werd namens de Republiek ambassadeur in Engeland. Dat was een mak kelijke reis. Hij stapte bij de haven van Stavenisse in het schip, en stapte in Londen weer uit. WOENSDAG 28 AUGUSTUS 2013 door Gerard Smallegange Brede wolfsmelk foto Chiel Jacobusse Drie soorten wolfsmelk; kleine-, en tuinwolfsmelk en kroontjeskruid in een fraai mozaiek. Kleine wolfsmelk 12

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 41