Van Tuyll en Droogendijk 1 4 BUITEN HET ZEEUWSE LANDSCHAP Wolfsmelk is een plantenfamilie, waarvan nogal wat soorten tot de ak keronkruiden gerekend worden. Soorten dus, die zich vestigen op opengewerkte grond en die de jaar lijkse bewerking van de grond niet al leen kunnen doorstaan, maar die zelfs nodig hebben. Eén ervan is het kroontjeskruid, een plant die in bijna elke moestuin te vinden is. Net als al le wolfsmelksoorten scheidt de plant wit melksap af als je hem plukt en dat witte melksap gold voeger als een probaat middel tegen wratten. De bloeiwijzen staan in een scherm aan de top van de plant, veelal op de volle zon en dat heeft de plant zijn wetenschappelijke naam 'helioscopia' bezorgd. Het betekent zonnekijker- tje. doorChiel Jacobusse Genoeg over het kroon tjeskruid; wie de plant beter wil leren kennen hoeft meest al niét verder te gaan dan zijn eigen tuin. Maar er zijn, speciaal in Zeeland, ook een paar zeldzame soorten die op akkers voorkomen. Het is de moeite waard om daar eens naar op zoek te gaan. Het gaat om de kleine wolfsmelk en de brede wolfsmelk, waarvoor Zeeland als lan delijk bolwerk geldt voor wat voorko men en verspreiding betreft. Maar na tuurlijk is het onbegonnen werk om zomaar de eerste de beste akker op te lopen om weinig opvallende plantjes als de groen bloeiende wolfsmelk soorten op te sporen. De trefkans is dan wel erg klein. Om die trefkans wat groter te maken moet je zoeken naar een zogenaamde gidsplant. Dat is een wat minder zeldzame soort die toch aangeeft dat de groei- en mi lieu-omstandigheden veelbelovend zijn voor een bepaalde soortengroep. Om zeldzame akkerkruiden te vin den is het Rood guichelheil een uit stekende gidsplant. Dit plantje met prachtig oranje gekleurde bloemen geeft aan dat je met een kalkrijke, niet al te intensief bespoten akker te maken hebt. Hoe talrijker het rood guichelheil, hoe groter de kans om andere leuke soorten aan te treffen. Maar eerst even het rood guichelheil zelf bekijken. De eivormige blaadjes zijn aan de onderkant dicht bezet met donkerbruine puntjes, Dat zijn olieklieren. In het verleden werd de plant wel als geneesmiddel gebruikt voor mensen met hallucinaties, psy chosen en andere psychische ziekte verschijnselen. Men beschouwde der gelijke verschijnselen als toverij en guichelen is een oud woord voor tove ren. Omdat een extract van guichel heil geacht werd om iemand van to verij te 'genezen', kreeg de plant zijn naam. Heb je een mooie groeiplaats van gui chelheil gevonden (hoe talrijker, hoe beter), dan is de kans groot dat er ter plekke ook tuinwolfsmelk groeit. Het is een niet zeldzame verwant van het kroontjeskruid die veel in moestui nen groeit. Op akkers veel minder; want een al te intensief grondge bruik doet de tuinwolfsmelk verdwij nen. Maar heb je eenmaal de combi natie van rood guichelheil en tuin wolfsmelk gevonden dan wordt het opletten geblazen. Speciaal in Zeeuws-Vlaanderen, maar zeker ook elders in de provincie is er dan een gerede kans om de kleine wolfsmelk aan te treffen. Dat is een zeldzame soort van de rode lijst die in de afgelo pen halve eeuw erg achteruit gegaan is. Als je de kleine wolfsmelk vindt is het trouwens ook zaak om uit te kij ken naar de zogenaamde stoppelleeu- wenbekjes, de eironde leeuwenbek en de spiesbladleeuwenbek. Allebei onaanzienlijke, paars met gele bloem pjes, maar o zo zeldzaam. En ook voor die leeuwenbekjes mogen de Zeeuwse akkers als een echt bolwerk genoemd worden. Maar we speuren verder naar wolfsmelksoorten.In West-Zeeuws-Vlaanderen is de kans dan niet eens zo heel klein dat je stuit op de uiterst zeldzame brede wolfsmelk. Dat is een soort die meer dan een halve meter hoog kan wor den en die verder opvalt door de rood aangelopen stengels. Wie zich in de details van d plant verdiept ziet dat de vruchtjes, die bij de verwante soorten glad zijn, bij de brede wolfsmelk een ruw oppervlak heb ben. Als je dat kenmerk ziet is het bingo! Een vijfde wolfsmelksoort die als akkeronkruid bekend staat is de stijve wolfsmelk. Het is een plant met langwerpige tot ellipsvormige bladeren die tot nu toe nooit in Zee land aangetroffen is. Maar gerichte botanische speurtochten hebben al dikwijls verrassingen opgeleverd en ook de stijve wolfsmelk zou zo maar kunnen opduiken. WOEN De boerderij 'De Roosentuyll' in Scherpenisse heeft een vloeddeur. Dat is zeldzaam in Zeeland. Bij deze boerderij echter zeer begrijpelijk omdat hij op een gevaarlijke plaats dicht bij zee ligt. De boerderij hoorde vanouds bij het landgoed van de Van Tuylls. foto Gerard Smallegange Wolfsmelk op de akker S T I C N T I N O Kroontjeskruid Guichelheil

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 40