It "V r 1 Stichting reikt eerste beurzen uit aan buitenlandse UCR-studenten L d Volksvertegenwoordigers 18 ZEELAND ZANDHONCER Rijkswaterstaat Zee en Delta komt met een plan van aanpak voor de zandhonger in de Oosterscheide. ALS ER NIETS GEBEURT woensdag <il ii* Umag het best weten. Ik zat mezelf op te vreten tijdens de raadsvergadering over de Vlissingse bonnetjes kwestie. De onmacht, de regel zucht die er tot kunst verheven leek. Niemand die met een vuist op tafel sloeg en uitriep dat je geen lampje hoeft te de clareren als je thuis, in Gil- ze-Rijen een burgemeesterskot vol lampjes hebt. Een zaal vol volksvertegenwoordigers waar van niemand echt het volk ver tegenwoordigde. Tja, het volk weet natuurlijk niet dat ge meenteraadsleden volgens de regels moeten werken. En wat zeggen de regels over alle bon netjes? Dat moeten we nog eens nader onderzoeken. Een moreel oordeel? Nee, daar gaan wij niet over. Ik zag er wel één lichtpuntje. Vier jaar geleden heb ik niet ge stemd. Ik kwam er niet uit. Het was de eerste keer dat ik niet ben gaan stemmen. Dat malle waterschap daargelaten. Tij dens de vergadering had ik dus geen last van hoezeer 'mijn man of vrouw' mij daar in de steek liet. Voor de komende raadsverkie zing liggen de zaken nu heel wat gemakkelijker. Nu weet ik wel op wie ik ga stemmen. Deze gewezen mis dienaar, nu diep ongelovige hond, deze hardcore scepticus die rondrijdt met een ichtusvis- je met evolutiepootjes achterop zijn auto, gaat stemmen op Li lian Janse. Het risico dat croissantjes ko pen op de sabbat er dan niet meer in zit, neem ik maar voor lief. En zondags niet het grasmaaien? Och. Mijn gazon overleeft de winter toch niet. Vlissingen heeft iemand nodig met lef. En ik weet zeker dat er meer lef voor nodig is om je op te werpen als eerste verkiesba re SGP-vrouw ooit dan om aan burgemeester Roep uit te leg gen waarom zijn burgers een probleem hebben met een paar duizend euro aan declaraties. Het verbaasde me overigens he lemaal niet dat de leden van de SGP in meerderheid instemden met Lilian Janse als lijsttrekker. Want wat maakt het uit? Man of vrouw? Als hij of zij maar bal len heeft. MIDDELBURG - De geulen in de Oosterscheide hebben honger. Honger naar zand. Dat zand komt van de platen en slikken. En als dat zand eenmaal in die geulen ligt komt het niet meer terug op de platen. Dat is het probleem van de zandhonger in de Ooster scheide. Na acht jaar studeren en verschil lende experimenten in de Ooster scheide denkt Rijkswaterstaat Zee en Delta in Middelburg er uit te zijn. „We kunnen de zandhon ger zelf niet stillen. Maar als de na tuur zelf niet het zand naar boven brengt, doen wij het wel." Aan het woord is Eric van Zanten van Rijkswaterstaat. Hij is projectlei der als het gaat om de zandhoger. Hij en zijn collega Leo Adriaanse leggen uit dat Rijkswaterstaat de afgelopen jaren enkele proeven in de Oosterscheide heeft gedaan om de bewegingen van het zand, maar ook van de vogels te bestu deren. In 2008 werd zand gestort op de Galgeplaat. In de Schelp- hoek werd de erosie - onder meer na het storten van zand en sténen randjes - bestudeerd. Bij Viane zijn oesterriffen aangelegd en bij de Oesterdam komt een zandsup- pletie. Die moet er voor zorgen dat de glooiing van de dam 20 of 30 jaar langer meegaat. Het meest urgent blijkt de Rog- genplaat te zijn. Een grote plaat van bijna 1600 hectare in het wes ter pla get Afi kei Va vai dei voj op vol laa de he: ter Vo on is fee 6.400 7700 26.000 nijntje vragen over Nijntje an zeê „Onze uitgeverij heeft ruime erva ring in uitgaven in streektalen. Streektalen staan onder druk. De Nijntjesboekjes worden vaak voor gelezen. Dat is een uitgelezen kans voor ouders en grootouders om hun dialect door te geven." „Geen streektaal heeft een alge meen beschaafde versie, of mis schien inmiddels het Fries wel. We zoeken een vertaler die de ver schillen in het dialect zo alge meen mogelijk kan houden. Zo kwamen we bij Engel uit. Hij kent ook de andere Zeeuwse taal varianten." „Dat weet ik niet. Maar Mercis, de moederuitgeverij van Nijntje en Dick Bruna, controleert alle uitga ven uiterst streng. Daar zoeken zij hun eigen streektaalkenners voor." Dat is één van de best verkochte titels uit het oeuvre van Dick Bru na. Het past ook bij Zeeland. In Twente en Maastricht brachten we 'Oma en Opa Pluus' uit. Het zijn vaak grootouders die de tradi ties overbrengen." „De eerste oplage is tussen de 2000 en 2500 stuks. In Brabant was de eerste oplage in zes weken uitverkocht. Wie weet, brengen we straks ook Opa en Oma Pluis in het Zeeuws uit." Pranjal Ghimire (20) uit de Nepa- lese hoofdstad Kathmandu is één van hen. Hij is dolblij. „Zonder die beurs had ik naar huis gemoe ten." Pranjal wilde in het buiten land studeren 'om de wereld te ontdekken'. Hij volgt de opleiding business en internationale betrek kingen en is van plan om later strategisch consultant worden. „Ik wil problemen oplossen voor bedrijven en zo de wereld verbete ren." In Middelburg kan hij zijn droom waarmaken. „De docenten zijn goed, de school is kleinscha lig en de lessen zijn uitdagend." Studeren in Nederland kost voor niet-Europese jongeren zeven keer meer dan voor hun leeftijdge noten uit Nederland en Europa. „Het is voor mijn ouders onmoge lijk om dat bedrag te betalen", zegt Pranjal. De Stichting Friends of UCR, op gericht door het bedrijfsleven, oud-studenten en de UCR, geeft talentvolle studenten als Pranjal een studiebeurs in de vorm van een renteloze lening. Zo kan UCR meer studenten van buiten de EU aantrekken. „De studenten kun nen het geld pas na acht, negen of tien jaar terugbetalen, omdat ze eerst een diploma moeten halen en een aantal jaren moeten wer ken", legt Hein van Ameijden uit. De directeur van scheepswerf Da- men is voorzitter van de stich ting. „We willen daarom zo veel mogelijk geld bij elkaar krijgen om de studiebeurzen te kunnen betalen. Uiteindelijk is het de be doeling dat oud-studenten de stichting zeifin stand houden." de tig Ee vai adi of vei ha. de zet hei vai Cuido van der Heijden WC Het is een kwestie door René Schrier Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Aantallen vogels en zeehonden in de Oosterscheide 2010 4.200 Rosse Grutto 14.000 4.400 Wulp Kanoetstrandloper Scholekster Bonte strandloper Zilverplevier Kluut Rosse Grutto Wulp Kanoetstrandloper Scholekster Bonte strandloper Zilverplevier Kluut prognose; tussen 0-10% van de vogels komt nog voor Engel Reijnhoudt vertaalde Dick Bruna's 'Nijntje aan Zee' in het Zeeuws. In het Zuid-Bevelands, om precies te zijn. Het boekje ligt donderdag in de winkel. door Claudia Sondervan *1 Uitgeverij Bornmeer van direc- teur Steven Sterk gaf al eerder Nijntje-boekjes uit in zijn thuistaal het Fries, maar ook in het Oudgrieks en het Latijn. Waarom nu dan Zeeuws? *y Engel Reijnhoudt maakte de ver- taling. Zijn Zeeuwse taal is het Zuid-Bevelands. 3 Nijntje gaat met 'vaoder Pluus naè de dunen en het strand en om de zeê te zien'. Daar 'goeng ze mie d'r eêmer schelpen zoeke.' Hoe Nijntje Pluis spreekt Zeeuws. weet een Fries of dat goed Zeeuws kan zijn? 4 Hoe viel de keuze op 'Nijntje aan zee'? 5 Komen er nog meer Zeeuwse ti tels van Nijntje? Nijntje an zeê in 't Zeêuws, ISBN 978 90 5615 297 0 €6,00 Rosse Grutto Wulp Kanoetstrandloper Scholekster Bonte strandloper Zilverplevier Kluut door Cornelleke Blok MIDDELBURG - Buitenlandse studen ten van University College Roose velt (UCR) in Middelburg krijgen vandaag tijdens* een zogeheten fundraising dinner de eerste twee studiebeurzen van de Stichting Friends of UCR uitgereikt. doe ZIE var za;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 18