Vrolijke weidetafereeltjes op kaas van stalgeiten, zijn slechts het topje van de ijsberg. In de supermarkt is niets wat het lijkt. 8 VERDIEPING _L A Is je erover nadenkt, is het niet erg logisch. Waarom kom je de supermarkt vaak binnen via de groen te- en fruitafdeling? Zodat de kwetsbare perziken on derin het boodschappen- karretje belanden, met het risico geplet te worden onder een tweeliterpak melk? Omdat al dat gezonde groen u een goed ge voel geeft, weten supermarktdeskundigen. Met de bloemkool in uw karretje voelt u zich onbewust minder schuldig als u even later een zak borrelnootjes meegrist. Over zes a zeven van de tien producten die consumenten kopen, beslissen ze pas in de supermarkt. Dat maakt de supermarkt tot het 'pretpark van marketeers', zegt Koert van Ittersum, hoogleraar marketing en con sumentenwelzijn aan de Rijksuniversiteit Groningen. „Over elk detail waarmee klan ten kunnen worden verleid, van de kleu ren tot de geuren, is nagedacht." Zo is het geen toeval dat brood, vlees en zuivel in de uithoeken van de winkel staan. Voor de dagelijkse boodschappen moet je daardoor langs zoveel mogelijk producten. Om diezelfde reden staan de populairste ar tikelen middenin de rij. Om bij zijn favorie te product te komen, moet de klant eerst langs allerlei (duurdere) alternatieven. Die verleidingen staan doorgaans letterlijk binnen handbereik: de gangpaden zijn vooral niet te breed, want dan lopen klan ten te snel door. De looproute in de meeste supers gaat tegen de klok in. Dat is omdat de meeste mensen rechtshandig zijn en zo gemakkelijk spullen uit de schappen kun nen trekken. De muziek die uit de speakers van Appie, (umbo en Dirk komt, heeft nooit een snel-, le beat. Van langzame muziek blijken men sen rustiger te lopen, waardoor ze langer in de supermarkt zijn. Dat levert de supers liefst 38 procent meer verkopen op. Ook de geur van versgebakken brood verleidt klan ten onbewust om langer in de winkel te blijven. Daar komt bij dat mensen bereid zijn meer te betalen voor een 'vers' pro duct. De gratis hapjes op de versafdeling mogen trouwens heel sympathiek lijken, maar staan er niet om u kennis te laten ma ken met jongbelegen kaas. Een kleine snack doet de consument verlangen naar meer; een verlangen dat hij onbewust di rect wil bevredigen: door iets te kopen. Wie iets gratis krijgt, gunt de gever daarna bovendien meer. Ook dat mechanisme leidt ertoe dat klanten vervolgens meer boodschappen in hun karretje laden. Dat wagentje is tegenwoordig groter dan vroeger. Hoe groter het karretje, hoe min der boodschappen het lijken - en hoe meer ruimte er dus is voor méér. Mandjes met wieltjes zijn ook een omzetverhogende uit vinding. Als de zware mand tot een lamme arm leidt, stopt de vermoeide klant im mers met kopen. De boodschappenwagen- tjes voor kinderen zijn niet zomaar een sympathiek stuk speelgoed om de koters zoet te houden. Ze leiden simpelweg tot extra omzet. Kinderen stoppen er van alles in. Uiteindelijk belanden de roze prinses- sensnoepjes die op kleuterooghoogte la gen, zo ongepland op de kassaband. Levensmiddelenfabrikanten betalen om hun merken op ooghoogte in de schappen te krijgen, omdat ze dan beter verkopen. De goedkoopste producten liggen meestal onderin. Omdat de meeste mensen inmid dels wel door hebben dat ze moeten buk ken voor B-merken, liggen tegenwoordig echter ook duurdere producten op hernia hoogte. Ook maken fabrikanten gebruik van onze veronderstelling dat grootverpak kingen goedkoper zijn, zegt Van Ittersum, die dat heeft onderzocht. „Per kilo kost een groot pak suiker niet altijd minder dan een kleine verpakking." Met de informatie op verpakkingen is het oppassen geblazen. Zo garandeert een plaat je van een geit in de wei allerminst dat de dieren buiten komen. Na actie van Wakker Dier kondigden dertien bedrijven (waaron der Milner, Aldi en Lidl) vorige week aan dat ze zulke misleidende plaatjes van hun geitenkaasverpakking verwijderen. Anders om staat op een doorsnee kipschnitzel niet dat het dier slechts een kort leven als plof- kip heeft gehad. En de meeste 'krabsalades' bevatten aanzienlijk meer surimi (koolvis) dan schaaldiervlees. Moeten we dan maar vertrouwen op logo's om producten te kiezen die gezond, 'puur en eerlijk' zijn; en dier-, mens- en milieu- REACTIE SUPERMARKTEN: 'CONSUMENT IS MONDIGER DAN OOIT' door Annemieke van Dongen illustratie Nourdin Kouch De supermarkten benadrukken dat de consu ment geen 'wilsonbekwaam slachtoffer' is. „Ons inziens is de consument mondiger dan ooit en als hij of zij het gevoel heeft belazerd te worden, laat hij het product of de super markt links liggen. Keuzevrijheid is een groot goed voor de consument De prikkels die een consument krijgt in de supermarkt, betreffen niet alleen verleidingen. Het etiket bevat ook veel feitelijke - deels wettelijk verplichte - in formatie over het product. Consumenten laten zich ook beïnvloeden door informatie op web sites van bijvoorbeeld het Voedingscentrum en door organisaties als de Consumentenbond en Wakker Dier. Zolang zij geen onjuistheden verkondigen, is het hun goed recht om consu menten te beïnvloeden in de hoop dat zij een andere keuze maken in de supermarkt." FNLI, de organisatie van de levensmiddelenin dustrie, benadrukt dat de marketing van voe dingsmiddelen aan tal van regels is gebonden. „In het algemeen worden die goed nageleefd. Natuurlijk worden ze ook overtreden. Daar voor is handhaving nodig door de overheid." De super staat vol met illusies

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8