'Conclusie VN gifgas is speelbal politiek' -L Alicante grootleverancier van wiet aan coffeeshops 6 BUITENLAND CHEMISCHE WAPENS SYRIË Amerikaans militair ingrijpen in Syrië lijkt ophanden, Obama kan bijna niet meer anders. De Verenigde Staten verkopen Apache-gevechtshelikopters aan Indonesië. Met de deal, acht toestellen inclusief radar systemen, opleidingen en on derhoud, is 500 miljoen dollar gemoeid. De verkoop van de Boeing AH-64E Apache-heli kopters werd gisteren bekend gemaakt. Eerder poogde de Ne derlandse regering overbodig geworden Leopard-tanks aan Jakarta te slijten, maar dat stuit te op politieke problemen. Ver scheidene partijen vreesden dat de tanks zouden worden ge bruikt om oppositie tegen de regering te onderdrukken. De Palestijnen hebben gisteren een gespreksronde afgezegd in het vredesoverleg met Israël. Dat gebeurde nadat drie Palestijnen waren doodgeschoten door Israëli sche veiligheidstroepen op de be zette Westelijke Jordaanoever. De veiligheidstroepen zouden het vluchtelingenkamp Qalandiya bij Ramallah zijn binnengegaan om een Palestijn te arresteren. Daar bij zou het tot confrontaties met de inwoners zijn gekomen. Volgens een Israëlische politie woordvoerder waren honderden Palestijnen op de been. Sommi gen zouden met brandbommen hebben gegooid. De drugshandel in Spanje is dit jaar overal afgenomen, behalve in en rond Alicante. In het gebied waar Alicante ligt, de autonome regio Valencia, steeg het aantal ge registreerde misdrijven in deze tak van de misdaad met 12,3 pro cent in de eerste helft van dit jaar. Dat is een gevolg van de promi nente plaats die Alicante heeft verworven bij de productie van wiet bestemd voor coffeeshops in Nederland. Dit meldde het Spaanse dagblad ABC gisteren op basis van de laat ste misdaadstatistieken van het Spaanse ministerie van Binnen landse Zaken. De laatste maanden zijn de Spaanse politie en Guardia Civil gestuit op kolossale marihua- naplantages rond Alicante, 340 ki lometer ten zuidoosten van Ma drid. Volgens een woordvoerder van een speciale eenheid van de Guardia Civil zijn de marihuana- plantages in opmars in de streek door de enorme winsten die er mee kunnen worden opgestre ken. In de streek van Alicante wo nen 15.000 Nederlanders, maar slechts weinigen van hen overtre den de wet Jongen in Kirgizië sterft aan builenpest Een 15-jarige jongen uit Kirgi zië is overleden aan de builen pest. Dat heeft het ministerie van Volksgezondheid in de voormalige Sovjetrepubliek be kendgemaakt. Daarbij werd be nadrukt dat de kans op een epi demie van de gevreesde ziekte zeer klein is en het land de grenzen niet hoeft te sluiten. De jongen werkte als herder in de bergen in Oost-Kirgizië. Hij overleed in een ziekenhuis in Karakol aan de Zwarte Dood, zoals de ziekte in de middel eeuwen heette. Toen kostte de pest aan circa een derde van de Europeanen het leven. DEN HAAG - De inspecteurs van de Verenigde Naties die onderzoek doen naar de mogelijke gifgasaan val in Syrië, trekken bewust geen conclusies over de schuldvraag. „Zodra het onderzoeksrapport ge reed is, worden de conclusies toch door Rusland, de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk en China politiek ingekleurd", stelt Jan Rozing, voormalig VN-in- specteur in onder meer Irak en ge pensioneerd celbioloog aan de Rijksuniversiteit Groningen. Dat is volgens hem destijds ook door de Amerikaanse president George W. Bush gedaan in het on derzoek naar de massavernieti gingswapens in Irak. „We hebben als VN-inspecteurs daarvoor in 2002 en 2003 nooit bewijzen ge vonden, maar de wereld werd een ander verhaal verteld." De VN-inspecteurs houden zich volgens Rozing louter bij de fei ten. Ze analyseren de gang van za ken, de feiten, omstandigheden en toedracht. Scherven van bom men of granaten kunnen helpen te achterhalen welke chemische wapens zijn gebruikt. Ook het vaststellen van de hoogte en plaat sen waar bommen of gifgasgrana ten tot ontploffing zijn gekomen, is van belang. „Het inspectieteam moet een waterdichte keten zien te vormen waarbij niet met be wijs kan worden gemanipuleerd", zegt Rozing. Fragmenten van projectielen, sec tie op de lichamen van slachtof fers, verklaringen van ooggetui gen, het zijn de puzzelstukjes die de VN-onderzoekers hopen te ver zamelen. „Maar als ik lees dat de rebellen bewijzen hebben zeker gesteld, dan is dat reden tot voor zichtigheid", aldus Rozing. Alle aangeleverde bewijsstukken van beide partijen moeten volgens hem zorgvuldig worden bekeken om te voorkomen dat verkeerde conclusies worden getrokken. Rozing acht het niet waarschijn lijk dat bewijzen van een gifgas aanval binnen een week zijn ver doezeld. BESCHOUWING NIJMEGEN - Amerika weet uit erva ring hoe het zich een oorlog 'in- rommelt' en het weet ook dat het beëindigen van de strijd moeilij ker is dan er een te beginnen. Vietnam, Irak en Afghanistan zijn de bekende voorbeelden. Nu lijkt president Barack Obama hard op weg militair in te grijpen in Syrië. Een jaar geleden zei Obama dat een 'rode lijn' zou worden over schreden als het Syrische regime of'andere spelers ter plaatse' che mische of biologische wapens ver plaatsen of inzetten. Waarschijnlijk zijn afgelopen woensdag in een voorstad van Da mascus chemische wapens inge zet. Volgens Artsen zonder Gren zen zijn daarbij 355 mensen ge dood. Een VN-team wilde giste ren de plaats van de aanval onder zoeken. Het werd echter bescho ten, ondanks een afgekondigd staakt-het-vuren, een keerde te rug naar zijn hotel. De druk op de Amerikaanse president neemt toe, ook door uitlatingen van senator John McCain VS willen voorkomen dat ze langdurig bij de burgeroorlog in Syrïe worden betrokken Voor de Amerikanen lijkt het ze ker dat de Syrische president Bas- har al-Assad dergelijke wapens heeft ingezet. Want, zo redeneert de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken John Kerry, als Assad onschuldig is, had hij al veel eerder het onderzoeksteam tot de plek des onheils toegelaten. Hoe meer tijd er tussen de aanval en het onderzoek zit, hoe lastiger het is bewijs van de inzet van che mische middelen te vinden. Een paar maanden geleden waren er al aanwijzingen dat het Assad- regime op kleine schaal chemi sche wapens had gebruikt. Oba ma kon toen nog zeggen dat er geen hard bewijs was. Er was dus nog geen rode lijn overschreden en Obama kon het pistool in zijn holster houden. Nu lukt hem dat niet meer. In eigen land staat Obama onder druk omdat senator John McCain aandringt op militair ingrijpen. Hij wil vliegvelden bombarderen en een no-flyzone voor de Syri sche luchtmacht instellen. In het buitenland krijgt Obama ook al op voorhand steun voor militair ingrijpen. Groot-Brittannië stelt dat voor een militaire aanval geen toestemming van de VN-Veilig- heidsraad nodig is en ook Frank rijk neigt hiertoe. Turkije heeft ge zegd te zullen meedoen als een in ternationale coalitie actie tegen Syrië onderneemt. WASHINGTON RAMALLAH MADRID KARAKOL Geen weg terug voor door Joost Sijtsma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6