O 24 ZEELAND SLUITING ZESTIG JAAR GELEDEN \1 Vandaag precies 60 jaar geleden werd het in 1953 tijdens de watersnoodramp geslagen gat in de dijk bij de Schelphoek met een 2,5 kilometer lange caisson-blokkade om de dijkdoorbraak heen gedicht. •V* Het was verreweg het grootste gat dat het woeste water in 1953 sloeg in de Schouwse zeedijken. Het gat bij de Schelphoek was 450 meter breed en meer dan 30 meter diep. De sluiting van het gat was, weet oud-hoofdre dacteur van de PZC Kees van der Maas, een hu zarenstukje. „Ouwerkerk was het laatste gat, maar het gat bij de Schelphoek was veel groter. En toch gaat het bij herdenkingen bijna nooit over de Schelphoek." Zestien jaar was Kees van der Maas toen het werk aan de IJsselmeerpolders werd stilgelegd en alle beschikbare manschappen richting Zee land werden gedirigeerd. Op gegeven moment liep op Schouwen-Duiveland 5000 man rond om de dijken te dichten. De dijkwerkers wer den gehuisvest in kampementen. „Ze zaten in houten barakken", herinnert Van der Maas zich. Hij werkte destijds enkele maanden bij de dienst Dijkherstel. „Ik was hulpje bij de dienst voorlichting. En dat betekende onder meer dat je met een bootje vol journalisten op pad moest om ze de situatie met eigen ogen te laten zien." Om de werkers aan het megaproject op de hoog te te houden bracht de dienst Dijkherstel een periodiek contactblad uit waarin nauwgezet ver slag werd gedaan van de vorderingen. Compleet met tekeningen, schetsen en kaartjes wordt uit de doeken gedaan hoe men het enorme gat in de dijk te lijf wil gaan. Dat gebeurde in verschillende 'phases'. Op de kaartjes is mooi te zien hoe zich na de fatale doorbraak in de Dijke bij de Schelphoek een uit gebreid geulenstelsel had gevormd. Met spreken de namen als de Gemene geul in het westelijk sluitgat en de Klompengeul in het oostelijk sluitgat. De stroomsnelheid in de geulen was, zo blijkt uit de beschrijvingen in het contact blad, stevig. Er moest dan ook met man en macht gewerkt worden om het natuurgeweld te bedwingen en daarbij wierp de dienst dijkher stel alle mogelijke middelen in de strijd. Stort- steen, zinkstukken, rijshout, riet en klei werden Het vergeten gat in de Schelphoek Serooskerke ailerheUing^ -r> nieuwe dijk pontony s oude dijken sa Op een van de caissons in de Schelphoek is een gedenkplaquette aange bracht. foto Dirk-Jan Gjeltema door Piet Kleeman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 60