Geen nieuw onderzoek naar dood grensrechter Tankopslag voldoet vaak niet aan de regels BINNENLAND 5 Pavlov Poke helpt tegen verslaving aan internet Van Veenendaal: 'Ik had beter moeten weten' LEEUWARDEN - Er komt geen gene tisch onderzoek naar een zeldza me vaatziekte die grensrechter Ri chard Nieuwenhuizen mogelijk had. Het gerechtshof in Leeuwar den, dat de zaak over Nieuwenhui- zens dood in hoger beroep behan delt, vindt zo'n onderzoek niet no dig. De advocaten van enkele van de verdachten van de dodelijke mishandeling hadden daar wel om gevraagd, omdat zij denken dat de grensrechter mogelijk is doodgegaan door de ziekte en niet door de mishandeling. Nieuwenhuizen werd op 2 decem ber na een jeugdwedstrijd be laagd door een groep spelers van de Amsterdamse voetbalclub Nieuw-Sloten en een van hun va ders. Nieuwenhuizen, die onder meer tegen hoofd en hals was ge schopt, overleed een dag later. Van de oorspronkelijke acht ver dachten zijn er in hoger beroep nog zeven over. De zes minderjari gen kregen van de rechtbank in Lelystad jeugddetentie opgelegd, de vader is veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. De recht bank vond hen gezamenlijk ver antwoordelijk voor de dood van de grensrechter. Het gerechtshof in Leeuwarden heeft meer verzoeken van de advo caten afgewezen. Zo wordt een van de verdachten niet verder psy chologisch onderzocht. Ook vindt het hof het niet nodig om een rechtspsycholoog iets te laten zeg gen over beïnvloeding door poli tie en justitie van getuigen aan wie zij foto's hebben laten zien. Wel worden verdachten in el- kaars zaken als getuigen gehoord. Het hof verwacht de hogerbe- roepszaak vanaf half november in houdelijk te behandelen. BOSTON - Vooral onder studenten is het een bekend fenomeen: pro- crastinatie, ofwel uitstelgedrag. Dan ga je Facebooken, nieuwssi tes lezen of anderszins surfen op internet om het echte werk uit te stellen. Twee MIT-promovendi (Massa chusetts Institute of Technology) maakten het volgens zichzelf wel erg bont: vijftig uur per week brachten de twee Amerikanen door op Facebook. Om daar wat aan te doen ontwikkelden ze de Pavlov Poke: een apparaatje dat je via een USB-verbinding aansluit op je computer en onder je pols legt. Dat houdt je surfgedrag in de gaten en geeft je een onaangena me, maar ongevaarlijke elektri sche schok als je te veel tijd ver prutst. AMSTERDAM - Chemische bedrij ven lappen veiligheidseisen op grote schaal aan hun laars. De bo vengrondse opslag van brandbare vloeistoffen in tanks blijkt bij 73 van 91 onderzochte bedrijven niet op orde. In vier gevallen bleek er zelfs sprake van een 'urgent risi co' waar onmiddellijk ingegrepen moest worden. Dit staat in het Tussenrapport Tankopslag van samenwerkende inspectiediensten. Aanleiding voor het onderzoek was het acute stilleggen van olieopslagbedrijf Odfjell in Rotterdam, vorig jaar juli. Zo ernstig als bij Odfjell was de si tuatie nergens. Desondanks geeft het project aanleiding tot zorg, al dus de inspecteurs: „Er is een te grote groep risicovolle bedrijven die de regelgeving slecht naleeft." Bij de vier urgente gevallen ging het tweemaal om ernstige gebre ken aan de koel- of blusinstalla ties, en tweemaal werden er ver keerde pompen gebruikt in de meest 'zware' zones. Bij 28 bedrijven zijn direct be stuursrechtelijke maatregelen ge nomen. Zeven bedrijven maakten zich schuldig aan een groot aantal minder ernstige overtredingen. De ondernemingen hebben de op dracht gekregen de tekortkomin gen zelf te verbeteren. De over heid houdt hier toezicht op. De opslag van brandbare vloeistoffen was bij 73 van 91 onderzochte bedrijven niet op orde AMSTERDAM - 'Onhandig". Dat zegt de oprichter van Alpe d'HuZes Coen van Veenendaal over zijn ge drag. „Ik had beter moeten weten", al dus de bedenker van de sponsor fietstocht gisteren in de Volks krant. Van Veenendaal zegt dat hij een onwaarschijnlijke hoeveel heid aan uren in de actie heeft ge stoken. Daardoor zou hij geen tijd hebben gehad voor zijn eigen ad- viesbedrijf. Alpe d'HuZes zou er mee hebben ingestemd een aan tal uren op deze wijze te vergoe den. Dat hij nu, door donateurs en collectanten, als geldwolf wordt neergezet, vindt hij vrese lijk. Volgens hem zijn de betalin gen in 2012 gestopt en werkt hij nu al anderhalfjaar voor de stich ting zonder dat hij wordt betaald. Het binnen enkele jaren snel groot geworden Alpe d'HuZes en KWF Kankerbestrijding hebben afgesproken om de controle op de bestedingen te verbeteren. Afgelopen jaren werd met de sponsoractie ruim 100 miljoen eu ro opgehaald. horen. Ook al collecteert hij voor een heel andere organisatie. Met dit soort affaires geef je mensen een extra reden, of soms ook ge woon een extra smoes, om geen gift te geven", zegt Aalbers. Voor de goede orde: hij heeft alle begrip voor de onvrede over Alpe d'HuZes. „Die heb ik ook." Even speelde de gedachte door zijn hoofd om dit jaar niet te col lecteren. Het was maar heel even. „Iedereen heeft in zijn omgeving te maken met kanker. KWF is een heel sympathiek doel." niets aan de strijkstok mag blij ven hangen, heeft hij een groot probleem als er plots een declara tie blijkt te bestaan.. En ook nog eens een declaratie waarbij het geld bij een bedrijf is onderge bracht. Dan had hij beter vooraf kunnen zeggen: het is gewoon werk dat ik doe en dat kost geld." Schuyt raadt KWF en Alpe d'Hu Zes aan snel duidelijkheid te ver schaffen. „Anders kan de komen de collecte er weieens erg onder gaan lijden. Ze moeten goed com municeren, met één mond. Dat grote organisaties hoge kosten hebben, snapt iedereen. Maar dat moet je van tevoren goed duide lijk maken. KWF moet nu hard aan de slag om schade te beper ken." KWF-collectant Henk Aalbers heeft zich al voorbereid op kriti sche vragen. „Mensen lezen al die berichten over Alpe d'HuZes, ont houden die en spreken er schan de van. Als er dan een collectant aanbelt, krijgt die de onvrede te DINSDAG 27 AUGUSTUS 2013 mijnkrantnl/multimedia Hoe werkt de Pavlov Poke? door Sandra Donker krijgt nu de klappen Collecteren voor het KWF kan tegenwoordig.ook met een pinautomaat. Door de affaire-AIpe d'HuZes vrezen de collectanten veel commentaar in de komende collecteweek, van 2 tot en met 7 september, archieffoto Maarten Hartman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5