'Het Zeeuws-Vlaamse volkslied in het Engels' Jubileumviering verblijf Juutsom Festival Perkpop komt na meer dan twintig jaar terug in nieuwe variant I I 22 ZEEUWS-VLAANDEREN Zeelawui M\j€l5|jr Deal van de dag STADSGIDS TANGUY OTTOMER Schrijf je nu gratis in op www. s weetdea In I Het koor studeerde het volkslied in met hulp van beelden, die Piet (voorzitter) en Thea (penning meester) de Haan van de Stich ting Zeeuws-Vlaams Shantyfesti- val hen via YouTube verstrekten. „De vertaling van het lied is heel ingewikkeld, dus ik ben echt be nieuwd hoe het uitpakt", vertelt Piet. Vagrants Crew is een van de veertien koren die Terneuzen trak teren op zeemans- en levensliede ren. Volgens een roulatiesysteem trekken de koren uit Engeland, Ier land, Duitsland en Nederland langs acht locaties. De opzet van het festival verschilt nauwelijks van de vorige editie, behalve dat er voor meer draag kracht bij de plaatselijke horeca is gezorgd. De Haan: „Voorheen ver zorgden we in de Grote Kerk voor ongeveer driehonderd zangers en muzikanten een buffet, maar riu brengen we alle deelnemers on der bij restaurants in de stad. Die varen er natuurlijk wel bij." Het festival begint op vrijdag om viftN €32 KORTING 51% Z.U\ orvi uit eten te go.cx.vv? Q @sweetdealzeelnd G fb.com/sweetdeal .zeeland App Store 19.30 uur in de Grote Kerk met een humoristisch zeemansver haal in dialect door Frans van der Heijden. De opening door wet houder Pim Broekhuysen en kapi tein Van der Decken van de Vlie gende Hollander, gaat vergezeld van optredens van koren. Het gros van de koren treedt zater dagochtend op in verzorgingscen tra De Vurssche (Axel), Vremdie- ke (Hoek), Bachten Dieke, De Blide (beiden Terneuzen) of de Molenhof (Zaamslag). Vanaf 13.00 uur treden de veertien koren (met Terneuzense inbreng van Zuidwest 10 en De Dekzwabbers) op in de binnenstad. In vestzaktheater De Paerdestal verzorgt kindertheater Lapi een voorstelling. Om 18.00 uur zingen alle koren samen op de Markt. Dat doen ze 's avonds vanaf 21.00 uur in Porgy Bess nog eens. Een dag later geven de buitenland se koren vanaf 14.00 uur opnieuw acte de présence in Porgy. Volgend jaar viert het festival zijn jubileum. De Haan: „We hopen dan in samenwerking met het Por taal van Vlaanderen iets extra's te doen. Ons jubileum valt gelijk met de viering van tweehonderd jaar Zeeuws-Vlaanderen. Het zou mooi zijn als we met een boot vol koren naar het Industriemuseum in Sas van Gent kunnen varen." Kijk voor alle deelnemende koren en een routeschema op: Stadsgids Tanguy Ottomer leidt bezoekers door zijn Antwerpen. Met zo veel flair dat CNN hem laatst schaarde bij de beste gidsen ter wereld. „Een stad draait om verhalen." Hij strijkt zijn hemd glad, staart met een gla zige blik in de verte, en mompelt met monoto ne stem „Goedemiddag-da- mes-en-heren- ik-ben-van- daag-uw-gids-aan- uw-linker- hand-ziet-u-de-kathedraal- wilt-u-alstublieft-de-paraplu- volgen?" Ziehier Tanguy Otto- mer's imitatie van het type stads gids die hij niet is, en nooit hoopt te worden. 'Beroepsantwerpenaar', staat er op zijn visitiekaartje. Dat ene woord somt precies op hoe Otto mer in elkaar steekt. Hij schrijft boeken: over Antwerpen. Hij is personal shopper: in Antwerpen. En hij is stadsgids: ook in Antwer pen, natuurlijk. Een hele goede stadsgids, zelfs. CNN zette hem onlangs in een top zeven van bes te stadsgidsen ter wereld. Zijn ge heim? „Ik probeer voor iedereen een tour door Antwerpen op maat te maken. Ik vraag aan ieder een die mij benadert voor een wandeling waar hun interesses liggen, en ook wat ze totaal niet trekt. Daar probeer ik zo goed mo gelijk op af te stemmen. Als je mij inschakelt, ben ik voor een paar uur je vriend in Antwerpen die je de leukste plekjes van de stad pro beert te laten zien. En op die ma nier krijgt bijna iedereen vanzelf een andere tour, waar ik soms op een dag tijdens twee verschillen de wandelingen op hetzelfde punt twee verschillende verhalen sta te vertellen." Daarnaast is het natuurlijk de vraag wat je met die leuke plek ken doet. Droge informatie over een locatie of een gebouw, dat staat ook wel in de reisgidsen, vindt Ottomer. Die gaat hij niet herkauwen. Antwerpen bestaat voor hem niet zo zeer uit stenen, het gaat om de verhalen die kle ven aan de cafés, de straten en pleintjes, de monumentale gebou wen. „Ik vertel persoonlijke verha len, bijvoorbeeld over hoe mijn grootmoeder daar en daar nog ge danst heeft op een feest, of dat ze vroeger op een bepaalde plek nog op restaurant is geweest. Het leu ke is dat veel Antwerpenaren, want die leid ik ook veel rond en ook voor hen moet ik het toch in teressant zien te houden met din gen die ze nog niet wisten, daar vervolgens op inpikken met hun eigen verhalen. En zo ontstaat er weer een nieuw plaatje. Zo hoor je een stad te zien, vind ik. Ik word naar aanleiding van mijn werk ook uitgenodigd door men sen die me hun stad willen laten zien. Dat nemen ze me mee naar de plekjes die zij het leukst vin den. Zo kom je op plaatsen die niet in de gidsen staan, en zo gaat een stad leven. Dat probeer ik dus ook te doen in mijn stad. En het blijft interessant, want ik doe dit nu zes jaar, en ik heb inmid dels al zo veel zien veranderen de verhalen blijven veranderen." Gedurende het hele gesprek zwaait hij druk met zijn armen, doet stemmetjes. „Gidsen is een optreden, he? Een stadswande ling is geen verplicht nummer In de korte film staat de visie van Juutsom centraal. Mensen, veelal met een beperking, laten 'groeien' in een natuurlijke, landelijke om geving in een warme sfeer. Die aanpak werkt voor veel mensen therapeutisch en geeft hen kracht, ervaren de uitbaters van de zorgboerderij. Juutsom heeft bijna honderd cliënten. De meesten verblijven er niet permanent, maar komen naar de boerderij in de polder bij Waterlandkerkje om korte tijd te logeren of voor dagbesteding. Er is op het landgoed een zee van ruimte om te spelen en te recreë ren, maar mensen kunnen ook helpen bij de wijnbouw, de fruit teelt of het verzorgen van scha pen, konijnen en cavia's. Alle cliënten en medewerkers vie ren zaterdagmiddag met hun fa milieleden feest. Het festival is gratis toegankelijk. De opbrengst, die uit de drankver koop en uit vrijwillige bijdragen van de festivalgangers komt, gaat naar de inrichting, veiligheid en het gezelliger maken van het strandje van Perkpolder. Dat ge beurt in overleg met de EH- BO-vereniging van Kloosterzan- de. Het is al meer dan twintig jaar ge leden dat Charles Heizier met de Draften Blues Band het Perkpop- festival organiseerde. Bij de uitba ters en enkele vaste bezoekers van cultuurpaviljoen De Perk ont stond begin dit jaar het idee Perk Pop weer tot leven te brengen. Op basis van het oude succes en de nieuwe muzikale activiteiten in De Perk groeide een festivalcon cept met zestien bands uit de re gio, twee deejays, dans en kinder animatie. Alle artiesten en vrijwil ligers verlenen belangeloos hun medewerking. Met bands als The Draften Blues Band, The Hidden Charms, The Honkers Brass Band, The Blue Clay, De Vliering, Grit Moaners en artiesten als mondhar monicaspeler Gait Klein Krom- hof, Ellen Shae en Rachel Janssen is een gevarieerde line-up op po ten gezet. De organisatie werkt onder de pa raplu van Stichting Vrienden Van De Perk. Op camping Perkpolder is een festivalarrangement te boe ken. Op zondagochtend kan bij het paviljoen aangeschoven wor den aan een ontbijtbuffet. Alle bij zonderheden staan op de website. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Het Zeeuws-Vlaamse volkslied in het Engels? Hoe krijgen die Engelse shantyzangers in vre desnaam plaatsnamen als d'Ee, Hontenisse, Hulst en Cadzand over hun tong? Het gezelschap Vagrants Crew laat het zaterdag 31 augustus horen op de negende editie van het Vliegende Hollander-shantyfes- tival in Terneuzen. Hoofdgerecht bij Restaurant Het Witte Schip in Zoutelande. Nu 15,95 voor 2 personen Verkrijgbar in de www.shantyterneuzen.nl Uw vriend in Antwerpen door Cris Sohier WATERLANDKERKJE - Gedeputeer de George van Heukelom opende vijf jaar geleden het verblijfsge- bouw van zorg- en verblijfsboerde- rij Juutsom in Waterlandkerkje. Juutsom viert het eerste lustrum zaterdag met onder meer de pre mière van een Juutsomfilm. door Eugène Verstraeten PERKPOLOER - Het oude muziekfes tival PerkPop verrijst uit zijn as in een eigentijdse versie. PerkPop 2.0 heet het tweedaagse evenement, dat zaterdag 31 augustus en zon dag 1 september wordt gehouden bij paviljoen De Perk in Perkpolder. i perkpop.weebly.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 58