'Kunst vernielen is zó gemakkelijk' ZeeilWS Knoopje zoveelste bomruiming bij Breskens, maar nieuwsgierigheid blijft groot 20 ZEEUWS-VLAANDEREN ROTONDE Ruim negen mille voor KWF Het kruispunt bij Hoek/Mauritsfort op de N61 is weg. Er ligt nu een tijdelijke rotonde. En dat is wennen. ii Zonder die rotonde had de N61 bij Hoek een tijdje helemaal dicht gemoeten Stanneveld, directeur van de Ter- neuzense instelling voor cultuur educatie Toonbeeld, heeft het in de drie jaar die hij bij de route be trokken is, niet eerder meege maakt. „Augustus vorig jaar trok een storm met windkracht acht, negen over Terneuzen. Die richt te schade aan, maar dat is natuur. Dit is heel anders." Maandagochtend zijn de vernie lingen ontdekt. Juist die ochtend loopt kunstdocent Hans Bos met Havo 4-leerlingen van het Zelden rust-Steelant College uit Terneu zen over de beeldenroute. Hij wil hen per se één van de kapotte beelden laten zien, drie slanke fi guren van Veerle De Smet uit Gent, getiteld Time and Space. Ze zijn geknakt. „Kunst vernielen is zó gemakkelijk", zegt Bos. Zijn leerlingen lijken niet echt onder de indruk. „Ik dacht dat het zo hoorde", luidt een reactie. „Met kunst weet je het nooit." Bos: „Het zet hen wel aan tot denken." Van het andere, vernielde beeld, een fantasierijk "hoofd van de hand van Dirk Van Hecke uit Evergem, ligt de sokkel omver. Het beeld is weg. Gemeenteperso- neel heeft het veiliggesteld, kan Stanneveld tot zijn opluchting melden. De beeldenroute 2013 is nog tot en met zondag. Als het aan Stanneveld ligt, is er zomer 2014 gewoon weer één. SLUIS - De actie Kunst tegen Kan- jaarlijkse schilderwedstrijd gehou- ker heeft het Koningin Wilhelmi- den. Bijna alle inzendingen zijn na Fonds 9105 euro opgeleverd. In aan de hoogste bieders verkocht, de Sluise galerie De Twaalf Apos- De opbrengst van de catalogus is telen werd afgelopen zomer de in het bedrag inbegrepen. van Rijkswaterstaat uitkomt, een compleet nieuwe rotonde. Met een fietstunnel. Ter hoogte van de nieuwe rotonde bij Mauritsfort krijgt die weg straks twee keer twee rijstroken. Dankzij de onder doorgang wordt de oversteek van de vernieuwde N61 ook voor lang zaam verkeer een fluitje van een cent wordt. Vanwege aanleg van die fietstun nel is de tijdelijke rotonde meer dan welkom. Daardoor namelijk kunnen de wegenbouwers van Ra- senberg de komende maanden op de oude rijweg van de N61 onge stoord aan de slag om daar de nieuwe verkeersconstructie te ma ken. Zonder die tijdelijke rotonde had de N61 bij Hoek een tijdje hele maal dicht gemoeten, aldus Rijks waterstaat. Dat was vanwege de drukte op deze drukbereden oost-westverbinding door Zeeuws-Vlaanderen geen serieu ze optie. Het verkeer, waaronder nogal wat bouwverkeer dat verder op aan de N61 bezig is, had dan moeten worden omgeleid. Bijvoor beeld via de Zandstraat door Phi lippine. Onbegonnen werk. Van wege de overlast en verkeersonvei ligheid. Door de hoogteverschil len is overigens aan de oostzijde van de huidige rotonde het over zicht op de twee fietsoversteek- plaatsen verre van optimaal. ROTONDE HOEK MAURITSFORT - Je kon erop wach ten. Een Belgische Mercedes met aanhanger, komend vanaf Bier vliet, slaat op de rotonde te laat rechtsaf naar Terneuzen en rijdt zich vast in de oude opgebroken asfaltweg. Gelukkig komen wa gens en inzittenden er zonder kleerscheuren af. Niet zeggen: 'natuurlijk, een Belg'. Nee, want op de nieuwe tij delijke rotonde bij Mauritsfort is het sinds gisterochtend zes uur voor alle weggebruikers behoor lijk wennen. Ongeacht het land van herkomst, het geslacht van de bestuurders of zelfs hun geloofso vertuiging. De vloek van een geschrokken fietser uit Hoek klinkt al net zo hartgrondig als het geloei van de claxon van de vrachtauto uit Til burg, die hem tegen enen 's mid dags bijna van de sokken rijdt. Op wat jarenlang een gelijkvloer se kruispunt met verkeerslichten was, ligt tot eind van dit jaar een rotonde vol gele strepen met een geaccidenteerde aan- en uitloop op het traject Terneuzen- Bier vliet. Er is tot en met dit weekend hard gewerkt om de rotonde die een meter of twee boven het maai veld van de N61 uitsteekt op tijd af te krijgen. Vanaf vrijdag jongstleden 10 uur tot en met gisterochtend was het kruispunt richting Philippine af gesloten. Qua timing niet hele maal gelukkig vanwege de 37e Mosselfeesten daar. Maar via geel-zwarte omleidingsbordjes kwamen de smulpapen dit week end toch op hun plaats van be stemming. De huidige rotonde verdwijnt voor 2014 weer uit het straat beeld. Dan ligt er, als de planning Steeds meer Zeeuws-Vlamingen proberen via aanwijzingen op Facebook het uit gips of beton ge goten sieraad te bemachtigen. Een paar maanden geleden lukte het een anoniem persoon om met een betonnen kabouter voor ver tier te zorgen in Terneuzen. Het kaboutertje plaatste op Facebook hints, waarmee een aantal fanatie kelingen aan de slag ging. Het werd een sport om het beeldje zo snel mogelijk te vinden. Eind juli verliet Kabouter de streek; hij duikt nu zo nu en dan elders in het land op. Vrijwel direct na zijn vertrek verscheen Zeeuws Knoop je. Ook deze initiatiefnemer houdt zijn identiteit angstvallig geheim. Wie een kijkje neemt op de Facebookpagina van Zeeuws Knoopje, ontdekt al vrij snel dat de fanschare grote gelijkenissen vertoont met de volgers van de ka bouter. Zeeuws Knoopje richt zich niet alleen op Terneuzen, maar op Zeeuws-Vlaanderen. Overigens laat het knoopje via Facebook weten niet de opvolger van Kabouter Terneuzen te zijn. Bij Breskens zijn al vaker bom men geruimd, maar de nieuwsgie righeid blijft groot. Vele tiental len eigenaren en bewoners van honderd (vakantie)woningen, 260 chalets, 100 stacaravans (jaarplaat sen) en enkele horecabedrijven lieten zich afgelopen weekend op de hoogte brengen van de óntrui- mingsprocedures. Ruim 120 mensen bezochten za terdag een informatiebijeenkomst in het restaurant van recreatie park Schoneveld. Woordvoerders van de gemeente, de politie en de Explosieven Opruimingsdienst Defensie (EODD) beantwoord den vragen over het onschadelijk maken van een Engelse duizend ponder. Zo'n veertig mensen bezochten een dag later een inloopuurtje. De meeste vragen gingen over de plaatsen waar sleutels kunnen worden ingeleverd (de politie con troleert alle te ontruimen wonin gen en stacaravans) en de ver wachte tijdsduur van de bomrui ming. De bom uit de Tweede Wereldoor log is eerder gelokaliseerd en afge schermd door een container met zand. Op 18 september demon teert de EODD de bom om het oorlogstuig daarna elders in het gebied te laten ontplofFen. De mensen die hun huis, stacaravan of chalet vanaf 8.00 uur moeten verlaten, kunnen ontbijten bij het Mauritshof in IJzendijke en mo gen vervolgens uitstapjes maken (musea bezoeken bijvoorbeeld) in de gemeente Sluis. Vóór de avond kunnen ze weer terug naar hun onderkomen. Goed uitkijken Havo 4-leerlingen van het Zeldenrust-Steelant College in Terneuzen bij één van de vernielde beelden op de Scheldeboulevard, Time and Space. Ze bezochten 'net' gisterochtend de beeldenroute, foto Mark Neelemans door Harmen van der Werf TERNEUZEN - Jo Stanneveld, organi sator van de beeldenroute in Ter- neuzen, kan er met zijn verstand niet bij. In het weekend zijn twee beelden van de openluchttentoon stelling op de Scheldeboulevard vernield. „Elk jaar genieten duizen den mensen van deze expositie en dan gebeurt er zoiets." De rotonde Hoek is een van de zes rotondes in de nieuwe N61 (Hoek-Schoondijke) De huidige rotonde verdwijnt voor het eind van dit jaar en daarvoor in de plaats komt een nieuwe ro tonde met een fietstunnel. Die tunnel wordt genoemd naar het nabijgelegen buurtschap Mau ritsfort, afgeleid van een Staats polderverdedigingswerk uit 1588 tegen de Spaanse troepen, die in Philippine waren gelegerd. Dankzij de nieuwe N61 (kosten 60 min) moeten veiligheid, doorstro ming en leefbaarheid voor gebrui kers en omwonenden verbeteren. door Henk Boot Rijkswaterstaat Het nieuwe tweezijdige fietspad meandert over de op- en afritten van de N61 bij de tijdelijke rotonde bij Hoek. foto Mark Neelemans door Raymond de Frel TERNEUZEN - Kabouter Terneuzen heeft amper zijn hielen gelicht in de havenstad of er is alweer een nieuw soortgelijk initiatief gebo ren: Zeeuws Knoopje. door René Hoonhorst BRESKENS - De voorbereidingen voor de bomruiming in Waterdu- nen woensdag 18 september verlo pen voorspoedig. gemeentesluis.nl/bomruiming

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 56