De schoonste stranden vind je in Zeeland Doorbraak ZEELAND 19 commentaar Voorbereidingen berging Duits scheepswrak SCP-voorzitter: 'We juichen dit niet toe' Ze komen eraan, de vrouwen in de SGP. Voorop loopt Lilian Janse. De kiesvereni ging Vlissingen maakte gistera vond de weg vrij door haar lijst trekkerschap voor de gemeente raadsverkiezingen van 2014 te steunen. Niet unaniem, hoewel Janse de enige kandidaat was, maar zij mag het toch doen. Lilian Janse profileert zich tot nu toe als een vrouw met nor male politieke ambities. Zij is geen flamboyante, geharnaste strijder voor vrouwenrechten. Janse lijkt er helemaal niet op uit, in haar partij een revolutie te ontketenen. Of de behouden de top van de SGP haar komst dus niet hoeft te vrezen? Dat valt te bezien. Janse zélf lijkt geen groot gevaar voor de sa menhang in de partij. Maar haar lijsttrekkerschap is wel de gelijk een doorbraak. Want in Vlissingen neemt een hele poli tieke afdeling een loopje met de 'rechte leer' van de SGP, dat vrouwen op de achtergrond moeten blijven. En wat in Vlis singen kan, kan overal. VROUWENPOLDER - Vandaag wor den er op het Veerse Meer voorbe reidingen getroffen om een scheepswrak te bergen. Het gaat om een tijdens de Tweede Wereld oorlog gezonken Duitse mijnen- legger. Rijkswaterstaat zal wrakbe- tonning rond het wrak uitleggen. Op 2 september zal de Genie het wrak verkennen. Naar verwach ting zullen tijdens die week alle rond het wrak liggende delen (in clusief een groot anker) boven wa ter worden gehaald. Ook wordt het wrak geinspecteerd op muni tie. Het wrak en inventaris wor den overgebracht naar het bevrij dingsmuseum in Nieuwdorp. Voorzitter Cornelis de Landmeter vindt het wel jammer dat al ruim voor de stemming al bekend was geworden dat de Vlissingse kies vereniging mogelijk een vrouw zou benoemen tot lijsttrekker. De grote media-aandacht die dat met zich meebrengt, vond hij niet ge makkelijk. Ook voor de partij - die tot een halfjaar geleden nog geen vrouwen toeliet in de actie ve politiek - is het volgens hem te snel gegaan. „Zo'n proces aanja gen is niet goed. Het zou goed kunnen dat zij landelijk nog op weerstand gaat stuiten." Lilian Janse-van der Weele blijft er intussen rustig onder. Zij wil 'het ethisch geluid terugbrengen in de Vlissingse politiek', en 'de zorg voor elkaar'. De aandacht voor haar kandidatuur en positie binnen de SGP heeft zij zo veel mogelijk aan zich voorbij laten gaan. „Ik heb de afgelopen dagen meer de Bijbel gelezen dan de me dia." vlissingen - „De kiesvereniging heeft een afweging gemaakt. Die moeten we formeel erkennen. We juichen dit niet toe, maar moeten het als realiteit zien." Dat zegt de landelijk SGP-voorzitter Maarten van Leeuwen in een reac tie op het lijsttrekkerschap van Li lian janse. Van Leeuwen gaat niet in op vra gen over de kwaliteiten van Janse als politicus. Het partijbestuur liet maandag avond in een schriftelijke verkla ring weten dat de overtuiging van de SGP - namelijk dat vrouwen geen politiek zouden moeten be drijven - niet veranderd is, sinds de rechter heeft bepaald dat vrou wen niet geweigerd mogen wor den als zij aanspraak willen ma ken op politieke functies. Van Leeuwen: „We vinden het heel be langrijk dat ons beginselprogram ma wordt uitgedragen. En dat blij ven we uitdragen. We roepen par tijgenoten op om zich te houden aan de afspraken." De SGP-voorzitter wil niet voor uitlopen op pogingen van andere vrouwen in het land om ook een politieke functie uit te oefenen, nu Janse lijsttrekker is. „Ik heb wat dat betreft nog geen ontwik kelingen waargenomen." Voor John Meijers is het duidelijk. Hij was een van de ANWB-in- specteurs die in het kader van de verkiezing van het schoonste strand van Nederland, de provin cie Zeeland bezocht. Het zit hem volgens hem niet al leen in de afspraken. Ook de aan wezigheid van voldoende afval bakken, speciale bakken voor peu ken, of palen waar mensen afval- zakjes kunnen pakken helpen mee. „En die voorzieningen vind je in Zeeland meer dan in andere provincies," is zijn ervaring. Op die manier worden mensen gestimuleerd hun afval niet op het strand achter te laten. Dit jaar werd voor de eerste keer de Schoonste Stranden Top 10 ge kozen. Ook nieuw was dat het pu bliek een even grote stem had als de experts van de ANWB. Het was opmerkelijk dat de beste drie badplaatsen zowel de hoog ste beoordeling van de inspec teurs als van het publiek hebben gekregen. Van de afspraken waar Meijers het over had was ook sprake op het strand van Julianadorp in Den Helder. Dat strand is dan ook als enige niet Zeeuwse strand in de Top 10 terecht gekomen en wel op de vijfde plaats. Julianadorp was ook meteen de snelste stijger in de lijst van schone stranden. En die afvalvoorzieningen vind je in Zeeland meer dan in andere provincies Projectleider Henk Klein Teese- link van NederlandSchoon onder streepte dat gistermiddag bij de bekendmaking van de Top 10. „Het is mooi om te zien dat er een trend bij badplaatsen is inge zet, waarbij verschillende betrok kenen steeds beter met elkaar sa menwerken om de stranden schoon te houden. Den Helder is een mooi voorbeeld waarbij dit vruchten afwerpt. Stranden waar bij een schakel in deze samenwer king mist, scoren lager. Helaas is dat nog het geval bij de meeste Zuid-Hollandse en Noord-Hol landse stranden. Zij kunnen hier nog stappen zetten", sprak de pro jectleider. Peuken vormen volgens de ANWB-inspecteurs nog een groot probleem, vooral bij strand- overgangen. Meijers: „Je ziet dat daar waar voorzieningen zijn ge plaatst, deze goed werken. De kunst is ook om ze goed zichtbaar en op de juiste plekken neer te zetten. Dat gebeurt nog niet op al le stranden." Alle stranden worden onaange kondigd geïnspecteerd. Dat ge beurt aan het einde van de mid dag en de volgende dag in de och tend. Elk strand wordt op vijf plekken gemeten: bij de strandop gang, twee keer rond de pavil joens en verder op het strand zelf ook twee keer. DINSDAG 27 AUGUSTUS 2013 Lilian Janse-van der Weele gaat de SGP leiden bij de gemeenteraadsverkiezingen in maart 2014. „Ik wil het ethisch geluid terugbrengen in de Vlissingse politiek, en de zorg voor elkaar." foto Ruben Oreel Maarten van Leeuwen, landelijk voorzitter van de SGP door René Schrier KATWIJK - „Het ligt aan de aanpak van de Zeeuwse gemeenten. Dat doen ze beter dan in andere provin cies. In Zeeland worden goede af spraken gemaakt tussen de ge meenten en de partijen die op het strand actief zijn, zoals reddingsbri gades en strandpaviljoenhouders. Dat is gewoon goed geregeld." ANWB-inspecteur John Meijers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 55