Progressieve partijen zoeken samenwerking Oorkondes voor actie KNRM in zomerstorm Omloop van Goeree in nieuw jasje gestoken Hulst speelt met woningbouw in op komst Belgische inwoners 20 SCHOUWEN-DUIVELAND SEIZOENSOPENING „Dat heeft te maken met het hui dige politieke klimaat. Het is saai en conservatief. De politiek wordt gedomineerd door de SGP, WD en Leefbaar en dat is een ondoor dringbaar blok", zegt voorzitter Albert de Vos van de Partij van de Arbeid. De drie fracties hopen door de samenwerking wat ster ker te kunnen opereren, ook na de gemeenteraadsverkiezingen van volgend voorjaar. De drie frac ties zijn nu nog sterk in de min derheid in de raad. De PvdA heeft twee zetels en zowel D66 als GroenLinks zijn eenmansfracties. De drie partijen werken al langer samen. Zo hebben ze samen een cursus politiek opgezet en de frac ties van D66 en PvdA vergaderen al enige tijd samen. Onlangs is GroenLinks daarbij aangescho ven. Volgens De Vos is het niet onlo gisch dat de partijen meer gaan sa menwerken. „De verschillen tus sen de partijen worden steeds kleiner", zegt hij. De leden van de drie partijen spreken zich op 10 september uit over de samenwer- king. Dat de partijen een lijstverbin ding aangaan, wil niet zeggen dat ze samen als één fractie aan de verkiezingen gaan deelnemen. Bij een lijstverbinding blijven de par tijen zelfstandig. Naast het afspre ken van samen optrekken om daardoor een steviger progressief geluid uit te kunnen dragen, zit het voordeel ook in de verdeling van de restzetels na de verkiezin gen. Door de partijen aan elkaar te verbinden, is de kans op een restzetel groter en dat kan in de gemeenteraad het verschil gaan maken. De KNRM is niet scheutig met complimentjes. Oorkondes als de ze worden slechts één tot twee keer per jaar verstrekt. Aan schip per Coen van der Linde van red dingboot Griend en de opstap pers Andreas Hameeteman, Ge rard Bezuijen, Gerwin van Sig- hem, Marco Klepper, Siemon Ver- duijn en Toni Sandifort viel die eer gisteren te beurt. Het zevental kwam zondagnacht 28 juli in actie toen tijdens een zo merstorm 28 opvarenden in veilig heid werden gebracht. Bij het ei land Ossehoek op de Grevelingen kwamen zeven recreatieschepen in moeilijkheden. Door de hoge golfslag sloegen ze tegen de stei ger en liepen zware schade op. Met de Griend werden vijf vaar tuigen één voor één in de beschut ting van een groot binnenvaart schip gebracht. De twee andere werden begeleid naar de andere zijde van het eiland, waar zij een beschutte aanlegplaats konden vinden. De 28 opvarenden, waar onder een moeder en baby, beleef den angstige momenten. De redders waren van half twee 's nachts tot half zeven 's mor gens aan één stuk door in touw. Volgens voorzitter Cees van Duy- vendijk van de KNRM-raad van toezicht is de bemanning van de Griend goed op elkaar ingespeeld, waardoor onder slechte weersom standigheden op professionele wijze hulp kon worden verleend. Het reddingstation öuddorp telt 21 vrijwilligers en vaart gemid deld honderd keer per jaar uit. MIDDELHARNIS - De vierentwintig ste editie van de prestatietocht Omloop van Goeree start komen de vrijdagavond. De monster- tocht van 110 kilometer wandelen in 24 uur is een beetje vernieuwd. De grootste verandering is de nieuwe startlocatie. Niet langer is het historische hart van Ooltgens- plaat het startpunt, maar Middel- harnis. Daarnaast is de 'Kennedy- mars' van 80 kilometer weer opge nomen in het programma. De deelnemers aan de langste af stand (110 kilometer) beginnen om 19.00 uur op vrijdagavond. Zij wandelen de hele nacht en een groot deel van de zaterdag om het eiland Goeree-Overflak- kee, veelal over het strand, over dijken en door natuurgebieden. Hoewel de Omloop vooral deelne mers van Goeree-Overflakkee trekt, zijn onder de inschrijvers van de uó kilometer net als vorig jaar veertien Zeeuwen. Naast de 110 kilometer starten za terdag ook tochten over 30 en 55 kilometer en de estafettetocht. Voor de kinderen van Goe ree-Overflakkee zijn speciale kin derlopen georganiseerd. De lopers zijn live te volgen via www.dewandeltocht.nl. Hiermee wil Hulst onder meer in spelen op de toenemende vraag onder Belgen naar (goedkopere) huizen in Zeeuws-Vlaanderen. Vooral in dorpen direct aan de grens is goed te merken dat Bel gen kooplustig zijn op de Zeeuws- Vlaamse woningmarkt. Het is een trend die zo'n twee jaar geleden goed op gang is gekomen en zich onverminderd voortzet. Stichting Zeeuws 8c Vlaanderen die wo ningcampagnes voert in België, meldde vorige week nog dat het aantal Belgische huizenkopers in Zeeuws-Vlaanderen het eerste halfjaar van 2013 in vergelijking mét vorig jaar weer is toegeno men. Met name Hulst wist meer Belgen aan te trekken, wat zelfs in het straatbeeld te zien is, volgens wethouder Diana van Damme. Ze noemt grensdorp Clinge als voor beeld. „Gemiddeld veertig wonin gen stonden daar twee jaar gele den te koop, nu gemiddeld vijf." Speciaal voor Belgen nieuwbouw uit de grond stampen, ligt niet di rect voor de hand. „Dat is aan par ticulieren", vindt Van Damme. „Er zijn bovendien in bijna alle kernen nog nieuwbouwkavels be schikbaar, behalve in Nieuw Na men. Daarom willen we daar nu aan de slag." Het oog is daarvoor dus gevallen op de bedrijfspanden van de in 2009 gesloten souvenirklompenfa- briek Junora aan de Veerstraat. Particulieren hebben geprobeerd daar iets van de grond te krijgen, maar dat lukte niet. Van Damme: „Ik heb daarom mijn nek uitgesto ken om als gemeente het initia tief naar ons toe te trekken." D -plusbonden door Melita Lanting ZIERIKZEE De partij van de Arbeid, GroenLinks en D66 op Schou- wen-Duiveland gaan meer samen werken. De drie partijen willen bij de komende raadsverkiezingen een lijstverbinding aangaan. Het doel van deze lijstverbinding is het pro gressieve geluid meer te laten ho ren in de gemeenteraad van Schou- wen-Duiveland. 55 door Ton van den Nouweland OUDDORP - Directeur en voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Reddingmaatschappij hebben gis teravond aan zeven vrijwilligers van het station Ouddorp 'tevreden heidsbetuigingen' uitgereikt. door Melita Lanting door Harmen van der Werf NIEUW NAMEN - Het college van B en W van Hulst wil de panden van voormalige souvenirklompenfa- briek Junora in Nieuw Namen aan kopen om de bouw van drie wonin gen mogelijk te maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 42