95WALK DOE MEE MET 1 RUN FOR KIKA 95! WWW.RUNFORKIKA95.NL (gf 95 km wandelen (gf ook in estafettevorm (47,5 km) GEZOND 3 voor ziektes als kanker, MS, ALS, parkinson en alzheimer. Het doel is niet de trial (het onderzoek), maar te kijken of de individue le patiënt er baat bij heeft. „We zijn bezig met een middel tegen ALS, dat het afbraak proces vertraagt, en verder met medicijnen tegen hersentumor, borstkanker en pro staatkanker. Ik verwacht dat we er voor het einde van het jaar een aantal beschikbaar hebben." Op commerciële wijze, want zo werkt MyTomorrows. In het begin voelde Vink daar wel schroom over, maar patiën ten juichen het juist toe. 'Dan gebeurt er tenminste wat', zeggen zij." Het ministerie van Volksgezondheid heeft geen enkel bezwaar tegen het initiatief van MyTomorrows, dat de medicijninnovatie door kleinere bedrijven wil stimuleren. Maar juist dat 'verdienmodel' is de Patiën tenfederatie NPCF, koepel van 21 patiënten verenigingen, een doorn in het oog. Voor zitter Wilna Wind: „MyTomorrows maakt uiterst kwetsbare patiënten die niets meer te kiezen hebben, tot handelswaar." Wind is van mening dat het platform hen valse hoop biedt. Je moet je afVragen of dit plat form niet eerder de farmaceutische indus trie steunt, die financieel belang heeft bij het versneld op de markt brengen van haar producten." Het feit dat de kosten van een behandeling door de patiënt zelf moeten worden betaald, is voor de NPCF reden te meer het nieuwe initiatief af te keuren. De Nederlandse Federatie van Kankerpa tiëntenorganisaties (NFK) heeft eveneens bezwaren. „Wij vinden het verwarrend dat er via een website een middel wordt gepro moot waarvoor uiteindelijk maar een klei ne groep in aanmerking komt. Onze vrees is dat je hiermee veel schade berokkent. Het gaat namelijk om kwetsbare mensen die nog maanden of hooguit een halfjaar te leven hebben, en die, begrijpelijkerwijs, ie dere strohalm aangrijpen", aldus Laurence Maes, manager belangenbehartiging van de NFK. De koepel van 24 kankerpatiëntenorganisa ties vindt dat MyTomorrows een verkeerde voorstelling van zaken geeft door voor te wenden dat kankerpatiënten in Nederland belangrijke behandelingen worden onthou den. „Wie in aanmerking wil komen als proefpersoon voor het testen van medicij nen, kan dat volop doen. Het is eerder een probleem hiervoor voldoende kandidaten te vinden. Pas bij ruime deelname is het mogelijk de effectiviteit van een genees middel te meten." Het feit dat in het buitenland andere medi cijnen worden voorgeschreven, heeft vol gens Maes veelal te maken met de neiging in Nederland een bepaalde tumorsoort met merk X te behandelen, terwijl een an der land dat met middel Y doet. Verder waarschuwt de NFK tegen de stellingname dat kanker altijd en voortdurend bestreden kan worden. Maes: „Wat wij achteraf van nabestaanden horen, is dat de focus zo op behandelen lag dat er geen tijd en ruimte was voor afscheid. En dan overlijdt iemand als het ware in het heetst van de strijd." Volgens Maes is het dan ook beter op een gegeven moment een goed gesprek te voe ren met de behandelend arts over behande lingen gericht op behoud van levenskwali teit dan je te verlaten op een website met 'misschien-behandelingen, die toch niet aan de orde zijn'. MyTomorrows wil ook testmedicijnen te gen MS gaan aanbieden. „Een gevaarlijke ontwikkeling", vindt directeur Jacqueline Solleveld van de MS Vereniging Nederland dat. „Wij hechten aan veiligheid. In het ge val van MS, een aandoening van het centra le zenuwstelsel en het ruggenmerg, heb ben wij niet te maken met aspirientjes, maar met middelen die serieuze bijwerkin gen kunnen hebben." Solleveld juicht het, evenals Wind en Maes, toe dat MyTomor rows zich beijvert voor snellere procedures voor de goedkeuring van nieuwe medicij nen. Maar hoewel Solleveld bekent wel eens jaloers te zijn op landen als de VS, Zweden en Denemarken waar sommige medicijnen tegen MS al wel worden voorge schreven, veroordeelt zij de manier waarop MyTomorrows te werk gaat. Eric Molet, di recteur-bestuurder van de Stichting ALS Nederland, is wel enthousiast over MyTo morrows: „Een fantastisch initiatief dat wij volop steunen. Alles wat ons verder kan brengen in de behandeling en genezing van ALS, grijpen wij aan. Wij zijn blij met iedere strohalm." Run For KiKa DINSDAG 27 AUGUSTUS 2013 Verband tussen darmbacteriën en autisme Bij kinderen met autisme bevinden zich andere soorten bacteriën in de darm dan bij kinderen zonder deze gedragsstoornis, melden Amerikaan se onderzoekers. De afwijkende bac teriesamenstelling (darmflora) is niet gekoppeld aan verschillen in eetge woonten, maar wel aan de mate van autisme. Of de afwijkende darmflora oorzaak of gevolg is van het autisme is niet duidelijk. http://bit.ly/12J5dOH Nieuwe type antimalaria medicijnen gevonden Een groep medicijnen, aanvankelijk ontwikkeld tegen bepaalde vormen van kanker, blijkt een nieuw en krachtig type antimalaria medicijn te zijn, melden Portugese onderzoe kers. Deze zogeheten torines pakken zowel de malariaparasieten in de le ver aan als die in de rode bloedcel len. Zo'n 660.000 mensen, voorna melijk kinderen, sterven per jaar als gevolg van malaria. http://bit.ly/15wcBhl Voldoende slapen voor een mooie, jonge huid Naast niet roken, gezond eten en niet te veel met een onbedekte huid in de zon zitten is ook voldoende nachtrust een belangrijk ingrediënt van een mooie, jong uitziende huid. Wie regelmatig te weinig slaapt, krijgt een huid die minder goed en minder snel herstelt van beschadigin gen en daardoor sneller veroudert. Dit constateren Amerikaanse onder zoekers uit een studie bij zestig vrou wen. http://bit.ly/16db1PK foto ANP Knuffelhormoon versterkt ook angst Het hormoon oxytocine, ook wel het knuffelhormoon genoemd om dat het vrijkomt tijdens knuffelen en seks en daarom verantwoordelijk ge houden wordt voor het ontstaan van de sterke sociale band tussen gelief den, heeft ook een andere, minder zonnige kant. Oxytocine versterkt ook de herinnering aan angstige, stressvolle gebeurtenissen, blijkt uit Amerikaans onderzoek. http://bit.ly/1bFPsNK Cannabis kan voortschrijden MS niet tegenhouden Ofschoon het gebruik van cannabis bij sommige patiënten met multipe le sclerose (MS) leidt tot minder (zelf gerapporteerde) spierklachten, kan dagelijks innemen van een capsu le met THC (tetrahydrocannabinol, het actieve bestanddeel van canna bis) het voortschrijden van MS niet tegenhouden of vertragen. Dit con cluderen Britse onderzoekers uit een studie onder bijna 500 patiënten. http://bit.ly/1bkYKz Psychopaat toont geen spontane empathie Psychopaten kunnen wel degelijk em- pathisch zijn, alleen gebruiken zij dit vermogen niet spontaan. Deze - ver rassende - conclusie trekken Neder landse onderzoekers uit hersenon derzoek bij veroordeelde psychopa ten. De psychopaten vertoonden bij het kijken naar personen in een film pje ongeveer evenveel empathie als controlepersonen, maar alleen als hen expliciet werd gevraagd zich in te leven in een van de personen. http://bit.ly/13doTqa strohalm of valse hoop? 'DE HUIDIGE, TRAGE KOMST VAN NIEUWE MEDICIJNEN IS FRUSTREREND' Voor ALS-patiënt Bernard Muller (44) komt MyTomorrows als geroepen. „De huidige, trage komst van nieuwe medicijnen is frus trerend; er móet meer worden gedaan." De havenondernemer kreeg in juni 2010 te ho ren dat hij ALS heeft en maximaal 5 jaar te leven heeft. Voor hem is wachten op regis tratie van een medicijn geen optie. „Niet dat ik gevaarlijke middelen wil slikken, hele maal niet. Maar die vier a vijfjaar extra die nodig zijn om een medicijn daadwerkelijk op de markt te brengen, heb ik niet" De on dernemer, die naarstig mee zoekt naar hét medicijn tegen ALS, wijst erop dat niet iede re patiënt kan deelnemen aan klinische trials. „Omdat ik ai drie jaar ALS heb, kom ik niet voor normale trials in aanmerking. Ik breng de gemiddeldes omlaag." Volgens Muller is het daarom niet bezwaarlijk deze fase over te slaan. „Bij testen gaat het altijd om gemiddeldes. Terwijl de werking van een geneesmiddel bij iedereen anders is." www.mytomorrows.com reageren? gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 35