ove even 'Minder spreekangst, de frustraties zijn gebleven' 2 GEZOND din: Janice Deul Freelance tekst schrijver Ri chard Heeres 1975) schreef een boek over stotteraars. Zelf heeft hij een spraakbe- perking sinds z'n 7e. "W" k heb een stotterblokka- I de; als ik iets wil zeggen val ik vaak een paar se conden stil. Vooral bij -M* klanken waarbij de mond en de spraakspieren extra worden belast, zoals de 'p', de 't' en de 'm'. Hoe stotteren ontstaat, is niet precies bekend. Er is altijd sprake van aanleg voor stotteren, maar een traumatische gebeurte nis kan een trigger zijn. Bij mij is het verergerd toen mijn vader in 1982 overleed. Ik heb altijd veel last van mijn spraakbeperking ge had. Ook op de universiteit. Ik was onzeker en durfde niet aan ge sprekken deel te nemen; presenta ties waren helemaal een ramp. Op m'n 30ste heb ik de BOMA-thera- pie van Instituut De Pauw ge volgd; pas toen kon ik mijn spraak beperking enigszins accepteren. De spreekangst is tegenwoordig minder, maar de frustraties zijn gebleven. Zo gebeurt het weieens dat een callcentermedewerker het gesprek beëindigt voordat ik zelfs maar mijn naam heb kunnen zeg gen. Als ik een blokkade heb, gaat mijn mond een beetje openstaan en trekken de spieren in mijn hals zich samen. Mensen voelen zich daar soms ongemakkelijk bij, dus word ik weieens genegeerd. Ze kunnen beter een grapje maken. Dat geeft mij de tijd mijn zin af te maken en het breekt bovendien' het ijs. Als tekstschrijver werk ik in de communicatie. Bij uitstek een sector met goedgebekte types. Vroeger was ik in dienst bij een uitgeverij, maar na een reorganisa tie ben ik voor mezelf gestart. Ik ben niet iemand die op de bar ricaden springt voor de stotteren de medemens, maar ik draag graag bij aan de bewustwording. Dus heb ik een boek geschreven: Vervelend dat ik stotter, maar niets te vertellen hebben is nog vervelen der. Het bevat interviews met en portretten van stotteraars - van Er- ben Wennemars en Sanne Hans (Miss Montreal, red.) tot Marilyn Monroe, Elvis en Tiger Woods. Ja, die stotterde ook. Misschien dat deze materie door mijn boek be ter bespreekbaar wordt. Stotteren is in beginsel een neurologisch-fy- siek probleem, maar het werkt door in alle aspecten van je leven. Sommige mensen vertonen vluchtgedrag; andere zonderen zich af. Zelfben ik altijd op stap blijven gaan, want na een paar pilsjes ging het praten stukken be ter. Maar als ik op straat maar enigszins het vermoeden had dat iemand me zou aanspreken, bouwde ik onmiddellijk afstand in. Dat heb ik tegenwoordig min der. Ik denk nu: dit ben ik. Je doet het er maar mee." Het commerciële patiëntenplat form MyTomorrows wil testme dicijnen beschikbaar stellen voor uitbehandelde patiënten. 'Gevaarlijk' en 'onnodig', oorde len veel patiëntenverenigingen. Jaarlijks krijgen zo'n 100.000 patiën ten te horen dat hun arts hen als uit- behandeld beschouwt. Deze groep heeft volgens directeur Sjaak Vink van het commerciële patiëntenplat form MyTomorrows dringend behoef te aan een veelbelovend medicijn, ook al is dat nog in de testfase. „Ik had vori ge week een vrouw aan de lijn die me hui lend vertelde dat haar overleden man ge red had kunnen worden met een genees middel dat in Amerika al wel wordt toege past, maar hier nog niet beschikbaar is." Vanuit de Amsterdamse Stadionbuurt in ventariseert Vink sinds september vorig jaar medicijnen waarvan de veiligheid en gunstige werking in het buitenland zijn aangetoond, maar die in ons land nog niet worden toegelaten. Vaak zijn studies naar de effecten ervan (trials) op mensen nog in volle gang. Vink: „De patiënt is mondig en kan zelf bepalen welke risico's hij wil lo pen. Bovenal heeft hij geen tijd te verlie zen." Sinds juni kan een patiënt zich samen met zijn specialist via de website van MyTomor rows aanmelden voor een eerste testmedi cijn, tegen hals- en hoofdkanker. Dat mid del wordt door artsen in Denemarken, Noorwegen en Zweden al gebruikt om de effecten van radiotherapie te verbeteren. Volgens Vink zouden in Nederland 120 en in België 70 patiënten met hals- en hoofd kanker baat hebben bij deze behandeling. De kosten, zo'n 2.000 euro, komen voor re kening van de patiënt. MyTomorrows heeft inmiddels enkele tientallen aanvragen bij het ministerie van Volksgezondheid inge diend om dit veelbelovende medicijn, en straks andere geneesmiddelen, zo'n vier a vijfjaar eerder beschikbaar te krijgen. Door strikte regelgeving en strenge controles duurt het in Nederland gemiddeld zo'n vijf tien jaar voor een medicijn is geregistreerd. Vink: „We hebben veiligheid op veiligheid gestapeld. Terwijl zeker de helft van de uit behandelde patiënten zegt: 'Ik ben nog niet klaar met het leven; ik wil knokken'." Het commerciële patiëntenplatform richt zich op niet-geregistreerde medicijnen www.stotteraars.nl Laatste door Dora Rovers illustratie Nourdin Kouch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 34