Violist Mathieu van Bellen zet eigen kamermuziekfestival op De vele gedaantes van Annet Malherbe Alles gereed voor première 26 CULTUUR Blof bewerkt laatste opname Ramses Shaffy In 2007 ging Shaffy de studio in om met de groep Alderliefste songs op te nemen. Omdat zijn ge zondheid snel verslechterde, be landden deze opnamen op de plank. Omdat Shaffy dit jaar tach tig zou zijn geworden, zijn ze weer tevoorschijn gehaald. Een op name van Shaffy zelf staat op het album, een andere is bewerkt door Blof. De groep heeft het nummer Eiland van weleer onder handen genomen, waarbij Paskal Jakobsen in 'duet' gaat met Shaf fy. De Zeeuwse band heeft het nummer opnieuw voorzien van muziek en deels nieuwe tekst. Op de cd staan verder nummers van Shaffy uitgevoerd door onder anderen The Scene, Alex Roeka, De Dijk, Boudewijn de Groot, Frank Boeijen, Tim Knol, Paul de Leeuw, Frederique Spigt, Gerard van Maasakkers en JW Roy. Her man van Veen componeerde In zijn laatste dagen. Liesbeth List nam Ik denk over je na Amsterdam op, een lied van Shaffy dat zij nog nooit eerder heeft gezongen. Van Bellen haalt in die periode tien talentvolle collega-muzikan ten, afkomstig uit heel Europa, naar Zeeland. Zij verzorgen dage lijks kamermuziekconcerten, ach tereenvolgens in het gemeente huis in Hulst, de Grote Kerk in Groede, Het Podium in Zaamslag, De Kreek in Graauw en Porgy en Bess in Terneuzen. Daarnaast zijn er schoolconcerten voor zowel het basis- als het voort gezet onderwijs en wordt de Clas sic Express, de 'rijdende concert zaal' van het Prinses Christina Concours, ingezet. „Dit soort festivals zie je overal in Europa. Daar heb ik ook de inspi ratie vandaan", zegt Van Bellen. „Het is een mooie manier om mu sici vanuit heel Europa naar Zee land te halen." Met het laagdrempelige en educa tieve karakter en een gevarieerde programmering richt het festival zich ook nadrukkelijk op publiek dat nog niet of minder bekend is met klassieke muziek. Van Bellen ziet zijn festival niet als een directe concurrent van het Festival van Zeeuwsch-Vlaande- ren. „Dat is veel grootschaliger. Het Scaldis Festival wordt intie mer." Ook het kamermuziekfesti val in Middelburg hoeft wat hem betreft niet bezorgd te zijn. „Dat richt zich vooral op 'de overkant'. Wij willen echt iets bieden voor Zeeuws-Vlaanderen." Voor medio mei is gekozen omdat het precies tussen het concertsei zoen en de festivaltijd valt. „Het is net een periode waarop pp het gebied van klassieke muziek wat minder gebeurt." Schijnbaar moeiteloos wis selt Annet Malherbe kunstzinnige rollen af met commerciële produc ties. Zo ging de actrice van de RTL-serie Aaf naar de absurdisti sche speelfilm Borgman, die vanaf deze week in de Nederlandse bio scopen is te zien. „Goeiesmorgens!" De nasale ma nier waarop Annet Malherbe de befaamde woorden sprak in de po pulaire serie Debiteuren Crediteu ren is twintig jaar na het eindigen van het fenomeen nog steeds een feest van herkenning. Haar rol als de onderdanige juffrouw Jannie werd meteen haar doorbraak bij het grote publiek. Maar zelf vindt ze het geen aanwijsbaar keerpunt in haar carrière. „Dat komt door dat ik er niet zo over nadenk", ver telt Malherbe. „Ik werk en leef nu. Ik kijk nooit verder dan een half jaar vooruit. En ik kijk ook zeker niet achteruit. Ik doe gewoon wat er op mijn pad komt. Het gaat zo organisch bij mij." Er is geen hoger plan in de loop baan van Malherbe. Wél een be wustzijn van haar succes, dat zich uitstrekt van toneel naar televisie tot in de bioscoop. Menig Neder lander kent haar als Aaf uit de ge lijknamige sitcom of als Wille- mijn Lodewijkx, het lieflijke per sonage uit Gooische Vrouwen. Film huisbezoekers associëren de veel zijdige actrice met Alex van War- merdams artistieke films als Abel of Kleine Teun. Haar cv is impo sant. „Ik heb altijd werk gehad. Dat is best uniek en daar sta ik wél bij stil. Wat dat betreft ben ik een bofkont. Maar ik ben me er ook bewust van dat het ineens af gelopen kan zijn. Vooral bij film. Dat hoort toch echt bij de jeugd. Zelf kijk ik ook veel liever naar een jong iemand dan naar een ouwe sok. Maar op een gegeven moment speel je gewoon de rol van moeder of oma." Al de verschillende doelgroepen zijn het er wel over eens: de veel zijdige Annet Malherbe is een goe de actrice. Zelf reageert ze daar be scheiden op. „Als ik naar mezelf kijk, zie ik een serie van gemiste kansen. Maar ik ben beter gewor den, ja. Dat hoort ook bij je werk, beter worden. Maar ik ben ook ze kerder nu. Dat voel ik enorm." Die zekerheid straalde er ook van af tijdens haar bezoek aan het Filmfestival van Cannes, waar de thriller Borgman dit jaar vertoond werd. De absurdistische film is ge regisseerd door haar man Alex van Warmerdam. Malherbe speelt een kleine rol als handlanger van de duivelse Borgman, die een ge zin ontwricht. Tijdens een fotosessie waarbij een enorme batterij fotografen hun toestellen op Malherbe richtte, nam onze Nederlandse trots een krachtige pose aan waar grote in ternationale filmsterren nog een puntje aan konden zuigen. „Ik voelde me goed en ik heb geleerd te poseren." Die zelfverzekerheid is van een andere orde dan het neerzetten van een uitgediept personage. Dan sluipt er toch een kleine wei feling in. „Dat is de druk", zegt Malherbe. „Tegen mijn nieuwe rol als officier van justitie in de aankomende' film over Lucia de B. zie ik bijvoorbeeld niet op, maar het is wel iets dat ik niet zo maar heb klaarliggen. En daar moet ook de regisseur me bij gaan helpen. Heb ik ook gezegd: je moet me wel regisseren, anders weet ik het niet." Die uitspraak heeft ze niet gedaan tijdens de opnamen van Borgman. „Ik ken Alex zo goed, we hebben weinig woorden nodig. Dat heb je als je 33 jaar samen bent. Mijn rol had hij trouwens zelf voorgesteld. Ik zit niet te azen op een rol en hij voelt zich ook nooit verplicht om mij aan het werk te houden. Dat zou ik ook niet willen. Ik heb heus wel werk zonder hem!" RENESSE - Bij Slot Moermond in Renesse wordt de glazen speelvloer van de locatievoorstelling Kabaal en Liefde nog even gedweild. Het stuk beleeft vanavond zijn première en opent daarmee de dertiende editie van het Zeeland Nazomerfestival. Het festival duurt tot en met zaterdag 7 september. Naast Kabaal en Liefde zijn er nog twee grote locatievoor stellingen: Happy Days (vanaf morgen in de Wilhelmina- polder) en Escorial (vanaf maandag 2 september in de Gro te Kerk in Veere). Op en rond het Abdijplein in Middel burg, het traditionele festivalhart, zijn kleinere theater voorstellingen en concerten. Ilse DeLange luidt er vrijdag avond het muziekprogramma in. foto Lex de Meester. Volg het festival via de gezamenlijke website van PZC en Omroep Zeeland: www.pzc.nl/znf2013 MIDDELBURG - Blof heeft de laatste opname van Ramses Shaffy be werkt tot een postuum duet. Het nummer staat op het album Leef!, dat vrijdag 6 september verschijnt. Met dit album brengt een groot aantal Nederlandse artiesten een eerbetoon aan Ramses Shaffy, die eind 2009 overleed. door Rolf Bosboom HULST - De uit Hulst afkomstige vio list Mathieu van Bellen is bezig met het opzetten van een eigen ka mermuziekfestival in Zeeland. De eerste editie van het Scaldis Festi val is van 14 tot en met 18 mei 2014 in Zeeuws-Vlaanderen. door Ruben van Eijl Annet Malherbe poserend op het filmfestival in Cannes. 'Borgman' is vandaag als voorpremiè re te zien bij Film by the Sea in Vlissin- gen (14.00 en 19.30 uur) en morgen avond om 20.00 uur, als onderdeel van een landelijke voorpremière, in het Ledeltheater in Oostburg, fiZi in Zierikzee en DaVinci Cinema in Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 26