66 Ouwerkerk was het laatste gat, maar het gat bij de Schelphoek was veel groter" ZEELAND 25 in enorme hoeveelheden aangevoerd en ver werkt. Bij de sluiting van het Schelphoekgat werden Phoenix-caissons gebruikt; betonnen kolossen in verschillende maten. De grootste was 62 meter lang, 19 meter breed en 18 meter hoog. Van der Maas: „Die werden dan met sleep boten naar hun plaats gesleept. Dan werden er kleppen opgezet zodat het zeewater binnen kon stromen en zo werden ze afgezonken." Bijna gaat het nog mis met het sluiten van de Gemene geul. De kentering van het water komt 40 minuten vroeger dan normaal. Bliksemsnel le actie is geboden en die komt er, blijkt uit het levendige verslag in Contactblad nr. 5. „De bo ten voeren achter de caisson en drukten die op het allerlaatst mogelijke moment dicht. De vul- kleppen van de Phoenix werden geopend en on der ademloze spanning zakte het gevaarte op de drempel. De Gemene geul was gesloten." Van der Maas: „Later werd dan zand in de caissons gestort. In Ouwerkerk hebben ze later vergelijkbare caissons gebruikt en toen in de caissons het watersnoodmuseum kwam hebben ze eerst al dat zand er weer uit moeten halen." De sluiting van de geulen bij de Schelphoek was, zo blijkt uit het verslag in het contactblad, een continue strijd met de elementen. Vooral de sterke stroming speelde de techneuten par ten. Uiteindelijk werden alle problemen over wonnen en zegevierde de techniek. En de vruch ten van noeste arbeid. „Want er zat heel veel handwerk bij, zoals het maken van de zinkstuk- ken", weet Van der Maas. „De Schelphoek stroomvrij! jubelt de aanhèf van Contactblad nr. 6. „Donderdag 27 augustus wapperde in Zierikzee en Brouwershaven van elk huis waar men uit de ramp nog een vlag had overgehouden de nationale driekleur. En de stadsmuziek maakte in beide plaatsen een rond wandeling. Het beste bewijs dat de bevolking meeleeft en dankbaar is." Toenmalig voorzitter van het waterschap J. Klompe beschrijft in Con tactblad nr. 6 zijn persoonlijke beleving van het dichten van het Schelphoekgat en blikt terug op eerdere - kleinere - dijkdichtingsoperaties. Hij spreekt van een heroïsche strijd. „Een operatie die gelukt is, doch met een nog zeer zwakke pa tiënt, die uiteraard versterkingen behoeft." Klompe voegt daar aan toe dat het resultaat niet zonder ongelukken bereikt is. „Zo moeten we met grote eerbied gedenken Thonus Speelman die door verdrinking zijn leven heeft moeten of feren." Klompe besluit zijn overpeinzing met de loftrompet: „Een resultaat waarmede de Ne derlanders weer hun naam als 'waterbouwers' hebben bevestigd tot ver over de grenzen. Ja over de gehele wereld. Van der Maas, geboren en opgegroeid in Zierik zee maar nu woonachtig in 's-Heer Abtskerke - koestert warme herinneringen aan zijn tijd bij de dienst dijkherstel. „Nee, ik heb eigenlijk toen geen schokkende dingen gezien of meege maakt. Voor mij als ventje van 16 was het wer ken bij dienst dijkherstel gewoon een mooi avontuur. En later, toen ik bij de PZC kwam te werken, heb ik nog veel geschreven over de Del tawerken. Er zijn veel films en documentaires gemaakt. Maar er zijn er maar weinig die het complete verhaal vertellen." DINSDAC 27 AUGUSTUS 2013 l de de dijk bij Schelphoek De situatie bij de grote Phoe- nix-caisson in de Gemene Geul in de Schelphoek, uit de lucht gefoto grafeerd op 29 september 1953. Duidelijk is het landhoofd te zien. Een maand eerder stonden er kra nen om de kleine caissons die de basis voor het landhoofd vormden te 'ballasten' WATERPOMPEN Van alle tijdens de watersnood ramp getroffen gebieden werd Schouwen-Duiveland het zwaarst getroffen. Er waren tientallen ga ten in de dijken geslagen. De totale oppervlakte van het ei land bedroeg in 1953 19.200 hec tare, waarvan op 1 februari 16.000 hectare werd overstroomd. Vier maanden na de ramp waren wat kleinere dijkgaten gedicht, maar stond nog steeds 13.000 hec tare grond onder water. De sluiting van het grootste dijk- gat - dat bij de Schelphoek - was een feit op 27 augustus 1953. Op 29 september dat jaar - bijna 5 weken na de sluiting - werd het sein voor droogmaling gegeven. Daarvoor werden enkele tientallen pompen ingeschakeld. Als alle pompen draaiden werd per dag bijna vier miljoen kubieke meter water weggepompt. Door het wegpompen zakte het water in het overstroomde land met zo'n vier centimeter per dag. Toen het water voldoende gezakt was werden uitwateringssluizen in bedrijf gesteld. Kees van der Maas, journalist

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 25