'Gezondheid minima lijdt onder bezuiniging op bijzondere bijstand' Progressieve partijen zoeken samenwerking Eerste formele stap op weg naar aanleg van bedrijventerrein Trekdijk bij Nieuwland BOF* 20 WALCHEREN STRAND- EN DUINBELEID Veerse stranden nu: rust en ruimte. Straks: je boot afmeren op het zand en het hele jaar door overnachten? P Oproep din: De SP krijgt steeds vaker meldin gen binnen van Vlissingers die in de problemen komen omdat ze via Orionis Walcheren geen tege moetkoming meer krijgen voor de vergoeding van medicijnkos- ten. Door de bezuinigingen op de bijzondere bijstand is de tege moetkoming voor medicijnge bruik vervallen. Gezinnen moe ten de eigen bijdrage voor medicij nen nu zelf betalen. Doordat het basispakket ook kleiner wordt, is de eigen bijdrage ook nog eens verhoogd. Steeds vaker blijkt dat gezinnen die kosten niet meer zelf kunnen betalen, schrijft de SP. Volgens de partij zijn hiervan in ieder geval twee kinderen de du pe geworden. Zij konden zelfs niet meer naar school. De SP vindt het 'absoluut onaanvaard baar' dat 'uitgerekend kinderen hiervan de dupe zijn en dit slaat terug op het hele gezin'. De fractie wil van het college van B en W weten wat die van deze ontwikkeling vindt. „Is het colle ge het met ons eens dat dit een ongewenste ontwikkeling is? Zo nee, waarom niet? Zo ja, wat gaat het college hieraan doen?" Ook wil de SP weten wanneer de nieuwe beleidsregels voor bijzon dere bijstand voor dit jaar (2013) op de website van Orionis Wal cheren komen te staan. Verder vraagt de partij zich af of vanwe ge een 'sociale noodzaak' uitzon deringen gemaakt kunnen wor den als er eigenlijk geen recht is op een tegemoetkoming voor me- dicijnkosten. De SP vraagt in ie der geval om de garantie dat 'Orio nis Walcheren tegemoet komt in de kosten van de medicatie van al le kinderen van cliënten'. „Dat heeft te maken met het hui dige politieke klimaat. Het is saai en conservatief. De politiek wordt gedomineerd door de SGP, WD en Leefbaar en dat is een ondoor dringbaar blok", zegt voorzitter Albert de Vos van de PvdA. De drie fracties hopen door de sa menwerking wat sterker te kun nen opereren, ook na de verkiezin gen van volgend voorjaar. Zij zijn nu nog sterk in de minderheid. De PvdA heeft twee zetels en zo wel D66 als GroenLinks zijn een mansfracties. De drie partijen werken al langer samen. Zo hebben ze samen een cursus politiek opgezet en de frac ties van D66 en PvdA vergaderen al enige tijd samen. Onlangs is GroenLinks daarbij aangescho ven. De Vos: „De verschillen tus sen de partijen worden steeds kleiner." De leden van de drie par tijen spreken zich op tien septem ber uit over de samenwerking. Toch zullen ze niet samen als één fractie aan de verkiezingen deel nemen. Bij een lijstverbinding blijven de partijen zelfstandig. Naast het afspreken van samen op trekken om daardoor een steviger progressief geluid uit te kunnen dragen, zit het voordeel ook in de verdeling van de restzetels na de verkiezingen. Door de partijen aan elkaar te verbinden, is de kans op een restzetel groter en dat kan in de gemeenteraad het verschil gaan maken. DOMBURG - Hét strand van Veere bestaat niet. Dishoek heeft een an dere sfeer dan Vrouwenpolder; de brede familiestranden van Dom burg trekken een ander publiek dan het intieme Bastionstrandje bij het stadje Veere. Maar zowel strandliefhebber als ondernemer en gemeente roe men en koesteren de eigenheid van de Veerse kuststrook. Tref woorden zijn rust, natuur en kleinschaligheid. Geen Zandvoort aan Zee met disco en doorlopen de drukte, maar bescheiden ver maak op themastranden waar rust en ruimte domineren. Het college van B en W van Veere heeft de afgelopen weken de con touren geschetst voor een nieuw strand- en duinbeleid. Grootscha lige ontwikkelingen zijn niet te verwachten, het gemeentebe stuur is niet van plan de kip met de gouden eieren te slachten. Maar ook deze kip ontkomt niet aan bezuinigen: vanaf januari 2014 wil Veere structureel 110.000 euro bezuinigen op strandexploi- tatie en duinbeheer. Dat wil ze be reiken door onder meer het duin- beheer deels bij de Stichting Strandexploitatie Veere onder te brengen. De bijdrage aan de SSV wordt afgebouwd. De Stichting krijgt meer mogelijkheden zelf geld binnen te halen, bijvoor beeld met verhuur van dagcabi nes. SSV gaat ook een Wifiplan voor de Veerse stranden opstel len, in samenwerking met de on dernemers. Ook het onderhoud wordt kritisch bekeken: intensief en machinaal op drukke stran den, wat minder en handmatig op buitenstranden, ecologisch be heer op natuurstranden. Ook gaat SSV verder met compostering van zeewier. Nieuwe duinovergangen zijn niet aan de orde; plan is om de overgangen Bramendal bij Zou- telande en Hamster tussen Dom burg en Oostkapelle te sluiten. Vanaf komend toeristenseizoen komt er op proef een strand-BOA. Wethouder René Molenaar: „De - isf££r I Mxl De Middelburgse gemeenteraad wordt gevraagd geld vrij te maken voor de voorbereiding van een be stemmingsplan voor de inrich ting van het bedrijventerrein op de locatie Trekdijk, ten westen van het dorp. De gemeente Middelburg kocht enkele jaren geleden de dertig hec tare landbouwgrond ten zuiden van de A58. Industrieterrein Ar- nestein raakte steeds voller en er moest een alternatief achter de hand worden gehouden. Lang heeft Middelburg geprobeerd om huizenhandel Herstaco te verhui zen om ruimte vrij te maken op Arnestein. Dit is niet gelukt. Vol gens het college van burgemees ter en wethouders is nog maar twee hectare bedrijfsterrein vrij op Arnestein. Ook elders op Wal cheren is er, mede door de komst van de marinierskazerne in Vlis singen, nauwelijks traditioneel be drijventerrein voorradig. Op het kaartje dat bij het voorstel aan de gemeenteraad is gevoegd, is te zien dat B en W langs de noord- en noord-oostzijde van het plan een groene bufferzone van zes hectare wil inrichten. Het zuidelijke puntje van het ge bied (3 hectare) wordt niet ge bruikt. In totaal blijft er voor de bedrijven en straten op het ter rein 20 hectare over. Het terrein zou binnen vier jaar ingericht moeten zijn. Komende maandag vergadert de raadscommissie over het voorstel. De gemeenteraad neemt een week later een beslissing over het krediet van 30.000 euro voor de voorbereiding van het bestem mingsplan. TREKDIJK buitengewoon opsporingsambte naar zal er preventief en sturend zijn, niet om bonnen uit te schrij ven. De inzet van een particuliere beveiligingsdienst voor nachtbe waking in juli en augustus blijft." Veere mikt, al langer overigens, op seizoensverlenging. Er wordt bekeken of een proef begonnen kan worden waarbij het hele jaar door gebruik gemaak wordt van een aantal slaaphuisjes. Dat bete kent dat ze permanent moeten blijven staan. Het waterschap moet daar toestemming voor ver lenen. Dat verlangt nu dat ze per 1 november verdwijnen. Uitbrei ding van het aantal strand(slaap)- huisjes is niet aan de orde. Wel wordt bekeken of een aantal dag cabines langs de zuidwestkust kan worden omgezet in slaaphuis jes. Twee nieuwe strandpaviljoens zijn gepland op strand Noorddui- ne bij Domburg en bij de Veerse Dam. Molenaar: „Eventueel in combinatie met een kleinschalig themahotel." Nieuwe evenemen ten in de stille maanden kunnen rekenen op steun van Veere. Ook wordt de deur opengezet voor kleine zeilboten om af te me ren aan het strand. Veere denkt aan afgebakende corridors die de bootjes van buiten de paalhoof den van en naar het strand leiden. Geen motorboten trouwens en ook jetski's blijven daar verboden. THEMASTRANDEN Verzorgenden 3-IC Kijk op www.zorgstroom.nl of bel 0118-684000 door Maurits Sep VLISSINGEN - De gezondheid van de Vlissingers met een minimum in komen of uitkering gaat achteruit door de bezuinigingen op de bijzon dere bijstand. Dat stelt de SP in een brief aan het college van B en W van Vlissingen. door Melita Lanting ZIERIKZEE - PvdA, GroenLinks en D66 op Schouwen-Duiveland gaan meer samenwerken. Middels een lijstverbinding willen zij het pro gressieve geluid meer laten horen. Veere wil geen k door Annemarie Zevenbergen ^'St- v|je .J*. - jL -s 9er, en» 1 peren Paarde. - °Pen vuu, •mm 1 1 «S* fcj r—11 Het Veers gemeentebestuur buigt zich op dit moment over het nieuwe strand- en duinbeleid van de gemeente. door Theo Giele MIDDELBURG - De aanleg van een nieuw bedrijventerrein langs de A58 bij Nieuw- en Sint Joosland kan deze maand een stapje dichter bij komen. Nieuvy.- en toekomstig bedrijventerrein Sloegebied Zoutelande: familie en senioren. Westkapelle: familie en sportvis sers. Noordduine: sport en jongeren. Domburg: familie, bad en well ness. Oostkapelle: familie, natuurstrand. Vrouwenpolder: familie en natuur strand. Bastion Veere: dagrecreatie. Neeltje Jans: natuur- en ecostrand, jongeren en senioren. De Veerse Dam: sportstrand. Aan gewezen als recreatieve hotspot, gekeken wordt naar herschikking of uitbreiding van horeca, steiger, strand en duikspot. Werken 's nachts of in de weekenden? infographic Willem Adriaansens Wij hebben vacatures voor Dichtbij memtn Zorgstroom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 20