Het verhaal achter de verkoop van uw huis Vader van Lilian Janse: 'natuurlijk ben ik trots' Nauwelijks storingen op Zeeuwse spoorlijn Instituut zoekt video's amateurs over Oranjes I Zo dus niet 18 ZEELAND SGP Onderzoek van Berenschot naar situatie Emergis De kogel is door de kerk: Lilian Janse-van der Weele is gekozen tot lijsttrekker van het politieke mannenbolwerk van de Staatkundig Gereformeerde Partij. dinsdag Ik keek zondag eventjes naar Zomergasten, Wou ter Bos, u weet wel de man die een bank kocht. Mijn conclusie was, die man kijkt te veel voetbal, films en se ries en bekijkt de wereld door een dito bril. Zijn wereld is een script geworden. Ik heb dat zelf eerlijk gezegd ook wel eens. Dat ik me de hoofdrolspeelster waan in mijn eigen film. Meestal zijn dat ech ter geen heroïsche films, eerder tragikomische, absurdistische films. Ik vermoed dat ik niet de enige ben. Van één kennis weet ik het zeker. Haar puber kwam acht keer een paar minuutjes te laat Vervolgens kreeg ze schrif telijk te horen dat haar bloed een taakstraf van Halt boven het hoofd hing. En bij volhar ding naar de rechter! Kan dat te laat komen? Zeker. Is dat verve lend? Uitermate. Maar hoe communiceert de school met het chaotische pu berbrein? Iedere leerling moet 's ochtends bij voorkeur twee van de drie digitale systemen die de school hanteert, raadple gen. Zo kennen ze dan de (vaak) vele wijzigingen voor die dag. Huiswerk zelfde ver haal: de een geeft het op in de klas, de ander zet het op websi te A, de ander op website B. Ik denk met weemoed aan het klassenboek. Het ministerie van Veiligheid en Justitie zegt op haar websi te: 'Het ministerie van Veilig heid en Justitie zorgt voor de rechtsstaat in Nederland, zodat mensen in vrijheid kunnen sa menleven, ongeacht hun le vensstijl of opvattingen.' Een puber die te laat komt lijkt me een probleem voor de pu ber en de school, niet voor de rechtsstaat Jet Bussemaker, onze minister van Onderwijs, gaat de komen de maanden op tournee door het land. Ik zou zeggen doe een worldtour. Kijk in welke lan den ze bij dit soort problemen het justitieapparaat in stelling brengen. En vraag jezelf dan af of je in dat land je kinderen of wellicht kleinkinderen wilt la ten opgroeien. Jet ik ga hier nu Wouter citeren, eens de gelief de leider, de redder van het va derland: Dit land kan zo veel be ter! Maar zo dus niet! Aanstaande vrijdag begint de PZC weer met de bijlage Wonen. In die bijlage is elke week aan dacht voor zaken die met hui zen, wonen en interieur te ma ken hebben. In Wonen staan arti kelen over landelijke trends, maar ook Zeeuwse zaken die met deze onderwerpen te ma ken hebben. We zijn voor dit wekelijkse ka tern op zoek naar mensen die hun huis willen verkopen en het verhaal daarachter. Mensen die een nieuw leven willen begin nen, of hun huis willen verkopen in verband met de aankoop van een ander huis, of gaan emigre ren, of veranderen van baan. Zo zijn er tal van redenen om een huis te verkopen. Misschien is het gewoon tijd voor verande ring of heeft de gewijzigde leef tijd er iets mee te maken. Naar die verhalen is de redactie op zoek. Wie zo'n verhaal kwijt wil aan onze redactie, wordt ver zocht contact op te nemen. Stuur dan een bericht naar het e-mailadres: wonen@pzc.nl Het begon allemaal op een zon dag in maart, vertelt hij. „We drin ken altijd samen koffie op zon dag, de ene dag bij ons en de ande re dag bij Lilian thuis. Ik vertelde haar over de sores in het partijbe stuur. We hadden al vijf mannen benaderd voor het lijsttrekker schap, maar we kregen telkens nul op het request. Lilian zei: 'als het niet lukt, dan wil ik het wel doen' Ik zei: 'meen je dat?' Ze heeft altijd belangstelling gehad voor de politiek, zat vaak op de pu blieke tribune bij gemeenteraads vergaderingen en heeft regelma tig de algemene beschouwingen voor me uitgetypt." Van der Weele diende het voor stel in het bestuur. „Nou, dat was alsof ik een baksteen in een vijver gooide. Ze vroegen: 'kan ze dat?' Ik zei: 'ze heeft misschien weinig ervaring, maar dat hebben de be stuursleden ook niet. En Lilian heeft vaker op de publieke tribu ne gezeten dan wie dan ook.' Toen bleef het stil. Een commis sie heeft Lilian overhoord en aan de tand gevoeld. Daar is ze goed doorgekomen. En toen heeft het bestuur haar voorgedragen." Waarom ze geschikt is? „Lilian heeft van jongs af aan belangstel ling voor politiek, ze heeft een op leiding bestuursrecht gevolgd, ze leest veel en is niet te beroerd om adviezen in te winnen bij ande ren. Je moet niet te hoog van de toren blazen." Vaq der Weele vindt het, in tegen stelling tot sommige partijgeno ten, geen enkel probleem dat vrouwen politieke functies heb ben. „Ik ben daar altijd voorstan der van geweest. Als een vrouw een gave heeft, dan moet je die be nutten." vlissingen - Het is een histori sche avond in Vlissingen, maar de hoofdrolspelers doen er alles aan de rust te bewaren. De kiesvereni ging Wees Getrouw in Vlissingen kiest als eerste binnen de SGP een vrouw tot politiek leider, maar past voor de rol als voortrek ker. „Dit had ook bij een andere kiesvereniging kunnen gebeu ren", zegt voorzitter Cornelis de Landmeter. En de politiek leider zelf, Lilian Janse-van der Weele, laat de door het bestuur belegde persconferen tie aan zich voorbijgaan en wil na haaf benoeming rechtstreeks naar huis. Buiten, voor de Marnixkerk, staat ze de pers te woord. Kalm en weloverwogen. „Nee, ik voel me geen vrijheidsstrijdster zoals Aletta Jacobs." Nadat zes mannen waren afge haakt voor het lijsttrekkerschap, schoof Janse-van der Weele zich- Er is vanavond geen discussie gevoerd over de positie van de vrouw zelf naar voren. Tot verrassing van het bestuur, dat zich 'over haar mogelijke kandidatuur boog en besloot die aan de ledenverga dering voor te leggen', verklaart De Landmeter. Die stemde in meerderheid voor. Dat was voor de voorzitter geen verrassing, er kende hij. Het bestuur wist dat de voordracht van een vrouw op ver deeldheid zou stuiten, maar ook dat het geen onmogelijke missie zou zijn en dat een meerderheid haar zou steunen. De ledenvergadering is dan ook rustig en in een goede sfeer verlo pen, zeggen De Landmeter en Jan se-van der Weele. „Er is vanavond geen discussie gevoerd over de po sitie van de vrouw", zegt zij. De posities voor en tegen waren al in genomen, erkende De Landmeter. Toch is Janse-van der Weele 'opge lucht en dankbaar' dat ze de steun van de achterban heeft ge kregen. „Het is meer dan de helft plus één." Of dat ook voelt als een erkenning? „Ik heb het niet voor niets gedaan." Voorzitter De Landmeter wil niet zeggen of hij voor of tegen haar kandidatuur heeft gestemd. Maar, zegt hij, „het ziet er goed uit. Ik heb er geen problemen mee. De kiezers zullen verdeeld zijn. Dat zal geen stemmen kosten, mis schien kunnen we er zelfs wel stemmen door winnen." Ook de lijsttrekker zeifis niet bang voor stemmenverlies: „SGP'ers zijn SGP'ers." Het dagblad Sp!ts heeft op basis van de websites van Treinreizi- ger.nl en Rijdendetreinen.nl uitge zocht waar de meeste treinstorin- gen voorkomen. De Zeeuwse lijn speelt daarin met 0,71 procent van alle storingen die in Nederland voorkomen nauwelijks een rol. Het totaal aantal storingen dat werd geteld bedraagt 55. Het aan tal storingen is bijgehouden sinds januari 2011. In september 2012 deed zich een piek voor in het aantal storingen met 4,03 procent. Storingsvrije maanden waren augustus en maart 2013, april en januari 2012 en augustus 2011. Het treintraject van Schiphol naar Utrecht is dit jaar al 67 keer getrof fen door een storing. In totaal re den er tussen het vliegveld en de Domstad 155 uur lang geen, min der of vertraagde treinen. Dat maakt dit traject het meest storingsgevoelige stuk spoor van Nederland. Op de tweede plek staat Schiphol-Amersfoort met 59 storingen en derde Arnhem-Win terswijk met 55 storingen. In de Zeeuwse Bibliotheek zamelt het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid die dag tussen 11.00 en 15.00 uur video's over de Oranjes in. Tevens kunnen de ma kers hun eigen materiaal ter plek ke bekijken, want het instituut zorgt voor afspeelapparatuur die aanbieders wellicht niet meer in huis hebben. 'Beeld en Geluid' is op toernee door het land met de inzamelings actie Mijn Band Met Oranje. Dat gebeurt in samenwerking met de NOS en dagblad De Telegraaf. Het instituut is op zoek naar beeldma teriaal vanaf 1980 tot nu. Aanlei ding voor het project vormt de viering van tweehonderd jaar ko ninkrijk. Zo zal onder meer een uitgebreide versie van de film die de NOS zal uitzenden op konings dag 2014, op dvd verschijnen. De Telegraaf steekt de dvd rond ko ningsdag bij de krant. Het instituut noemt video's van amateurs een waardevolle bron. Videomateriaal, veelal op tape, dreigt echter in verval te raken. Het instituut wil met de actie dit 'culturele erfgoed' veiligstellen. KLOETINGE - Naar aanleiding van signalen van binnen en buiten de organisatie, heeft de raad van toe zicht van Emergis adviesbureau Berenschot gevraagd onderzoek te doen naar de verhoudingen tus sen de verschillende gremia bin nen Emergis. Berenschot moet de raad van toe zicht rapporteren over de bevin dingen. Dit besluit is genomen na overleg met de verschillende over legorganen binnen de organisatie en in overleg met de raad van be stuur. Het onderzoek van Beren schot is gisteren begonnen en de rapportage moet 13 september ge reed zijn. Marleen Blommaert Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Cornelleke Blok VLISSINGEN - Natuurlijk is hij trots op zijn dochter. Cees van der Wee- Ie (67), bestuurslid van de SGP in Vlissingen, juicht het toe dat zijn dochter de partij wil vertegenwoor digen. 'Ik heb het niet voor niets gedaan' door Maurits Sep Lilian Janse-van der Weele VLISSINGEN - De reizigers op de Zeeuwse spoorlijn tussen Vlissin gen en Roosendaal hebben niet te klagen over het aantal storingen op deze lijn. MIDDELBURG - Amateurfilmers kun nen woensdag in Middelburg hun videomateriaal over het Koninklijk Huis ter registratie aanbieden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 18