ZEELAND Zeeland scoort Zeeuws Knoopje almanak Doen we niets, dan kan Zeeland zelfs zijn zoetwaterbellen en -lenzen kwijtraken en verdroogt de Zuid-Westelijke Delta verder. SCHOONSTE STRANDEN De schoonste stranden vind je Zeeland www.pzc.nl/foto De vele gedaantes van Annet Malherbe Plaats uw foto s in ons album OOSTKAPELLE - Met slimme syste men moet zoet regenwater opge vangen en opgeslagen worden, om het in een periode van droog te te kunnen gebruiken. De nood is hoog om in te grijpen, want door de klimaatverandering, de bodemdaling en de zeespiegelrij zing wordt Zeeland zouter en dro ger. Op drie plaatsen in Zeeland zijn proeven aan de gang om de zoetwatervoorraad te vergroten. De eerste resultaten zijn veelbelo vend. Bij Serooskerke (W) wordt handig gebruikgemaakt van een kreekrug. Die zandgrond is bij uit stek geschikt om zoet water vast te houden. „In een kreekrug wordt zoet water opgeslagen en omdat zoet water lichter is dan zout water komt het bovenop drij ven. De bel groeit bovendien als water onttrokken wordt", zegt Werner Louwerse, tuinder uit Serooskerke. Aan deze proef in het hart van Walcheren werken inmiddels acht ondernemers sa men. Louwerse: „We zijn in april operationeel geworden. Het is wat vroeg om over resultaten te spreken, maar ik weet wel dat het zoetwaterniveau op dit moment evenhoog is als in de winter. Dat geeft hoop. We beregenen volop." Op Schouwen-Duiveland heeft ak kerbouwer Rien van de Hoek in Kerkwerve ingrepen in zijn land laten doen om zoutschade aan ge wassen te voorkomen. Zilt water komt juist op Schouwen-Duive land erg dicht aan de oppervlakte. Bij de proefin Kerkwerve zijn die pe drainagebuizen aangelegd, waardoor zout water wordt afge voerd. In Ovezande heeft fruitteler Jan Rijk een zeventig meter lange die pe put getrokken die zout grond water onttrekt onder de zoetwa- terbel. Tegelijkertijd worden er in jecties met zoet water in de bel ge geven. „Ik heb nu de hele zomer een zoete sloot. Voorheen kon ik alleen een korte periode het sloot water gebruiken, omdat het daar na te droog en te zout was", legt Rijk uit. De noodzaak van een be tere zoetwatervoorziening wordt onderkend door de provincie Zee land, het waterschap, de gemeen ten, Deltares, en belangenorgani saties als de ZLTO. Dat bleek giste ren in Oostkapelle bij de officiële opening van deze pilot. Tot op heden heeft de pilot circa 500.000 euro gekost. „We hebben nu nog ongeveer 400.000 euro no dig om onze strategie verder te be palen en om de resultaten te note ren. Ik hoop niet dat de overhe den nu de bal naar elkaar gaan spelen. De projecten willen we onder de aandacht brengen bij ie dereen die met dezelfde soort pro blemen te kampen heeft", zei Es ther van Baaren van kennisinsti tuut Deltares. TERNEUZEN - Steeds meer Zeeuws-Vlamingen zijn in de ban van het Zeeuws Knoopje. Zeeuws Knoopje is op facebook te volgen en geeft aanwijzingen waar dit uit gips of beton gegoten sieraad te vinden is. Wie achter de site zit blijft anoniem. De op zet lijkt op die van Kabouter Ter- neuzen die iets soortgelijks deed in Zeeuws-Vlaanderen, maar in middels naar elders is uitgewe ken. Het werd een sport om het beeldje van Kabouter Terneuzen zo snel mogelijk te vinden. Zeeuws Knoopje richt zich niet al leen op Terneuzen, maar op Zeeuws-Vlaanderen. De Zeeuwse spoorlijn is nagenoeg vrij van incidenten die ervoor zor gen dat de reistijd aanzienlijk ver lengd wordt, staat vandaag in de PZC. Maar mensen maken fouten dus ook machinisten der NS. In ie der geval één reizigster ondervond daarvan de wrange nadelen. Op het moment dat de conducteur door de intercom meldde dat het volgende station Krabbendijke was, stond ze op, pakte haar tassen en ging ver wachtingsvol bij de deur staan. Even later meldde de conducteur zich weer via de intercom en wist de reizigster dat haar reis ook wat lan ger ging duren. Schuldbewust meld de hij: „Helaas, we zijn Krabbendij ke voorbijgereden. ZEELAND CULTUUR leveren zoet water op Proeven door Edith Ramakers DINSDAG 27 augustus 2013 KATWIJK - Maar liefst negen Zeeuwse stranden hebben een plaatsje weten te bemachtigen in de Top 10 van de schoonste stranden van Nederland. De Top 10 ziet er als volgt uit: Domburg, Nieuwvliet, Noord-Beveland, Groede, Julianadorp (Den Helder), Oostkapelle, Zoutelande, Cad- zand-Bad, Breskens en Vrouwenpolder. De uitslag van de verkiezing werd gisteren in Katwijk be kendgemaakt De organisatie was in handen van Neder- landSchoon in samenwerking met de ANWB. pagina 19 De schoonste stranden vind je in Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 17