500.000 10 VERDIEPING Kenia wil de kampen voor vluchtelingen in Dadaab sluiten, maar voor sommigen zijn ze de kip met de gouden eieren. De gemiddelde Keniaan reageert cynisch op de bewogen pleidooien om de vluchtelingenkam pen bij het plaatsje Da daab open te houden. Weinigen verbazen zich erover dat politici, handelaren en hulporga nisaties tegen sluiting van de drie kampen zijn, onder het mom van onveiligheid in Somalië. Want Dadaab is een geldmachine voor velen. „Niemand wil de kip met de gouden eieren slachten", zo is de overtui ging onder Kenianen. De Keniaanse rege ring is echter vastberaden: alle Somalische vluchtelingen worden de komende tijd ge repatrieerd en Dadaab gaat dicht. De op vangkampen zijn hierdoor inzet geworden van een verbeten strijd tussen de autoritei ten enerzijds en machtige zakenlui en loka le volksvertegenwoordigers anderzijds. De kampen bij Dadaab hadden twee jaar geleden bijna 500.000 inwoners en vorm den daarmee de grootste concentratie vluchtelingen ter wereld. Volgens de laat ste cijfers van VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR tellen ze op dit moment ruim 400.000 ingezetenen, merendeels Soma- liërs die de strijd, honger en droogte in hun land ontvluchtten. Nairobi stelt dat de Somalische regering in middels stabiel is en grote delen van het land veilig zijn na de succesvolle interven- tie van soldaten van AMISOM, de missie van de Afrikaanse Unie in Somalië. Kenia se strijdkrachten vervulden daarin een be langrijke rol. Volgens Joseph Ole Lenku, Ke- nia's minister van Binnenlandse Zaken, zijn het afgelopen halfjaar al 80.000 Soma- liërs naar huis teruggegaan. De minister wil dat de parlementariërs uit de regio de repatriëring steunen, maar de politici hebben liever dat Dadaab voorlopig openblijft, zo drukten ze Ole Lenku on langs op het hart. Somalië is in hun ogen nog veel te onveilig. De bewindsman ver moedt andere motieven. „De situatie in So malië is hoopvol. Degenen die tegen slui ting zijn, zijn degenen die dik geld verdie nen aan het lot van vluchtelingen en bang zijn hun business te verliezen", aldus Ole Lenku. Ook Kenianen die zich uitgeven voor vluchteling om zo gratis voedsel en andere hulpgoederen te krijgen, hinderen volgens hem het sluitingsproces. Ole Lenku's mening wordt gedeeld door Badu Katelo, de commissaris voor vluchte lingenzaken. „Vluchtelingen vormen een omvangrijke industrie waarin heel veel geld omgaat. Egoïstische, onpatriottische individuen die hier de vruchten van pluk ken verzetten zich nu tegen de repatrië ringsplannen van de overheid." In Dadaab gaat jaarlijks zo'n 22 miljoen eu ro om. Geld dat deels terecht komt bij loka- Ie bedrijfjes, maar voor een groot deel in de zakken van meedogenloze zakenlieden en politici verdwijnt. Dat geldt ook voor de 120 miljoen euro die de VN ieder jaar in de vluchtelingenkampen pompen. Het geld wordt verdiend met de levering van levensmiddelen als melk, vlees en groenten, kleding, schoenen, mobieltjes en beltegoeden. Met transport van mensen en goederen. Maar ook met mensenhandel en de handel in qat, de licht verdovende plant die op grote schaal geconsumeerd wordt door Somaliërs. En hier komen de louche kartels om de hoek kijken. Kartels die ei gendom zijn van invloedrijke handelaren in Eastleigh, een dichtbevolkte wijk van de hoofdstad Nairobi, in de volksmond 'klein Mogadishu' geheten. Zij zijn het volgens vluchtelingencommis saris Katelo ook die ambtenaren omkopen om vluchtelingen voor grof geld van een Keniaans paspoort te voorzien. Vaak gaat dit via corrupte hulpverleners in de kam pen zelf. Vervolgens worden ze voor nog meer geld geholpen naar Zuid-Afrika, de VS of Europa door te reizen. Uit een VN-rapport uit 2010 blijkt dat we kelijks vijftig vooral Somalische meisjes vanuit Noordoost-Kenia naar Nairobi wor den vervoerd, waar ze als huishoudelijke hulp of prostituee worden uitgebuit. Uit datzelfde rapport blijkt dat wapenhandela ren Dadaab gebruiken als tijdelijke opslag plaats voor wapens die van Somalië naar Nairobi worden gesmokkeld. De autoritei ten staan nu voor de haast onmogelijke taak een eind te maken aan deze miljoenen- business. Er zijn plannen om een speciale commissie in het leven te roepen die het proces in goede banen moet leiden en waar in de regeringen van Kenia en Somalië en de UNHCR vertegenwoordigd zijn. Katelo is standvastig. „Wat er ook gebeurt, eind van het liedje is dat de kampen dicht gaan en de Somaliërs worden gerepatri eerd. Dat besluit staat vast." Katelo hoopt dat de vluchtelingen hun gezond verstand gebruiken en meewerken. „Ze moeten in zien dat het beter is terug te gaan om mee te helpen aan de heropbouw van hun land. Oost west, thuis best." Wie niet direct opgevangen kan worden, bouwt zelf een tent aan de rand van een van de vluchtelingenkampen. Een Somalisch jongetje wordt ingeënt door medewerkers van Artsen zonder Grenzen in het vluchtelingenkamp Ifo, een van de drie kampen bij de Keniase plaats Dabaab. foto's Dai Kurokawa/EPA Geld versus vluchtelingen door onze correspondent Frans van den Houdt Kinderen leren op planken geschreven Koranverzen in een vluchtelingenkamp bij Dabaab. Met 500.000 bewoners vormden de drie opvangkampen bij het Keniase Dabaab twee jaar geleden de grootste concentratie vluchtelingen ter wereld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10