Mensen denken niet na Respectvol en vrolijk VERDIEPING 9 Stadstoezicht- houder Mllieuboa Leeftijd: 61 vrachtwagenchauffeur. Die had de verkeerde diesel getankt en was het spul in een rioolput aan het lozen. Tja. Ik ben trots op mijn vak. Je moet veel weten van milieuwetgeving. We krijgen elk jaar verplichte aanvullende oplei dingen. Ten onrechte worden we wel eens uitgescholden voor 'Mel- ketiers', omdat de boa's zijn voort gekomen uit Melkert-banen. Maar alle tien milieuboa's in Rotter dam zijn hbo-geschoold, vergis je niet. Wij maken het verschil in de stad. Regelmatig lukt het om ver vuilers op te sporen. Die realise ren zich niet dat wij via de codes op het aangetroffen materiaal kun nen achterhalen waar het is ge kocht. Dat spoor leidt vaak weer naar de dader." „Ik ben altijd vrolijk. Op straat lach ik naar de mensen, daarom krijg ik respect. Maar de huid wordt me ook wel eens flink vol- gescholden. Dat gebeurt niet al leen bij parkeercontroles, ook als ik gewoon over straat loop. 'Waar om scheldt u me uit?', vraag ik dan. Ik blijf respectvol, zodat ze zien dat je een mens van vlees en bloed bent. Maar als het uit de hand loopt, pik ik het niet meer. Dan wordt het zero tolerance. Ik mag iemand aanhouden en de po litie waarschuwen. Meestal komt het niet zover. We krijgen weer baarheidstrainingen en les in mondelinge communicatie. Door mijn jarenlange ervaring weet ik dat mijn uniform niets uitstraalt. Het gaat om de persoon die er in zit. Als iemand zegt dat we alleen maar bonnen schrijven, leg ik uit dat dat niet zo is. We controleren allerlei meldingen in de openbare ruimte. Van huisvuil en overhan gend groen tot fietswrakken. Na controle van een illegaal gedump te afvalzak, kwam ik laatst bij een demente man thuis. De kachel stond op 28 graden en de kliko stond midden in de woonkamer. Dan weet je dat er iets mis is. Ik schakelde de wijkmanager in. Zo ben je als boa een schakel in de sa menleving." om samen te werken met boa's", zegt Wiep van der Pal, voorzitter van de vak groep BOA bij politievakbond ACP. Het delen van essentiële informatie loopt niet overal even goed, erkent ook minister Ivo Opstelten van Veiligheid en Justitie tegenover de Tweede Kamer. Hij vindt dat 'intensieve onderlinge samenwerking en informatieuitwisseling' tussen boa's en politie 'essentieel' is. Op die punten ziet de minister landelijk te veel verschillen. Van der Pal: „Boa's in Breda mogen bijvoor beeld niet meeluisteren met C2000, het communicatiesysteem van de politie. Zo kon het gebeuren dat een stel boa's daar middenin een grote vechtpartij belandde." En daar hadden de boa's niets te zoeken, want vechtpartijen moeten aan de politie worden overgelaten. „Maar de boa's wisten niet dat de politie al onderweg was." In Groningen luisteren boa's daarentegen wél mee met het communicatiesysteem van de politie. „De samenwerking daar ver loopt uitstekend", concludeert Van der Pal. Eind dit jaar moet de Nationale Politie meer duidelijkheid verschaffen over welke informatie boa's en de politie in elk geval met elkaar kunnen uitwisselen. Niet alleen over C2000 wordt gesteggeld. Zo verdient een boa in de ene gemeente nu nog honderden euro's meer dan in een andere gemeente. Ook dragen boa's op straat verschillende uniformen en wapens. De ene boa moet het doen met een porto foon, de andere boa wordt ook opgetuigd met handboeien, wapenstok en pepper- spray. „Sommige gemeenten willen boa's zoveel mogelijk op politieambtenaren laten lijken, terwijl anderen liever een strikt on derscheid zien", zegt Van Steden. „Er zijn zelfs boa's die nu al een vuurwapen dra gen", voegt Van der Pal toe. De enorme verscheidenheid in uniformen en uitrusting is ook boa-beroepsvereniging Beboa een doorn in het oog. Als het aan minister Opstelten ligt, veran dert er snel iets aan deze zaken. Zo wordt nu al gewerkt aan één uniform voor boa's in de openbare ruimte, dat duidelijk te on derscheiden is van het politieuniform. Maar dit boa-uniform wordt niét verplicht gesteld. De beroepsvereniging vindt de maatregel daarom te vrijblijvend. Vakbondsman Van der Pal is het daar mee eens: „Het boa-uniform moet echt ver plicht worden. Ook de auto's moeten er hetzelfde uit gaan zien, zodat burgers een boa altijd kunnen herkennen. Pas als ieder een weet wat een boa doet en mag, krijgt hij het gezag dat hij verdient." „Ik spoor onder meer illegale af- valdumping op. Ik kom soms hal ve badkamers en keukens tegen die zijn achtergelaten op bedrij venterreinen, in woonwijken of in stadsparken. Of ik vind asbest in de bosjes of op een plek waar nota bene kinderen aan het spe len zijn. Mensen denken niet na. Ze willen alleen maar goedkoop uit zijn. Het spul wordt vaak ge dumpt door zelfstandige klusjes mannen. Als ze hun afval naar de milieustraat brengen, moeten ze er voor betalen. Nu kost het hen niets. De gemeente, en uiteinde lijk de burger, draait op voor de kosten. Sommige vervuilers heb ben geen idee dat afval dumpen niet mag. Dat zie ik vooral bij Oost-Europeanen. Laatst nog een ZATERDAG 24 AUGUSTUS 2013 Naam: André Plokhaar Leeftijd: 46 Woonplaats: Tiel Boa in: Nieuwegein onzichtbaar zijn Naam: Ruud van den Langenberg Woonplaats: Breda Boa in: Rotterdam foto Werry Crone foto Piet den Blanken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 9