Schildklierproblemen eenvoudig te verhelnen PvdA"raadslid wilsnelleaanPassin§van E Eerste afhaalpunt boodschappen Rondweg Schoondijke gaat over maand open afhaal 24 ZEEUWS-VLAANDEREN tcllVUUUlg Lt: Vt;I Ilt:ipt:ll wet die wederwijdse bijstand van EHBO en Vlaamse Rode Kruis belemmert. Lappenmand Vrachtwagens te hard bij Cadzand 1 Beweegbus is mobiele sportschool Friso is een lieve lobbes. Vol energie, nooit te be roerd om achter een bal letje aan te rennen. Of, omdat hij nou eenmaal een jachthond is, een wild konijn tje de stuipen op het lijf te jagen. En als mijn twee dochters bij opa en oma op bezoek gaan? Dan ko men ze eigenlijk vooral voor Fri so. Vandaag een wat ongebruikelijke aflevering in De Lappenmand; ik schrijf over de hond van mijn ouders. Een Drentse Patrijs, die doorgaans graag dolt, rolt en holt. Maar de laatste weken ging de puf er steeds meer uit. De warmte? Zou kunnen, bij dertig graden en hoger heeft toch niemand zin om veel energie te verbruiken? Nee, dat was het niet. Toen het koeler werd, had hij nog steeds niet veel zin om te wandelen. Zijn ogen stonden droevig, en bo vendien werd Friso dikker, ter wijl hij niet meer at dan anders. Tel daarbij op dat hij op zijn flan ken en poten kale plekken kreeg. Er moest dus meer aan de hand zijn. Dierenarts Annette Burm had niet zo heel veel tijd nodig om de diagnose te stellen: een schildklierprobleem. „De oorzaak is meestal een ontsteking van de De bus, gevuld met allerlei sport- materialen, is een initiatief van zorgorganisatie Zorgsaam, het daaraan gelieerde welzijnsproject Koesterpas en fitnesscentrum Bo- dyline in Terneuzen. De bus schildklier. Hoe die precies ont staat, is nog niet helemaal be kend. Het heeft te maken met het immuunapparaat van het dier. Ge volg? De klier maakt te weinig hormoon aan. De hond wordt daardoor trager, dikker, daardoor nog trager, nog dikkerHij komt in een cirkeltje terecht." Schildklierproblemen komen bij bepaalde rassen iets vaker voor. Zo hebben bijvoorbeeld bouviers meer aanleg voor het euvel. Opval lend is dat kale plekken altijd sym metrisch optreden, aan beide flan ken. Ook hebben de honden soms een uitgesproken droeve blik. Daarnaast kan het ook neurologi sche effecten hebben, zoals zwal ken met de achterpoten." Met da gelijkse medicatie (een pilletje waar het schildklierhormoon in zit) is het probleem eenvoudig te tackelen. Annette: „Dat is goed te doen, ook financieel. Doe je niets, dan ken je op een gegeven mo ment echt je hond niet meer te rug. Hij gaat er niet dood aan, maar al zijn energie vloeit weg." En dus slikt Friso nu elke dag een pilletje. Door zijn eten, zonder dat-ie het in de gaten heeft. Wat-ie wel merkt? Dat het weer verdraaid leuk is om achter een bal aan te razen! komt naar een door de huurder gekozen locatie in Zeeland of de grensstreek. Het beweegbusteam biedt deelnemers een twee uur of, in overleg, langer durend spor tief programma. Deelnemers kun nen kiezen uit meerdere door Bo- dyline ontwikkelde programma's. Een beperking is geen beletsel om aan verschillende program- ma-onderdelen mee te doen. De Beweegbus wordt op 4 oktober of ficieel gedoopt door burgemees ter Jan Lonink van Terneuzen. „De wil is er wel, maar de wet niet", concludeert het Terneuzen- se PvdA-raadslid Wim ten Hoor na een overleg tussen de EHBO en het Vlaamse Rode Kruis. „De protocollen bij calamiteiten lopen in Nederland en België vrijwel pa rallel. En er zijn overeenkomsten over grensoverschrijdende assis tentie van brandweer en politie, maar over deze vorm van hulpver- HULST - Ondernemer Ivo Mat- theeuws wil de Albert Heijn-su- permarkt in Hulst uitbreiden met een AH-afhaalpunt. Het idee is dat mensen thuis op hun gemak via internet boodschappen doen en dat ze de spullen dan later ge makkelijk en snel bij de winkel De rotonde op de Lange Heeren straat is al een week open, de ro tonde op de Rijksweg naar Bres- kens was twee maanden geleden al in gebruik. De asfaltering van de nieuwe rondweg is ook zo goed als klaar. Maar de rondweg moet ter hoogte van de (doodlo pende) Reigersweg nog wel op de N61 worden aangesloten. Ook het fietstunneitje onder de Lange Heerenstraat is nog niet af. lening is niets vastgelegd", aldus Ten Hoor. Dat zorgt er voor dat bijvoorbeeld bij een calamiteit in Sas van Gent het Rode Kruis in het naburige Assenede niet kan ingaan op een verzoek om hulp van de Sasse EHBO. „De wetgeving laat dat niet toe. De politiek moet dit snel regelen. Ik ga de komende weken met spe cialisten en verantwoordelijken in gesprek, zoals een veiligheids ambtenaar van de provincie Zee land en burgemeester Jan Lonink van de gemeente Terneuzen", zegt Ten Hoor. Het raadslid wil onder meer we ten of een rampenprotocol uit 2002 van de Euregio Schelde- mond nog wel actueel is. „Zo ja, kunnen afhalen. „We spelen met deze nieuwe service in op de ver anderende markt, waarin winke len via het internet steeds belang rijker wordt. Ook in de food-sec tor", zegt Mattheeuws. De AH-medewerkers verzamelen de bestellingen zelf in de winkel. „Daarnaast moet de weg nog hele maal worden ingericht", zegt pro jectleider Marcel Ideler van Rijks waterstaat. „Er komt nog verlich ting en de wegvakken moeten nog worden voorzien van lijnen en borden. Ook krijgt de nieuwe weg vanaf de Reigersweg tot de Lange Heerenstraat nog een mid dengeleider." Zo'n geleider die verkeer uit twee richtingen uit elkaar houdt, is aan de andere kant van de rotonde - van de Lange Heerenstraat tot de rijksweg van Breskens - niet no dig. Op dat stuk weg mag maar tachtig in plaats van honderd kilo meter per uur worden gereden. dan moet er toch op zijn minst een wijziging in worden opgeno men." EHBO'ers in Sas van Gent en Ro de Kruis-medewerkers uit Zelzate en Assenede trokken aan de bel naar aanleiding van de treinramp bij Wetteren, waarbij wagons met gevaarlijke stoffen bestemd voor Dow Benelux in Terneuzen wa ren betrokken. Hulpverlening bij een soortgelijke ramp in bijvoor beeld Sas van Gent zou op proble men kunnen stuiten. Rode Kruis medewerkers mogen, ondanks hun hogere opleiding, niet in ac tie komen over de grens. Anders om zijn Nederlandse EHBO'ers te weinig bevoegd om bij een inci dent in Vlaanderen te helpen. Bij het overleg was donderdag avond ook een rampencoördina tor van de provincie Oost-Vlaan- deren present. Begin oktober ko men alle partijen weer samen, on der meer om de resultaten van Ten Hoors onderzoek te bespre ken. „Daardoor kunnen de klanten re kenen op superverse spullen." Om het eerste afhaalpunt voor boodschappen in Zeeland te kun nen realiseren, moet de winkel in Hulst uitgebreid worden. Daar voor is vergunning gevraagd bij de gemeente. De vrachtwagens rijden veel te hard op de verbindingsweg tus sen Retranchement en Cadzand, terwijl basisschoolkinderen sinds kort naar Cadzand moeten. Het is voor scholieren en andere fietsers nog gevaarlijker, omdat de ber men zo ver zijn kapotgereden dat er diepe kuilen zijn ontstaan. Dor pelingen vragen het waterschap nu om doorgroeistenen aan beide zijden van de weg te leggen. EHBO-hulp mag grens niet over door Raymond de Frel TERNEUZEN - Bedrijven, verenigin gen en groepen uit andere verban den kunnen vanaf 4 oktober ge bruikmaken van een mobiele sport school in Zeeland: de Beweegbus. door Raymond de Frel In de rubriek De Lappenmand ge ven dierenartsen, specialisten, assis tentes én baasjes een kijkje achter de schermen van Dierenziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen in Terneuzen. Vandaag: schildklierproblemen. door Raymond de Frel SAS VAN CENT - Nederlandse EHBO'ers en leden van het Vlaam se Rode Kruis willen elkaar bij cala miteiten aan weerszijden van de grens wel helpen, maar ze mogen het niet. door René Hoonhorst SCHOONDIJKE - De rondweg bij Schoondijke gaat half september open voor het verkeer. RETRANCHEMENT - De gemeente Sluis waarschuwt bestuurders van zware vrachtwagens, die af en aan rijden met zand voor diverse bouw- en wegenprojecten, dat ze hun snelheid moeten matigen op de Retranchementseweg. Computertekening van hoe het AH-afhaalpunt voor boodschappen in Hulst er uit komt te zien. I Friso had een tijdje nergens meer zin in. De Drentse Patrijs kampte met schildklierproblemen, foto Bert de Frel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 96