i Verdachte kasteelmoord nog niet naar België film Lijsttrekker 66 Veel banen staan op de tocht De werkloosheid in Zeeland zal dus verder stijgen. a- Nu te koop: _the Bedrijven hebben weinig vertrouwen in de toekomst, investeren weinig en verwachten mensen te moeten ontslaan. the 22 ZEELAND EF ECONOMIE ZEELAND Kenniscrisis GEPENSIONEERDE MANAGERS EN OUD-ONDERNEMERS Salaris directeur Kijk voor het laatste nieuws ook op: waterschapsbank www-pzc.m 'onfatsoenlijk' tickets voor het Openingsgala van Film by the Sea met 'Gabrielle' zaterdag Als mannen iets willen doen en daar geen vrouwen bij willen hebben, dan moeten ze dat zelf weten en moeten we ons daar niet mee be moeien. Er zijn genoeg onder nemersclubjes alleen voor man nen, er zijn voetbalelftallen zon der vrouwen en toen ik mijn vrijgezellenfeest had, wilde ik daar ook geen vrouw bij heb ben. Dus als een groepje man nen de SGP opricht en daar geen vrouwen bij wil hebben, dan moeten ze dat lekker zelf weten. Dan hoop ik vervolgens dat er niemand op ze stemt, want ik vind dat vrouwen in de politiek thuishoren. Dat vond ook het Europees Hof voor de Rechten van de Mens en daarom moet de SGP nu vrouwen op de kieslijst toe staan. De Vlissingse Lilian Jan- se is de eerste. Zij heeft zich van de week kandidaat gesteld voor het lijsttrekkerschap van de SGP in Vlissingen. Ik vind het een leuke vrouw. Ze vol doet in ieder geval totaal niet aan het clichébeeld dat er van de SGP-vrouw bestaat. Ze heeft geen lang opgestoken haar, geen rok tot op de enkels en geen zwarte kousen. Dat weet ik, omdat ze zich uitgebreid liet filmen terwijl ze over de Vlis singse boulevard skeelerde. En niet alleen daar, maar ook vol op thuis. Ook dat is niet echt des SGP's, om zo openhartig op televisie te komen. Die beelden zeiden wel veel. Zo zag ik haar kinderen op de bank zitten en ik kon gelukkig geen mazelen ontdekken. Van inenting maakt ze dus waarschijnlijk geen pro bleem. In de hoek van de gang meende ik een wasmachine en een droger te herkennen. Die hoeft ze in tegenstelling tot de burgemeester van Vlissingen niet meer te declareren. Kort om, Lilian lanse is wat de Vlis singse politiek nodig heeft. En de reactie van haar partijgeno ten dat op grond van de letterlij ke interpretatie van de Bijbel een vrouw geen lijsttrekker kan zijn, klopt volgens mij echt niet Ik heb op www.bijbel-onli- ne.nl in de zoekmachine 'lijst trekker' ingevuld, en ik had nul hits. Het hele woord lijsttrek ker is in de bijbel niet te vin den, dus waar hebben we het over? AMSTERDAM - De rechtbank in Amsterdam doet op 6 september uitspraak in het verzoek van de Belgische overheid om een man uit IJzendijke uit te leveren. De Zeeuws-Vlaming is verdachte in de geruchtmakende kasteel- moord-zaak. Hij zit sinds 10 juli vast in afwachting van een be sluit om hem over te dragen aan de Belgische autoriteiten. Kasteelheer Stijn Saelens werd ruim een jaar geleden dood gevon den in de buurt van zijn kasteel in Wingene. Het spoor leidde naar een inmiddels overleden huurmoordenaar. In de moord zaak is DNA gevonden. De rech ter in België wil toetsen of dat DNA-spoor overeenkomt met het DNA van de Zeeuws-Vlaming. Deze ontkent overigens iedere be trokkenheid bij de moord. Zijn ad vocaat Sydney Smeets zegt dat zijn cliënt bereid is DNA af te staan. „Hij woont vlakbij de grens en kwam het afgelopen jaar zo'n beetje iedere week in België. Ze hadden hem kunnen aanhouden of een brief kunnen sturen." MIDDELBURC - Bankiers en voor aanstaande economen reppen van een voorzichtige opleving van de economie, Zeeuwse ondernemers zien dat herstel nog niet. Ze zijn zelf iets somberder gestemd dan collega's elders in het land. De lucht boven het Zeeuwse on dernemersland is nog zwaar be wolkt, blijkt uit de nieuwe conjunctuurenquête van de Ka mer van Kamer van Koophandel Zuidwest-Nederland (KvK). „De economische barometer is aller minst zomers", zegt woordvoer der Mare Volleman van de KvK. „Bankiers en economen kunnen wel roepen dat er sprake is van een opleving, als wij Zeeuwse on dernemers vragen naar de vooruit zichten voor de komende maan den, dan zien ze weinig lichtpunt jes." Eén van de drie ondernemers denkt dat het economisch klimaat verder verslechtert. Slechts 7 pro cent rekent op een verbetering. De stemming ligt in het Zeeuwse met -24 procent beduidend onder het landelijke gemiddelde (-17 pro cent). Veel bedrijven die afhankelijk zijn van de binnenlandse afzet hebben het moeilijk. Het is nog steeds het bekende liedje. Door onzekerheid over hun baan, inko men, pensioen en hypotheek hou den consumenten de hand op de knip. Ze sparen in plaats van het geld te laten rollen. De export, de aanjager van de Zeeuwse econo mie, houdt op zich goed stand, maar is niet sterk genoeg om de regio op sleeptouw te nemen. „De export is een belangrijke graadmeter in onze economie. Dat is de scorende spits in het Zeeuwse elftal. In het voorjaar leek er hoop op structurele groei. Eenderde van de bedrijven zag de afzet in het buitenland toenemen. Die trend zet zich niet door in het derde kwartaal, maar ik moet er wel bij zeggen dat de export in de zomer altijd iets terugloopt. Het is afwachten hoe de export zich in de rest van het jaar ontwik kelt", zegt Volleman. De signalen van de bevraagde on dernemers verontrusten voorals nog. Kostenbesparing is het cre do. Zoals verwacht zet het banen verlies zich in het derde kwartaal voort. Een kwart van de bedrijven denkt personeel te moeten ont slaan. Een magere acht procent voorziet personeelsuitbreiding. „Veel banen staan op de tocht. De werkloosheid in Zeeland zal dus verder stijgen. Daarmee loopt de provincie in de pas met het lande lijke beeld." Er wordt ook minder geïnvesteerd. Dertig procent van de ondernemers schrapt of stelt investeringen uit. Twaalf procent voorziet extra investeringen. „Daaruit kun je afleiden dat veel ondernemers weinig vertrouwen in de toekomst hebben." Zijn er dan geen lichtpuntjes? Een paar. De bouw, en dat is ook het landelijke beeld, heeft de bo dem aangetikt. „Het kon ook niet slechter. Om nu te zeggen dat het meteen veel beter gaat, nee, dat ook weer niet." Verder heeft de mooie zomer het toeristisch bedrijfsleven, de hore ca en detailhandel geen windeie ren gelegd. „Maar goed, we had den een bar slecht voorjaar en drie slechte zomers gehad. Het is niet zo dat je die in één zomer goedmaakt." Wanneer veert de Zeeuwse econo mie dan wel op? „Niet morgen, eerder overmorgen. We verwach ten herstel pas in 2014. Waar schijnlijk komt dat iets later dan in de rest van het land. Dat is de inschatting van nu, maar het hangt ook af van welke bezuini gingsmaatregelen het kabinet op Prinsjesdag presenteert." We zitten in een crisis, maar als de economie aantrekt, kunnen personeelstekorten bepaalde be drijfssectoren verlammen. Woordvoerder Mare Volleman van de Kamer van Koophandel Zuidwest-Nederland, die na vijf tien jaar vertrekt, voorziet dan ook een kenniscrisis. In de bouw bijvoorbeeld, maar ook in de me taalnijverheid. Voor onze activiteiten op het gebied van arbeidsbemiddeling komen wij graag in contact met die hun werk- en levenservaring in willen zetten voor de functie van adviseur. Bent u geïnteresseerd? Kijk dan op: www.fith.nl/adviseur-bij-fith MIDDELBURG - Het algemeen be stuur van het Waterschap Schelde- stromen steunt de motie van het Wetterskip Fryslan om het salaris van de directeur van de Water schapsbank te verlagen naar maxi mum 228.599 euro per jaar. Dat is volgens de richtlijnen van de nieu we Wet Normering bezoldiging topfunctionarissen. De water schappen vinden het onfatsoen lijk dat bankiers van een kleine bank in het semipublieke domein met een salaris van circa 400.000 euro per jaar worden beloond. De waterschapsbank is een finan ciële dienstverlener die zich richt op overheidsinstellingen. www.filmbythesea.nl ..—ifclmfeftWal Maikel Harte Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Ondernemend Zeeland sombert door Frank Balkenende Mare Volleman, KvK Woordvoerder Mare Volleman van de Kamer van Koophandel Zuid west-Nederland. fiti t3-22 September 2013 Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 94