Speuren naar fraude Veel overredingskracht Het aantal boa's groeit, maar aan een herkenbaar uniform en goed imago schort het nog. De boa snakt naar erkenning. 8 VERDIEPING BUITENGEWOON OPSPORINGSAMBTENAAR Sociaal rechercheur Onderwijsboa Bij het woord 'boa' denkt u waarschijnlijk eerst aan een wurgslang, dan aan een uit bundige verensjaal en tot slot - héél misschien - aan de stadswacht die op straat parkeerbonnen uitdeelt. Dat is precies het probleem van de buiten gewoon opsporingsambtenaar. Niemand ziet wat een boa nog meer doet, wat hij allemaal mag en hoe hij te herken nen is. En dat terwijl de boa een steeds be langrijkere plek in de samenleving krijgt. Het aantal boa's neemt de laatste jaren rap toe. In totaal zijn er nu 26.000 boa's actief, onder meer als parkeercontroleur, boswach ter, conducteur, leerplichtambtenaar en sociaal rechercheur. Ze houden zich alle maal bezig met hun eigen speurtocht naar strafbare feiten. Vooral de boa op straat wordt door de komst van de Nationale Poli tie, die zich minder met overlast bezig houdt, steeds belangrijker. „De politie trekt zich terug uit de wijken", zegt Ronald van Steden, bestuurskundige en veiligheidsonderzoeker aan de Vrije Uni versiteit. „Dus zet de gemeente boa's in om de overlast op straat tegen te gaan." Sommige experts spreken al van de vor ming van een 'gemeentepolitie'. Die term valt bij politieagenten niet goed. Uit een re cente enquête van onderzoeksbureau Moti- vaction blijkt dat de meerderheid van de agenten niét wil dat boa's taken overne men van de politie. Het blijft een gevoelig punt. De boa is de af gelopen jaren steeds professioneler gewor den. Er wordt meer van ze verwacht en geëist, zeker qua opleiding. Toch kunnen ze nog niet tippen aan de jarenlange oplei ding van politieagenten. „Bij veel poli- tie-eenheden heerst nog koudwatervrees „Spijbelende jongeren hebben vaak meer problemen dan alleen op school. Als leerplichtambte naar tref ik van alles aan: ouders die in vechtscheiding liggen, ver slavingsproblematiek of finan ciële moeilijkheden. Kinderen presteren hierdoor minder op school en besluiten soms maar he lemaal weg te blijven. Ze raken so ciaal geïsoleerd en dan wordt het steeds lastiger voor ze om weer te rug naar school te gaan. Ik ben zelf geen hulpverlener, maar pro beer zulke gezinnen wel over te halen om goede hulp te zoeken. Ik weet waar ze die kunnen vin den. Daar is soms wel veel overre dingskracht voor nodig. Er zijn ook ouders die hun zoon of doch ter ziek thuis houden, terwijl de dokter niets kan vinden. Op den duur vindt het kind het wel gezel lig zo en de ouder vaak ook. Zo'n ouder ziet niet in dat het de ont wikkeling van het kind tegen werkt Dat leg ik dan uit. Maar als die boodschap niet wil landen, is het fijn om als boa een rechtsmid del achter de hand te hebben. Ik kan forceren dat er daadwerkelijk iets gebeurt. Dan maak ik bijvoor beeld een proces-verbaal op tegen de ouders en de jongere zelf. De rechter kan een gezin vervolgens verplichten hulp te aanvaarden. Het voelt goed om zo te kunnen bijdragen aan een oplossing. Wan neer een kind na verzuim toch weer naar school gaat, maakt me dat echt blij. Dat geeft enorm veel voldoening." „Op verjaardagsfeestjes vertel ik niets over mijn beroep. Alleen m'n beste vrienden weten wat ik doe. Als sociaal rechercheur beëin dig je de uitkering van mensen die ten onrechte in de bijstand zit ten. Daar maak je geen vrienden mee. Mijn woonplaats zeg ik daar om liever niet. Ik ben al eens ach tervolgd in de auto. Een man van wie ik de uitkering had gestopt, zat me op de hielen. Uiteindelijk ben ik naar het politiebureau gere den. Toen taaide hij gelukkig af. Op straat word ik ook wel eens herkend. Dat loopt soms uit op een flinke scheldpartij. Deson danks heb ik lol in m'n werk. De meeste tips krijgen we anoniem binnen. Vaak gaat het over men sen die samenwonen, terwijl ze voor hun uitkering opgeven dat ze alleenstaand zijn. Eerst rij ik langs en noteer ik de kentekens van de auto's die voor het huis staan. Daarna zoek ik uit hoeveel energie en water er wordt ver bruikt. Ook Facebook en Hyves zijn ideale bronnen. Een huisbe zoek is vaak het klapstuk van een wekenlang durend onderzoek. Dan confronteer ik de bijstands ontvanger met mijn bevindingen. Als we dan ook nog een tweede tandenborstel in de badkamer vin den, weet je dat het raak is." Naam: David Rantong Leeftijd: 35 Woonplaats: Limburg Boa in: Kerkrade door Floor Ligtvoet en Peter Winterman Naam: Ellen de Wit Leeftijd: 44 Woonplaats: Almere Boa in: Gooi en Vechtstreek foto Jean-Pierre Jans foto Luc Lodder De boa wil niet langer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8