Scharendijke neemt het heft in eigen handen Prikuren na tweede geval van mazelen Cultuur gedijt bij leggen verbintenis in veel verschillende combinaties 24 SCHOUWEN-DUIVELAND PLUS EN MIN TOERISME CU zet supermarkt op de agenda Wat heeft het toerisme Schouwen- Duiveland gebracht? Vandaag deel 4 (slot)de toekomst 66 Voor wat betreft de Als het aan ondernemer Michel Fennet ligt, ziet Scharendijke er over een aantal jaren zó uit. Om zijn visie - die hij overigens met een aantal andere ondernemers deelt - uit te dragen, is onlangs de website 'Super Scharendijke' ge lanceerd. Een naam die niet toe vallig een dubbele lading heeft. Het toekomstplan draait immers voor een belangrijk deel om de door Fennet gewenste verplaat sing van zijn supermarkt uit de Dorpsstraat naar de Boutlaan. Deze verhuizing brengt volgens Fennet een domino-effect te weeg. „Het was deze zomer weer een gigantische chaos in de Dorpsstraat. In de drukste week kwamen er 35.000 tot 40.000 mensen over de vloer." Zodra de supermarkt weg is, wil Fennet op deze plek winkeltjes en vakantie verblijven realiseren. „De Dorps straat zou dan autoluw of zelfs au tovrij kunnen worden." Het college van B en W ziet ook dat de Plus, zeker in de zomer maanden, uit z'n jasje groeit aan de Dorpsstraat. De gemeente wil echter dat de supermarkt verhuist naar de Dijkstraat, nu vanwege verpaupering een 'rotte kies' in Scharendijke. Volgens Fennet is deze optie echter niet haalbaar of wenselijk. Liever ziet hij dat daar (starters)woningen worden ge bouwd. „De gemeente heeft een woningbouwstop ingesteld voor Scharendijke. Maar wij denken dat er wel degelijk jonge mensen zijn die in hét watersportdorp van Schouwen-Duiveland willen wonen." Om de link met het water te ver sterken, is ook het plan voor een paviljoen aan de Grevelingen in Super Scharendijke opgenomen. „Dat is een plan van de Dorps raad en komt uit de tijd van Inno vation Island, dat een stille dood is gestorven. Wij denken dat het, in combinatie met bijvoorbeeld ecolodges, mogelijk moet zijn." Volgens Fennet wordt het plan breed gedragen door zijn dorpsge noten. „Natuurlijk zijn er ook mensen die alles bij het oude wil len laten, maar 99 procent is posi tief." Behalve dat het zijn eigen be langen dient, hoopt Fennet ook dat de plannen een opkikker ge ven aan Scharendijke. „In 2005 werd ik bestuurslid bij de dorps raad en zijn we op gesprek ge weest bij de wethouder. Binnen een paar jaar zou er een visie lig gen, maar er is nog steeds niets." Super Scharendijke ziet Fennet als een 'opzetje' voor een toe komstvisie. Begin september houdt hij een symposium waar ook andere ondernemers hun in breng kunnen geven. SCHARENDIJKE - De fractie van de Christenunie in de gemeenteraad wil dat wethouder Ad Verseput nog eens uitlegt waarom de Plus-supermarkt in Scharendijke niet mag verhuizen naar de Bout laan. Fractievoorzitter Erika Capel- le stelde begin juni vragen over de kwestie. Ze is van plan om de antwoorden daarop tijdens de eerstkomende commissievergade ring Openbare Ruimte in septem ber te bespreken. Eind maart nam de raad nog unaniem een amende ment aan dat verplaatsing naar de Boutlaan mogelijk maakt. GGD Zeeland heeft de mazelen spreekuren ingesteld nadat don derdag een tweede geval van ma zelen in Nieuwerkerk aan het licht kwam. In dit dorp staat de teller nu op twee gevallen van ma zelen, verspreid over twee ver schillende gezinnen. Zodra er in een kern twee of meer gevallen van mazelen bui ten één gezin worden bevestigd is er sprake van een cluster. Volgens de richtlijn van het RIVM worden er dan vervroegde vaccinaties aan geboden aan kinderen in de leef tijd van 6 tot 14 maanden. In Oosterland, waar eerder deze RENESSE - Goed gastheerschap en een betere vermarkting van het toeristisch product. Daar moet in de visie van Ed Troost, voorzitter van Recron-Schouwen-Duive- land, stevig aan gewerkt worden om een gezonde toekomst voor de recreatiebranche op Schou wen-Duiveland te verzekeren. De eilandelijke toeristische sector is een sterke, stelt Troost. Maar geen onkwetsbare. Investeren in kwaliteit is, zegt hij, een must. Wie dat niet kan of wil zal op ter mijn niet overleven. Maar Troost voegt er meteen aan toe dat niet alles geld hoeft te kosten. „Het gastheerschap kan en moet beter en dat kost niks. Het is een kwes tie van mentaliteit. Als je bijvoor beeld als klant in een restaurant kreeft besteld en je krijgt te horen dat dat even niet kan omdat de kok zit te eten, dat kan gewoon niet. Goed gastheerschap moet een automatisme zijn." Troost kan zich helemaal vinden in de uitspraak van recreatiewet houder Ad Verseput dat Schou wen-Duiveland geen grootschali ge slechtweervoorziening nodig heeft. Maar wat wel heel hard no dig is volgens Troost is betere mar keting. „Voor wat betreft de ver markting van ons product moet er echt een tandje bij. We hebben hier veel aantrekkelijk stadjes en dorpen, maar de mogelijkheden daarvan zijn nog veel te onbe kend." Ook op het gebied van de openba re ruimte heeft Troost wensen. „Ik denk dat er echt werk ge maakt moet worden van goede, veilige strandovergangen en ik denk ook aan voorzieningen als douchemogelijkheden op het strand. En meer en betere fiets en wandelpaden." Dat er doorlo pend geïnvesteerd moet worden om succes te hebben en te hou den staat voor Troost als een paal boven water. „Er is veel aan het veranderen op het gebied van re creatie en toerisme. Vroeger gin gen mensen twee keer per jaar een paar weken op vakantie. Nu is het vaker en korter en heel erg geënt op het weer. En de toerist van nu is gesteld op comfort. Bi vakkeren in verouderde bouwsels is uit den boze en je moet als on dernemer duidelijke keuzes ma ken. Ie hebt te maken met ver schillende doelgroepen die be diend moeten worden. Een aantal mensen komt voor rust, anderen willen juist bezig gehouden wor den. Voor welke groep ga je als on dernemer?" vermarkting van product moet er echt tandje bij De vrees van wethouder Verseput dat niet alle recreatiebedrijven toe- komstbestendig zijn is volgens Troost een reële vrees. „Als je als recreatieondernemer je seizoen wilt verlengen moet je bijvoor beeld een verwarmd toiletge bouw hebben. Als je daar niet in geïnvesteerd hebt of kunt investe ren zul je merken dat je bezetting terugloopt. Dat betekent dat je minder cash-flow hebt en minder kunt investeren." Het gevaar van de neerwaartse spiraal ligt dan op de loer. Troost: „Ondernemers die investeren zien hun omzet stij gen en kunnen dan weer meer in vesteren. Wie de financiële moge lijkheden niet heeft om te investe ren valt gewoon af. Zo simpel is het." Troost waagt zich niet aan het voorspellen van het aantal bedrij ven dat de komende jaren ten on der gaat als er niet snel in geïnves teerd wordt. „Maar je praat wel over een substantieel aantal." Voor de bedrijven die uiteindelijk overblijven ziet Troost een goede toekomst. Mits zij de consument op de wenken blijven bedienen. Met onder meer ruime plaatsen, goede sanitaire voorzieningen en gratis wifi. „Dat laatste is voor sommigen nog belangrijker dan het weer." week bekend werd dat vijf kinde ren in één gezin de ziekte hebben opgelopen, is dus (nog) geen spra ke van een cluster. Oosterlanders die echter uit voorzorg hun kind vervroegd willen laten inenten, kunnen ook terecht op het maze- lenspreekuur op het consultatie bureau in Nieuwerkerk of Zierik zee. Ook mensen uit andere dor pen kunnen dit doen als er veel vuldig contact is met ongevacci neerde kinderen uit Nieuwerkerk of Oosterland. Bijvoorbeeld om dat de kinderen bij elkaar op school of een kinderdagverblijf zitten of omdat er nauwe familie banden bestaan. Iemand die niet gevaccineerd is noch mazelen heeft doorgemaakt en contact heeft gehad met een mazelenpatiënt, kan zich alsnog beschermen tegen mazelen door binnen 72 uur na het contact een vaccinatie te halen. Data en tijden van de vaccinatiespreekuren zijn te vinden op www.ggdzeeland.nl. Schoute schuift aan voor een de bat over de cultuur in Zeeland en op Goeree-Overflakkee. De ande re deelnemers zijn )aap Wolf van het Integraal Ruimtelijk Program ma Goeree-Overflakkee en Greet de Kooning-Hommes van de Cul turele Raad Goeree-Overflakkee. Als gastheer treedt Hans Lam- mers op. Schoute laat weten dat zijn deel name aan dit Cultureel Ontbijt niet duidt op een toekomstige hechte samenwerking tussen het Zeeland Nazomerfestival (ZNF) en de Goereese Kunstdagen. „Mijn deelname past echter wel goed in de 'rode draad' die ik mij zelf heb opgelegd in het kader van het ZNF dit jaar. Die rode draad is verbintenis", laat Schoute weten. Volgens hem gedijt cul tuur heel goed bij het leggen van verbintenis. Dat geldt bij het ZNF vooral voor de locatievoorstellin gen, die verbinding leggen met het landschap en met bijzondere gebouwen. Verder betrekt Schou te dit jaar collega-directeuren uit de Zeeuwse cultuursector bij het ZNF door hen diverse concerten op het Abdijplein in Middelburg te laten presenteren. De verbinte nis tussen ZNF/Productiehuis Zeelandia en Goeree-Overflakkee blijft beperkt tot elkaar informe ren en uitnodigen voor debatten. „Als Productiehuis Zeelandia zet ten wij sinds vorig jaar wel onze reisvoorstellingen ook neer in het Diekhuus in Middelharnis", zegt Schoute. Het Cultureel Ontbijt is toegankelijk voor belangstellen den en begint om 9.00 uur. door Joeri Wisse SCHARENDIJKE - De Dorpsstraat als autoluwe boulevard met boetiekjes en terrasjes. Eerherstel voor het verpauperde kerkje aan de Dijk- straat Een supermarkt met tanksta tion, drogist en tuincentrum aan de Boutlaan. En als kers op de taart: een dijkpaviljoen met uit zicht op het Grevelingenmeer. door Joeri Wisse NIEUWERKERK - Nieuwerkerkers met kinderen in de leeftijd tussen de zes en veertien maanden kun nen vanaf volgende week hun baby vervroegd laten inenten tijdens spe ciale mazelenspreekuren in Nieu- werkerk en Zierikzee. 'Gastheerschap door Piet Kleemans Ed Troost, Recron S-D I Op camping Juliananahoeve van de familie Troost is fors geïnvesteerd in voorzieningen als zwembad en restaurant archieffoto Ronald den Dekker door Ali Pankow COEDEREEDE - Directeur Henk Schoute van het Zeeland Nazomer festival is een van de deelnemers aan het Cultureel Ontbijt Goe- ree-Overflakkee zaterdag 31 augus tus in hotel De Gouden Leeuw in Goedereede.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 82