I Bejaarde passie SPECTRUM 9 standplaats Argentinië Simon van Woerden maken dan met haar achternaam. De nu 38-jarige, mooie socialiste zette tij dens de campagne in 2000 haar blote benen als troef in. Op een ansicht kaart met een zwart-witte foto trok ze haar rok omhoog, zodat haar zwar te slip in het vizier kwam. Ze kwam erdoor in de gemeenteraad van Gent en werd meteen wethouder. Of de tip van haar vader afkomstig was, is niet bekend. e familiale ban den in de wetge vende en uitvoe rende macht spe len op alle ni veaus. In de huidi ge federale rege ring heeft de zoon van Herman de Croo (37), minister van Pensioenen, een hele batterij ministersposten op zijn conto staan (onder meer Verkeer, Post en Handel). Daarvoor was Alexander, evenals ooit zijn vader, voorzitter van de Open Vld. Gekozen door de leden van de partij, dat wel, maar het blijft onmogelijk in te schat ten welke rekeningen ervoor betaald Gezond is het niet, dat de macht binnen een aantal families blijft werden. Staatssecretaris voor Milieu en Energie Melchior Wathelet jr (31) is de zoon van oud-minister van Justi tie en minister-president van Wallo nië Melchior Wathelet. Ze zijn beiden lid van de Franstalige christen-demo craten (cdH). Melchior Melchior worden ze genoemd; in de Wathe- let-dynastie worden alle eerste zoons Melchior gedoopt. Minister van Defensie Pieter de Crem van de Vlaamse christen-democraten CD&V volgde in 1994 zijn vader Jan op, nadat die dertig jaar burgemeester van de Oost-Vlaamse gemeente Aal ter was geweest. Het raadhuis in Aal ter staat in de volksmond niet voor niets bekend als 'Het Cremlin'. De Franstalige liberaal van de Mouve ment Réformateur (MR), minister Di- dier Reynders, heeft een zus, Daniële, die tot procureur des Konings, officier van Justitie, in Luik is benoemd. Ze is openlijk aanhanger van de MR. Geertrui Windels, de echtgenote van Herman van Rompuy, is sinds vorig jaar wethouder voor de Nederlandsta lige partij Respect in hun (overwe gend Franstalige) woonplaats Sint-Ge- nesius-Rode. „Als ik thuis de telefoon opneem, doe ik dat met mijn meisjes naam. Maar op de lijst gebruik ik ook de naam van Herman. Ik ben niet naïef hè", aldus de first lady van Euro pa. De gemiddelde Belg ligt echter niet wakker van het politieke familiebe drijf. Uit desinteresse voor de politiek, aldus de cynische blogger Bompa. „Be kende namen voelen vertrouwd", zegt politicoloog Sinardet. Met het zomerreces voorbij en de 'moeder der verkiezingen' in het ver schiet brengen de Vlaamse en Waalse dynastieën nu geleidelijk aan hun ka nonnen in positie. In het voorjaar moeten (stemmen is verplicht in Bel gië) maar liefst zes parlementen wor den gekozen: het federale, Vlaamse, Brusselse, het Waalse Gewest, de Fran stalige Gemeenschap en de Duitstali ge Gemeenschap. En er zijn gelijktij dig ook nog eens Europese verkiezin gen. Dat betekent voor de Vlaming, Brusselaar en Duitstalige Belg drie keer stemmen, voor de Franstalige kiesgerechtigde zelfs vier keer. De geboorte van Karei de Guchts eer ste kleinzoon, Jack, begin deze maand, was dan ook een voorbeeldige aanleiding voor een charmeoffensief. De De Guchten lieten zich voor dag blad De Morgen samen interviewen en op de foto zetten: drie generaties bij elkaar. Jean-Jacques bevestigde de kracht en macht van de achternaam: „De eerste keer dat ik me kandidaat stelde was tijdens de federale verkie zingen van 2007. Ik haalde 66.942 stemmen. Die had ik nooit gehaald als ik de naam De Gucht niet droeg. Ik ben heel trots op die naam, al lijkt het tegenwoordig soms iets vies om fier te zijn op je afkomst." Het is voor een nuchtere Hollander wel even wennen, de protestcultuur in Argentinië. Terwijl Nederlanders steeds minder graag naar het Malie veld trekken om eens flink van zich te laten horen, zijn demonstraties hier nog altijd aan de orde van de dag. Favoriete route: vanaf het congresplein naar het beroemde Plaza de Mayo waar ook het pastelroze paleis van de president staat - of vice versa. En zodoende trekt de stoet ook langs mijn appartement aan de Avenida de Mayo, waardoor ik vanaf de vijfde verdieping prachtig zicht heb op de demonstranten. „Een mooiere inleiding in de hedendaagse politiek van een land kan je je eigenlijk niet wensen", be dacht ik me na een paar maanden meegluren. Alle denkbare optochten waren voorbijgekomen: herden kingen van vermoorde vakbondsleiders, de Gay Pri de ofwel 'Marcha del Orgullo' en meerdere 'cacerola- zos', politieke protesten waarbij Argentijnen met een kakofonie van keukengerei hun ongenoegen kenbaar maken. Alsof het een défilé was, speciaal voor mij georganiseerd, trekt het op de avenida onder het balkon voorbij. Met elke keer een nieuw hoofdstuk in mijn studie Argentijnse Politieke Geschiedenis, 1800-heden. Niet in stoffige collegebanken, maar met Wikipedia als syllabus en een live show ter inspiratie. Zo luid, zo intens en zo vaak mogelijk. Maar langzaamaan ebt het speciale ge voel weg, terwijl de marsen rustig voorbij blijven komen. Lange rijen claxonnerende auto's vol voet balfans van de hoofdstedelijke rivalen River Plate en Boca Juniors; Marxistische jongeren die onder el kaar bepaald lijken te hebben dat het belangrijkste criterium om de luidspreker te mogen hanteren is, dat je zo vals mogelijk kan zingen. Mijn aanvankelij ke indruk van een défilé, verandert in lawaaiige en langdurige alarmwekkers. Moet het echt al bij het ochtendgloren aanvangen, jongens? Maar toch: zowel de mooie als de storende kanten van het demonstreren zijn incarnaties van de ener gie en levenskracht die veel van het publieke leven kenschetsen in Argentinië. Op dezelfde manier is het hilarisch wanneer een taxichauffeur de schel dende scooterrijder die hij ternauwernood ont wijkt door zijn open raam laconiek toewerpt: „Wat nou? Ik zag je niet, wil je een kusje voor de schrik misschien?" Anderzijds schrik je zelf wanneer een 16-jarig schoffie 's nachts ruzie zoekt met kioskeige naren, inclusief dreigend gewapper met een gebro ken fles. Waarna de eigenaren hem een paar rake klappen verkopen met een breekijzer. Passie en agressie, twee kanten van dezelfde medaille. Ook aan die rauwe kantjes wen je op den duur. Dan krijg je er gelukkig ook iets voor terug. Zoals op een zondagavond zorgeloos rondlopen in de volksbuurt San Telmo, of op het Plaza Dorrego genieten van de avondzoelte. Kijken naar de stokoude mannetjes die zijn gekomen om de tango te dansen, met dames die vaak veel jonger ogen. Samen zwieren ze onder de bomen. Met dezelfde passie, maar beheerster nu om de oude botten te ontzien. In hun ogen nog al tijd die vonken, in hun blik nog altijd dat vuur. ZATERDAG 24 AUGUSTUS 2013 de BV België D Dave Sinardet reageren? W spectrum@depersdienst.nl MR-voorzitter Charles Michel: vader Louis was minister en Eurocommis saris en is nu nog Euro parlementariër. sp.a-voorzitter Bruno Tobback: vader Louis is minister van staaf ere- senator en burgemeester van Leuven. foto Julien Warnand Belga Photo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 53