4 Familiebanden beheersen de Belgische politiek. Vaders, zoons, dochters, zussen en andere familieleden maken de dienst uit in parlement en gemeenteraad. De gemiddelde Belg zal het een zorg zijn. 8 SPECTRUM buitenland Ik heb ermee leren leven dat ze me graag een 'fils a papa' noemen." Fede raal senator en lid van het Vlaamse parlement Jean-Jacques de Gucht (29) weet dat er mensen in België zijn die menen dat het 'pa pa's kindje' politieke carrière maakt vanwege zijn afstamming. Vader Ka- rel is de huidige Europees Commissa ris voor Handel, oud-minister van Bui tenlandse Zaken én voormalig voorzit ter van de Open Vlaamse Liberalen en Democraten (Open Vld). „Toen ik ging trouwen, schreef ie mand: 'Nu moet Karei de Gucht niet alleen een job regelen voor zijn zoon, maar ook voor zijn schoondochter.' Als ik van dat soort onnozelheden wakker zou liggen, dan kon ik beter uit de politiek stappen", zei hij in juli tegen het blad Knack. Jean-Jacques de Gucht werd zes jaar geleden de jong ste senator uit de Belgische geschiede nis en was vorig jaar bij de gemeente raadsverkiezingen lijsttrekker voor Open Vld in Aalst. Pa De Gucht: „Ik vind macht een noodzakelijk goed in een maatschappij en heb geen pro bleem om die ook uit te oefenen." De Gucht junior is bepaald niet de enige Belgische politicus met een fa milie-kruiwagen. Het aantal zoons en dochters van oud-premiers, ministers, senatoren en partijvoorzitters dat de politieke dienst bij onze zuiderburen uitmaakt, is 'een opmerkelijk gege ven', beaamt de Belgische politicoloog professor Dave Sinardet. De lijst is lang met ook voor de buitenwereld be kende namen. Zoals de familie Van Rompuy. Vader Herman, oud-pre mier van België, is momenteel perma nent voorzitter van de Europese Raad. Zijn broer Eric en zoon Peter zetelen saampjes voor de Vlaamse christende mocraten (CD&V) in het Vlaams par lement, zijn zus Tine trok vorig jaar bij de gemeenteraadsverkiezingen de lijst van de PVDA+ (socialisten) in Leuven. Of neem de Tobbacks. Oud-minister van Binnenlandse Zaken Louis Tob back, ex-voorzitter van de Socialis tische Partij Anders (sp.a) toen het woord Anders er nog niet aan toege voegd was, is ex-senator en al sinds 1995 burgemeester van Leuven. Zijn zoon Bruno (44) trad eind 2011 in de voetsporen van pa, toen hij tot partij voorzitter werd gekozen. Van dezelfde partij dus. Bruno zei onlangs zonder gêne ervan uit te gaan dat hij zijn va der gaat opvolgen als burgemeester in Leuven. Ook net zo'n tandem vormen Jean-Luc en Tom Dehaene. In 2012 werd de zoon (44) van de oud-pre mier gedeputeerde voor de CD&V in de provincie Vlaams-Brabant, na een loopbaan in het Vlaams parlement. „De Belgische politiek is een echt fa miliebedrijf', aldus Dehaene junior: „In tijden van verkiezingen is het een voordeel om een bekende achternaam Bij verkiezingen is een bekende achternaam een voordeel te hebben. Ik moet dan alleen maar mijn voornaam waarmaken." De Bel gische hoogleraar Boudewijn Bouckaert noemt het erfelijke parle mentaire democratie: 'La Belgique de papa'. „Echt gezond is het niet, dat de macht binnen een aantal families blijft", meent politicoloog Sinardet. „Een poli tieke partij moet nieuw bloed in huis halen. Als de kinderen van de geves tigde orde gemakkelijker dan anderen een belangrijke plek innemen, kun je je daar vragen bij stellen. Het partij voorzitterschap in België is bijvoor beeld een heel machtige positie. Maar we moeten er evenmin te dramatisch over doen. Het komt ook in andere be roepen voor: advocaten die advocaten voortbrengen, of zonen en dochters die pa of ma als zanger volgen. Het wordt ze met de paplepel ingegoten en een steuntje in de rug is fijn. Je kunt kinderen niet verbieden de poli tiek in te gaan. Als het je niet bevalt als burger, heb je ook de keuze door niet op hen te stemmen." Het woord nepotisme wil Sinardet niet meteen in de mond nemen. „Daar zijn misschien een paar voor beelden van. De Gucht junior wordt gepusht door zijn vader. En we heb ben het geval Freya van den Bossche, de dochter van de oud-minister van Binnenlandse Zaken in de federale re gering, Luc. Zij werd van de ene op de andere dag minister in de Vlaamse re gering." Maar wellicht had dat meer met haar eerste verkiezingsstunt te Het familiebedrijf van door Petra Janbroers Tom Dehaene Open Vld- voorzitter Alexander De Croo: vader Herman was partij voorzitter, minister en kamervoorzitter PS-voorzitter en formateur Elio di Rupo: zoon van een Italiaanse immigrant die stierf toen Elio 1 jaar oud was. cdH-voorzitter Benoit Lutgen: zijn vader Guy was senator en minister. PS-onderhan- delaar Laurette Onkelinx: vader Gaston was Kamerlid en burgemeester. Broer Alain was Kamerlid en is nu raadslid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 52