Wolvenkoorts laait op in het drukke Nederland Ontsnapt en op stap Een wolvenplan voor Nederland SPECTRUM 3 naar de eeuwige jachtvelden verwe zen werden, kwam er een ongekende klopjacht op gang. Aan de hand van talloze wolvendeskundigen die met ja gers en politie een heus wolventeam vormden, werd er massaal op het dier gejaagd. Met Ian Rodts van de Vogelbescher ming Vlaanderen als coördinator. Hij begrijpt de verbazing en zegt: „De Bel gische vogelopvang verzorgt ook de opvang van loslopende wilde dieren en ik woon in het Waasland. Toen de wolf de grens overstak nadat het in Zeeuws-Vlaanderen schapen had ge dood, vroegen verschillende over heidsinstanties mij de zaak te coördi neren." Jan Rodts heeft het geweten. Hij werd weken achtervolgd door tientallen ver slaggevers van kranten, televisie en ra dio die alles van en rond de wolf wil den weten. „Nee, slapeloze nachten heb ik niet gehad. Wel korte nachten. Het was best vermoeiend. Sommige De wolvenkoorts neemt in Neder land toe. Een wolf in Luttelgeest, weliswaar dood, maar toch. En een kalf dat wel eens gedood kan zijn door een wolf. Maar daar zijn de Bes: deskundigen het niet over eens. Ze zijn het er wel over eens dat de wolf naar Nederland komt Kwestie van tijd. Vermoedelijk komt de wolf dan uit Duitsland waar mo menteel zeventien roedels (meerde re wolven in een groep) rondstrui nen. Het aantal zwervende dieren in Duitsland neemt toe. Vooral jon ge mannetjes gaan op zoek naar nieuwe leefgebieden en kunnen kranten schreven er humoristisch over. Zoals De Morgen die werkelijk iedere dag een nieuwe theorie in de krant had. Was best grappig." Cor de Vliegher vond het minder grappig. „Dat beest heeft me 10.000 gulden schade opgeleverd. Terwijl er volgens mij genoeg kansen waren om hem te pakken. Maar man/je mocht bijna niets. Ze wilden hem levend vangen. We hebben nog geprobeerd bij de toenmalige burgemeester een ontheffing te krijgen. Om te mogen schieten. We zijn nog bezig geweest met een advocaat, maar het mocht ab-so-luut niet." Zoals die ene keer bij Walsoorden. Cor de Vliegher: „De politie belde. Ze hadden de wolf gezien in een bos. Kwam er een helikopter aan. Van de politie? Weet ik niet meer. Maar goed, in die helikopter zaten mannen met verdovingsgeweren. Dat duurde niet lang want de brandstof was bijna op. Moest dat ding in Midden-Zeeland dan gemakkelijk in Nederland te rechtkomen. In België werd in september 2011 een wolf gespot. In de bossen bij Gedine, in de provincie Namen. Daar hadden medewerkers van het televisieprogramma Dieren in Nes ten verdekte camera's geplaatst bij een kadaver om een ook al zeldza me lynx te lokken en te filmen. Enkele dagen later zagen ze ver baasd hoe een wolf van het kadaver at en vervolgens het bos in sleurde. Vermoedelijk kwam het beest uit Frankrijk waar de wolvenpopulatie sterk toeneemt. gaan tanken. Zo rond vijf uur tegen de avond was de helikopter terug. Was het te donker. Een lachertje! Ik zei nog: we gaan het bos in en dan hebben we hem zo. Mocht natuurlijk niet." Tientallen meldingen kreeg het wol venteam dat vanaf eind december me de geleid werd door commissaris Luc de Witte van het Stekense politie korps, te verwerken. Video-opnames, foto's, ontelbare verhalen van oogge tuigen, kortom, een stroom aan tips die vrijwel allemaal nauwgezet nage trokken werden. Nou ja, niet allemaal. Een melding uit Kruibeke bij Antwerpen dat daar de wolf gezien was met een half schaap in zijn bek, werd niet serieus geno men door de wolvenjagers. Wél se rieus was een collega van deze krant die eind december op een winterse vrijdagochtend rond negen uur het beest zag. „Het was bij Klein Sinaai waar ik op de Expressweg moest stop pen voor rood. Liep dat beest de weg over. Groot, hoog op zijn poten en wat opgetrokken schouders. Een hond was het echt niet." Het was een van de laatste keren dat de wolfin Nederland gezien is. In het nieuwe jaar werd het beest enkele ke ren gesignaleerd op plekken in België die steeds verder uit elkaar lagen. In Affiighem, in Wemmei, in Sint-Ni- klaas. Alsof de wolf het spoor bijster was en plotseling verdween in het gro te niets. Met 62 dode schapen op zijn of haar geweten. De achtervolgers in vertwijfeling ach terlatend. Van alles was er geprobeerd om het beest te pakken te krijgen. Pos ten in steenkoude nachten; kadavers in weilanden en bossen; urinesporen en wolvendrollen om het dier te lok ken; wolvenklemmen en zelfs een loopse wolvin werd een weekend in gezet. Tevergeefs. De vermeende wolf liet zich niet pakken en plotseling niet meer zien. Van de aardbodem verdwe nen, zo leek het. Neergeknald en in de grond gestopt, wordt er nog altijd in de grensstreek gezegd. Maar, niemand heeft de knal gehoord. De (vermeende) wolf die dertien jaar geleden Zeeuws-Vlaanderen en het aangrenzende Waas land onveilig maakte, was ontsnapt. Dat is nog altijd de mening van veel (Zeeuws-)Vlamingen die niet geloven dat een wilde wolf tot in Zeeuws-Vlaanderen geraakt. Cor de Vliegher: „Ik heb gehoord dat het beest eigenlijk uit Wachtebeke komt. Daar had je een domein waar ze wolven hielden. Vier van die beesten zijn op een gegeven moment naar Melsele ver huisd, maar daar konden ze bij de nieuwe eige naar niet blijven. Die woonde te dicht bij een woonwijk waar ze last hadden van het nachte lijk gehuil. De dieren zijn toen naar Doel ge bracht en daar zou er één ontsnapt zijn. Dat beest is hier gaan dolen." Niemand wil het ver haal bevestigen. Er wordt ook gezegd dat de die ren uit Wachtebeke al vóór de rooftocht van de wolfin de grensstreek naar een wildreservaat in de Ardennen waren gebracht. Wél zingt het nog altijd hardnekkig rond dat er destijds in Wachtebeke gefokt werd met de wolven. De welpen zouden illegaal verhandeld zijn. Nu de wolf volgens deskundigen op weg is naar Nederland, wordt er door verschillende instan ties gewerkt aan een heus wolvenplan. Binnen kort presenteert Alterra (Universiteit Wagenin- gen) het plan dat ervoor moet zorgen dat zowel mens als wolf probleemloos kan samenleven in het dichtbevolkte Nederland. „Als ze er maar voor zorgen dat eventuele scha de door wolven verhaald kan worden", zegt schapenboer Cor de Vliegher die dertien jaar ge leden acht schapen verloor aan een wolf. „Tien duizend gulden schade en geen cent terug." De LTO-vakgroep Schapenhouderij vindt dat ook en stuurde bestuurder Berdien van Everdin- gen naar Lausitz in Oost-Duitsland om te kij ken hoe het daar geregeld is. Ze zegt dat de pro fessionele schapenhouders hun kuddes goed kunnen beschermen dankzij elektrische afraste ringen en bewaking door grote speciaal afgerich te honden. „De schade is te beperken, maar dat kost veel tijd en geld", erkent ze. „We zijn ons aan het beraden hoe we eventuele schade door wolven gaan aanpakken", zegt se cretaris Henk Revoort van het Faunafonds. „En kele medewerkers hebben al een cursus gevolgd om wolvenaanvallen te herkennen. Ons advies is: schade in ieder geval melden. We zullen de zaak dan zeker onderzoeken." ZATERDAG 24 AUGUSTUS 2013 Op zoek naar wolvensporen. Die werden gevonden, maar het beest zelf niet. foto's Camile Scheistraete Een van de schapen die vermoedelijk aangevallen is door de vermeende wolf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 47