bet rokke iTspeters Overvallen sponsor staakt steun jeugd teams Trimbos instituut waarschuwt voor 64 Het moet duidelijk zijn dat dit niet te tolereren is roze pilletjes met vraagteken erop 'Meer eigen geld bij aankoop huis' TILBURG - „Als duidelijk is wie wat heeft gedaan, zullen we pas sende maatregelen nemen." Ron van Gestel, voorzitter van ijshock- eyclub Tilburg Trappers, stelt dat de overval op Gertjan van Eek, di recteur van sponsor Destil, voor de betrokken jeugdspelers niet on bestraft blijft. Trappers gaat bij eenkomsten met ouders en spe lers organiseren. De overval vond plaats op 22 de cember bij het gezin in Moer gestel. Drie gemaskerde overval lers bedreigden en knevelden ge zinsleden en losten een schot. De overvallers maakten geld en siera den buit. Vorige week bleek be trokkenheid van spelers. Volgens het OM zijn vijf verdachten aange houden. Twee zitten nog vast. TILBURG - Directeur Gertjan van Eek van bouwgroothandel Destil beseft heel goed dat hij niet al leen de boosdoeners straft, maar dat alle ruim 200 jeugdspelers van Tilburg Trappers de dupe zijn. Per direct heeft hij besloten te stoppen met sponsoring van de jeugdtak van de ijshockeyclub. „Niks doen was geen optie voor mij. Natuurlijk heb ik er uitge breid over nagedacht. Bij zo'n be sluit ga je niet over één nacht ijs." Hij is nog diep onder de indruk van wat hem en zijn gezin is afge pakt. In zijn eigen huis was hij in december slachtoffer van een ge wapende overval. Naar nu blijkt, waren daarbij enkele jeugdspelers van Trappers betrokken. „Niet bij de overval zelf', stelt Van Eek na drukkelijk. „De drie jongens die bij ons binnen stonden en van wie er eentje zelfs de trekker heeft overgehaald, zitten niet bij de club. Maar de connectie is er wel." In het kader van het poli- tie-onderzoek kan hij daar niet meer over zeggen. Van Eek had nooit verwacht op deze wijze figuurlijk een mes in de rug te krijgen. „Ik loop al weet ik hoe lang bij Trappers rond. En mijn zoon speelt er heel z'n leven ijshockey. Het was een deel van ons leven. Ik had het gevoel one of the guys te zijn. En met Destil heb ben we hartstikke veel gedaan voor de club. Dan verwacht je dit toch niet? Ik dacht dat binnen Trappers wel een soort idee leef de als 'van Gertjan blijf je af." Wat hem vooral deed besluiten de sponsoring van de jeugdtak stop te zetten, was dat een aantal jeugdleden wist wie de daders wa ren, maar de lippen op elkaar hield. „Dat vind ik zo verderfelijk. Het moet duidelijk zijn dat dit niet te tolereren is. Daarom maak ik dit statement. Ik hoop dat dat mensen tot nadenken stemt. Ik kan dit in elk geval niet over m'n kant laten gaan." Zijn woorden stroom stokt als de emoties hem overmannen. „Het is zo dichtbij allemaal." Even overwoog Van Eek om ook het hoofdsponsorschap van het eerste team van Trappers in te trekken, maar dat kon hij niet over zijn hart verkrijgen. „Ik ga niet alles afbreken hier." Op de tribune zal hij voorlopig niet meer te zien zijn. „Dan kom ik jongens tegen die er op een of andere manier bij betrokken wa ren. Of die het alleen maar wis ten. Nee, dat kan ik niet. En wat moet mijn zoon nu? Moet die in Eindhoven gaan ijshockeyen? Ook thuis is het gevoel van veilig heid weg. Ze beseffen niet wat ze hebben aangericht, echt niet." Normaal gesproken zit in xtc de werkzame stof MDMA. In de vraagtekenpillen zit geen MDMA, maar PMMA. Het gevaar bij deze stof is dat het effect veel later optreedt, waar door gebruikers denken meer van de drug te moeten en kunnen ne men. „Eén pil kan al dodelijk zijn", waarschuwt Tibor Bruns van Trimbos. Uren na het innemen van de pil kunnen ernstige lichamelijke klachten optreden zoals een ver hoogde hartslag en extreem hoge lichaamstemperatuur. Dat kan do delijk zijn. Trimbos probeert zo veel moge lijk mensen te waarschuwen voor de pillen. Dat doen ze onder meer via sociale media. Medische dien sten en instellingen voor versla vingszorg zijn ook op de hoogte gesteld. In de afgelopen jaren zijn zowel in Nederland als in het buiten land mensen overleden na het nemen van drugs met PMMA er in. DEN HAAG - Het kabinet wil dat huizenkopers op termijn meer ei gen geld gebruiken bij hun aan koop. Dat blijkt uit de visie op de bankensector die het kabinet vrij dag heeft gepresenteerd. Het kabinet heeft al besloten dat huizenkopers vanaf 2018 nog maar maximaal 100 procent van de koopprijs mogen lenen. Vol gens de regering is het echter 'wenselijk' dat de verhouding tus sen de lening en de waarde van een huis nog verder daalt. In de eurozone bedraagt deze zogehe ten loan-to-value gemiddeld maar 80 procent. spreekt van 'kwakzalvende kra kers': „Op basisscholen wordt door chiropractoren veelvuldig re clame gemaakt met de claim, dat zij door het manipuleren van nek- wervels onder meer dyslexie en ADHD kunnen behandelen. Tel kens worden de zorge.n om het kind gebruikt om wanhopige ouders te benaderen. Er is al lang een wereldwijde consensus over het feit dat zelfs de lichtste vor men van 'manuele therapie' voor de nek niet meer toegepast die nen te worden." Van geheel andere aard is de me ning van opleidingsinstituut SOMT, waarvan directeur Willy Smeets zegt dat hij het 'stellig én onderbouwd oneens is met het NVMT- advies'. Hij vindt dat het tekort doet aan de expertise van manueel therapeuten en dat het voor de positie van de beroeps groep ongunstig uitvalt, ook ten opzichte van concurrerende branches. Voorafgaand aan de beslissende november-vergadering van de ma nueel therapeuten wil de SOMT daarom nog een aparte bijeen komst beleggen, waarop het be lang van 'hoog cervicale manipula tie' voor de beroepsgroep onder werp van gesprek is. Antsje Boersma doet als manager van de Nederlandse Chiropracto ren Associatie geen uitspraken over de aanbevelingen van de ma nueel therapeuten, omdat ze zich niet in een intern debat wil men gen. Ze beaamt dat kraken een be langrijk onderdeel is van chi ropractoren: „Het is één van de be- handelopties in een scala aan the rapeutische mogelijkheden." Voorzitter Henk Bultman van de Nederlandse Vereniging voor Or- thomanuele Geneeskunde denkt dat de discussie aan zijn vereni ging voorbij gaat. „Wij zijn geen alternatieve genezers. Bij ons zijn de gemelde bijwerkingen niet vastgesteld. Wij zijn artsen, met een andere achtergrond. Als we een uitnodiging van de inspectie krijgen, zullen we onze weten schappelijk afdeling om een gede gen advies vragen." rapeuten, maar vooral ook de chi ropractoren, osteopaten en ortho- manuele artsen die volgens fysio- - therapeut Ron Allard uit Terwol- de overmatig gebruik maken van het kraken van de nek. Allard me of andere aandoeningen) zijn kinderen die door een onderlegd manueel therapeut naar een 'nieuw' leven kunnen worden ge leid. Ik heb meerdere voorbeelden van kinderen, die na behandeling op een veel hoger schoolniveau kunnen slagen dan dat op het la ger onderwijs is geadviseerd, na dat hun nek was bevrijd van blok keringen." Het zijn niet alleen manueel the- ZATERDAG 24 AUGUSTUS 2013 IN HET NIEUWS 3 door Max van der Put Gertjan van Eek, directeur Destil UTRECHT - Pas op met roze pillen met daarop een gespiegeld vraagte ken, die verkocht worden als xtc. Daarvoor waarschuwt het Trimbos instituut vrijdag. De afgelopen week zijn bij tests op twee van dit soort pillen hoge doseringen van de gevaarlijke stof PMMA gevon den. om de hoge wervels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3