in Zeeland Halve marathon Westenschouwen wegbereider 1 O O c I u u SPORTFOTO VAN DE WEEK 38 SPORT DE ZOMER VAN In de rubriek 'De zo mer van...' blikt de PZC wekelijks terug op memorabele Zeeuwse sportmomenten in zo mers van weleer. Van daag in deel 11: de halve marathon van Westen- schouwen. Een beetje atleet of atlete draait tegenwoordig zijn of haar hand niet meer om voor een halve mara thon. Hoe anders was dit halver wege de jaren tachtig, de periode waarin deze atletiekdiscipline in opkomst was. Aan de eerste halve marathon van Westenschouwen in 1986, in de beginjaren de halve marathon van Burgh-Haamstede genaamd, deed hooguit zestig man mee. Vrouwen verschenen toentertijd niet aan de start, maar die achter stand werd later ruimschoots goedgemaakt, ook al zijn vrou- wen nog altijd in de minderheid. „Wij liftten indertijd mee met de groeiende populariteit van de hal ve marathon. Ondertussen is zo'n wedstrijd gemeengoed, maar wij beschouwen onszelf toch wel als een wegbereider van de halve ma rathon in Zeeland", vertelt voor malig mede-organisator Wim Schot, eveneens jarenlang voorzit ter van Delta Sport, de atletiekver eniging die van het begin af nauw betrokken is bij het evenement. De eerste editie van de halve ma rathon van Westenschouwen le verde een zege op voor thuisloper en mede-initiatiefnemer Simon Blom. Hij liep een tijd van één uur, zestien minuten en 33 secon den. Een jaar later won hij weder om. Ditmaal in 1.17.18 uur. Op het oog een matige tijd, maar dat viel volgens Blom wel mee. „Ik mikte mers (inclusief de zes en de twaalf kilometer) de driehonderd. Bij de vrouwen won Marlies Kort in 1999. De oud-Zierikzeese, te vens winnares van de Kustmara- thon in 2004 en 2012, was ook de sterkste in 2002. Zij verpulverde dat jaar het parkoersrecord van (1.24.29 uur van Esther Schild in 1996) en bracht een tijd van 1.20.14 uur op de klokken. Zowel de toptijd van Niels Koole als Marlies Kort staat nog steeds. Echter, met een voorbehoud, want ten behoeve van de Senior Games in 2009 werd het parkoers aangepast. „Dat was nodig om de grote toeloop aan deelnemers in goede banen te leiden. Sindsdien hebben we het maar zo gelaten, omdat we er veel gemak van had den", zegt Henny de Jonge van Delta Sport. „De route is er trou wens niet eenvoudiger op gewor den. Dus als er sneller wordt gelo pen dan de parkoersrecords die nu staan, zouden die prestaties misschien toch wel als nieuwe toptijden mogen gelden." René van Stee op een tijd binnen de 1.20 uur, dus het is goed. Door het zware parkoers loop je hier namelijk een minuut of vijf minder dan nor maal", was zijn uitleg na afloop. De halve marathon van Westen schouwen is inderdaad een zware langeafstandsloop. De heuvelach tige route over veelal onverharde paden in de boswachterij van Westenschouwen is daar debet aan. Niet voor niets geldt de race als dé testwedstrijd voor deelne mers aan de Kustmarathon die an derhalve maand later op het pro gramma staat. Het zware parkoers verhinderde echter niet dat het al snel veel har der ging. In 1988 zette Erwin Ne- derlof het parkoersrecord op een tijd van 1.12.07 uur. Niels Koole slaagde er pas in 1999 om die top tijd aan te scherpen. Hij kwam tot 1.11.56 uur. Het betekende zijn der de zege op rij. De Zoutelandenaar had het parkoersrecord tijdens de race in het achterhoofd. „Bij het twintig-kilometerpunt wist ik dat ik het record kon pakken. De laatste kilometer ben ik voluit ge gaan en het is gelukt", liet hij des- tijds optekenen. De halve mara thon van Westenschouwen was inmiddels uitgegroeid tot een wedstrijd waar honderden lopers en loopsters aan het vertrek ston den. Ook vandaag, wanneer de 27e editie op het programma staat, beloopt het aantal deelne- T_Tr\OCJQt~3 D H1P SAN FRANC,SC0 De Amerikaanse zeilteams Bridge. De equipe van Oracle strijdt in sep- voor het eerst werd gezeild in 1851. Daar- O VLJt van Oracle voeren een hoogstandje op tij- tember om de America's Cup tegen de win- mee wordt het door velen beschouwd als het dens de training in de baai van San Francisco, naar van de Louis Vuitton Cup. De America's oudste sportevenement, met op de achtergrond de Golden Gate Cup of The Auld Mug is een zeilwedstrijd die foto Noah Berger/EPA Niels Koole

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 38