Waag het niet om aan Eau Rouge te komen SPORT 35 I Van der Vleuten toch naar finale Springruiter Maikel van der Vleuten mag vandaag toch aantreden in de individuele finale op het EK in het Deen se Herning. Samen met zijn paard VDL Groep Verdi ein digde hij donderdag tijdens de landenwedstrijd als 26e en was hij daardoor eerste reserve. Drie ruiters trokken zich vrijdag terug. Doelman Zoet langer bij PSV Doelman Jeroen Zoet blijft voorlopig bij PSV. De 22-jari- ge keeper, dit jaar eerste keus van trainer Phillip Co- cu, gaat zijn contract bij de Eindhovense eredivisionist verlengen tot medio 2017. Zoet is afkomstig uit de jeugdopleiding van PSV, dat hem de afgelopen jaren ver huurde aan RKC Waalwijk. Golfster Boeljon slaat hole-in-one Golfster Christel Boeljon heeft bij het Canadees Open in Edmonton voor het eerst in haar professionele car rière een hole-in-one gesla gen. „We konden de bal niet zien door de zon, maar er stond een vrouw achter de green die haar handen in de lucht stak." Boeljon staat ge deeld eerste in Canada. Viviani wint Dutch Food Valley Classic Wielrenner Elia Viviani heeft de 28e editie van de Dutch Food Valley Classic op zijn naam geschreven. De Italiaan kwam na 195 kilome ter met start en finish in Veenendaal in de massas print net eerder over de fi nish dan zijn landgenoot Da- nilo Napolitano en Kenny van Hummel. schopgebied gestuit. Ajax stond na een kwartier al op 0-2. Moisander en Sigthorsson scoorden. Het vervolg was uiter mate slordig. Onachtzaamheid bij een door Heerenveen snel geno men vrije trap en onzorgvuldig uitverdedigen van Toby Alderwei- reld maakte dat Finnbogason de stand na een half uur alweer ge lijkgetrokken had. Zo'n beetje in het rustsignaal mocht de volledig vrijgelaten Magnus Wolff Eikrem zelfs 3-2 maken. Ruim een kwar tier na de pauze maakte Eriksen met een afstandsschot gelijk. Doelman Nordfeldt zag er ook nu niet goed uit. In het vervolg kreeg Heerenveen de beste kansen op de 4-3, maar die viel niet. SC Heerenveen-Ajax 3-3 (3-2). 13. Formule i-coureurs hebben een haat-liefdeverhouding met Eau Rouge. Een beetje als flirten met een stoute dame: link, maar 0 zo verleidelijk. Jacques Villeneuve, een rijder met een extreem hoge graad van risicobereidheid, had er twee jaar achter elkaar een bloed stollende crash. Bij volgas spatte zijn bolide gelijk een vuurwerk- bom uiteen tegen de vangrails. Beide keren stapte de Canadees heelhuids uit om te verkondigen 'dat die tweede crash beter was dan de eerste'. „Een fenomenaal gevoel", vond Villeneuve, die niet schroomde zijn ervaringen te ver gelijken met een bedscene. Het circuit van Francorchamps, dit weekeinde decor van de elfde Grand Prix van het seizoen, is een klassieker op de agenda. Met Mo naco, Monza en Silverstone de 'Grand Slam' van de Formule 1. Al in 1925 werd er voor de eerste keer een Grand Prix gereden; in 1950 - het startjaar van de Formu le 1 - stond Francorchamps met een op de kalender. Toen was het circuit nog ruim veertien kilome ter lang; inmiddels is de afstand gehalveerd. De fans gaan er echter nog steeds op bedevaart; bijna nergens is het gevoel van betrokkenheid zo groot. Ook Fernando Alonso, die nog nooit in België won, raakt in vervoering als de lay-out van de Ardennen-achtbaan ter sprake komt. „Fantastisch om er te rij den. Het hoogteverschil en de snelle bochten geven je een flinke stoot adrenaline. Eén ronde Fran corchamps staat gelijk aan twin tig rondjes op een willekeurig an dere baan", zegt de Spanjaard. En over Eau Rouge: „Je lichaam krijgt in die slinger meer te verduren dan in welke andere bocht op welk circuit ook." De vroegere charme van bochten die er echt toe doen is voor een groot deel verdwenen in de For mule 1. De oude Nürburgring, waar Niki Lauda in 1976 bijna le vend verbrandde, wordt sinds dien niet meer gebruikt. De Lesmo in Monza, niet langer een passage voor waaghalzen en de roemruchte Tamburello in Imola, waar Ayron Senna in 1994 de dood vond, werd omgebouwd tot een chicane. Inmiddels staat de ra ce zelfs niet meer op de Formule i-kalender. Het seizoen behelst nu vooral races in landen zonder autosporthistorie op circuits zon der ziel. Als er maar poen opge haald kan worden, conform het gedachtegoed van Formule i-baas Bernie Ecclestone. Die laat circuit architect Hermann Tilke uit Aken hypermoderne circuits bouwen, waar de veiligheid voorop staat en waar toeschouwers - gescheiden door enorme grindbakken - ver van de actie worden gehouden. Maar waag het niet aan Eau Rou ge te komen. Eén keer, in 1994 na de fatale crashes van Senna en Ro land Ratzenberger, besloot de au tosportbond FIA in zijn drang naar veiligheid er een chicane aan te leggen. Weg was de magie. Een gedrocht, vonden ook de coureurs zelf, die er met succes op aandron gen de oude situatie te herstellen. Frappant is dat Eau Rouge, on danks alle gevaren, geen Formule i-dode op zijn conto heeft. Mi chael Schumacher, de zevenvou dig Formule ï-wereldkampioen, riep het al jaren geleden: „Op Francorchamps zijn gevaarlijkere plekken dan Eau Rouge." De Duit ser had vooral ontzag voor Blan- chimont, een speersnelle linker- knik. Jos Verstappen zal Stavelot nooit vergeten. Die bocht, waar Giedo van der Garde vrijdag in de kwalificatie crashte, werd hem in 1996 bijna fataal nadat een wiel- moer was losgeraakt. De dat jaar net geïntroduceerde verhoogde cockpitranden redden de Limbur ger het leven. De historie leeft echter voort op Francorchamps, waar de gevaren net een beetje meer genegeerd worden dan elders. Met voorop Eau Rouge, de ultieme uitdaging van de Formule 1. f HERNINC EINDHOVEN EDMONTON VEENENDAAL Alfred Finnbogason schuift de 2-2 binnen namens Heerenveen tegen Ajax. De IJslandse spits krikte zijn seizoenstotaal vrijdagavond op tot zes doelpunten in vier wedstrijden, foto Stanley Contha/Pro Shots Moisander 0-1,17. Sigthorsson 0-2, 23. Finnbogason 1-2, 32. Finnbogason 2-2, 44. Wolff Eikrem 3-2, 65. Eriksen 3-3. Scheidsrechter: Vink. Gele kaart: Ziyech, Slagveer, De Roon (SC Heeren veen), Van Rhijn, Boilesen (Ajax). Aan tal toeschouwers: 25.205. ZATERDAG 24 AUGUSTUS 2013 wél overwinning door Ivo Op den Camp SPA-FRANCHORCHAMPS - Fascinatie heeft een naam: Eau Rouge. Be faamd en berucht op het Formule 1-circuit van Spa-Franchorchamps, de bocht waar de echte mannen zich onderscheiden van de jongens. Lef, passie en hartstocht zijn nodig om de passage volgas te nemen. De kick van balanceren op het rand je van leven en dood.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 35