4 Minderhoud mag nieuwe kür niet tonen na soap aan jurytafel 1 Hockeyers zijn geen steek verder gekomen Sedoc had last van migraine 34 SPORT EREDIVISIE Basisplaats bij Heerenveen-Ajax (3-3) is een mijlpaal voor van blessure teruggekeerde Deen. Een dag eerder nog samen la chend op het ereschavot na de lan- denwedstrijd met de zilveren me daille om de nek en nu voor de ju rytafel onder de tribune van het stadion in Herning als rivalen te genover elkaar. Inzet was de der de plaats binnen de eigen ploeg. Slechts drie van de vier rijders uit een land mogen zondag starten in de kür op muziek. „Mijn EK is pas geslaagd als ik de kür mag rijden", had de Rotterdamse Heijkoop nog vertelde direct na haar proef in de Grand Prix Special. Maar dat sprookje ging in rook op toen Minderhoud met Romanov voor zijn proef net een paar tien den meer kreeg van de jury. Maar plots klonk het bericht door dat het resultaat van Minderhoud twee keer naar beneden was bijge steld. Daardoor eindigde ineens Danielle Heijkoop driehonderdste punt boven hem en kreeg het startbewijs voor de kür alsnog. Bondscoach Wim Ernes boorde, als internationaal jurylid, al zijn invloed aan om uitleg te krijgen. EDE - Hordeloper Gregory Sedoc had in Moskou last van een zware migraineaanval toen hij duizelig werd na de halve finales van de 110 meter op de WK. Dat heeft de Nederlandse atletiekunie vrijdag bekendgemaakt. De diagnose van migraine kwam naar voren uit on derzoek in het ziekenhuis Gelder se Vallei in Ede. Sedoc werd vorige week door de NOS geïnterviewd na afloop van zijn halve eindstrijd, waarin hij zich niet kwalificeerde, en was toen al zichtbaar duizelig. Hij werd vervolgens twee dagen op genomen in een ziekenhuis in de Russische hoofdstad. In Neder land kon migraine echter pas wor den vastgesteld. „Gelukkig is er verder niets ernstigs aan de hand. Ik neem nu rust en pak de trai ning weer op in oktober", aldus de 31-jarige Amsterdammer. Die kwam er uiteindelijk ook wel, maar de situatie veranderde niet meer. Minderhoud droop af („Ik ga Ed (zijn partner Edward Gal) maar eens opzoeken") en Heij koop bleef achter met gemengde gevoelens. „Ik heb nu wel mijn doel bereikt, maar daar kan ik op dit moment niet blij mee zijn", mompelde ze, terwijl haar moe der in tranen uitbarstte. Extra zuur was de beslissing voor Minderhoud, omdat hij speciaal voor het EK een nieuwe kür had ingestudeerd met Romanov, die hij in Herning voor de eerste keer wilde opvoeren. Heijkoop eindig de uiteindelijk als twaalfde in de Special (73,274 met Kingsley Siro), Minderhoud als dertiende (73,244 met Glock's Romanov). Adelinde Cornelissen behaalde de bronzen medaille met haar paard Parzival. Ze kwam tot een score van 81,548 procent. Edward Gal belandde met Undercover net bui ten het podium. Hij werd vierde met 79,479- De Britse olympisch kampioene Charlotte Dujardin veroverde met Valegro de titel. Zij kwam tot een score van 85,699. Het zilver was voor de Duitse Helen Langehanen- berg met Damon Hill (84,330). De twee amazones maakten tijdens hun optreden beiden een pro- grammafout. Cornelissen kwam na hen in actie, maar ook bij haar ging het mis. „Het maakt me niets uit, ik ben blij met brons." HEERENVEEN - Het regende tref fers. Maar voor Ajax-verdediger Nicolai Boilesen draaide het tegen Heerenveen (3-3) niet zozeer om de doelpunten. Niet eens om te gendoelpunten. Boilesen had zijn prijs al binnen bij het beginsig- naal. Na meer dan 23 maanden blessureleed stond de Deen einde lijk weer in de basis voor een com petitiewedstrijd van Ajax. Heerenveen-Ajax mocht dan mis schien worden gezien als dé con frontatie tussen de IJslandse spit sen Alfred Finnbogason, vooraf al topscorer van de eredivisie, en Kolbeinn Sigthorsson, met twee doelpunten Ajax' matchwinnaar tegen Feyenoord, voor Boilesen was de wedstrijd van vrijdag veel meer dan dat. Het was, hoewel Ajax weer twee punten verspeel de, voor hem een persoonlijke overwinning. Tuurlijk, Nico - zoals ze hem bij Ajax noemen - is topsporter. De Deense linksback, 21 jaar pas, wil winnen, heeft die onbedaarlijke behoefte om te presteren. Daarom ook heeft hij het zo ver geschopt. Maar deze avond ging het hem stiekem toch vooral om zijn eigen mijlpaal. Daley Blind had rust ge kregen vanwege liesklachten, voor Boilesen was hét moment eindelijk daar. Hij huppelde tij dens de warming-up. Op 18 september 2011, bijna twee jaar terug inmiddels, stond Nico lai Boilesen voor het laatst in de basisopstelling van Ajax 1. Op die dag tegen PSV, hij kan het zich nog zo goed herinneren, raakte hij na een kwartiertje spelen ge blesseerd aan zijn hamstring. Een vervelende blessure natuur lijk, maar het zou allicht weer goed komen. Dat bleek tegen te vallen. Boilesen raakte keer op keer opnieuw geblesseerd. Vijf keer liefst, jawel, vijf keer scheur de de hamstring. Nooit kwam hij echt weer in beeld voor een basis plaats. Het maakte dat hij in drie seizoenen slechts tien wedstrij den speelde. Op zijn erelijst staan - hij maakte immers wel deel uit van de selec tie - inmiddels drie landstitels. Maar een wezenlijke bijdrage kon Boilesen nog niet eerder leveren. Hij had er het zelf het moeilijkste mee. Natuurlijk. Maar het was ook voor Ajax zoeken geweest. Hoe moest deze speler nu weer speelklaar worden gemaakt? In middels zijn ze er aan gewend dat Boilesen extra aandacht verdient. Hij wordt na iedere training on der handen genomen door de fy- sio. Koude en warme baden wor den afgewisseld, een Zweedse pro fessor monitort hem. Zeven kilo spieren brengt de nieuwe Boile sen mee. Het helpt hem in de duels, maakt dat hij zich fysiek ze kerder voelt. Aan zijn blessure denkt Boilesen niet meer. „Ik durf ook weer vol uit veertig meter te sprinten", ver telde hij deze zomer aan Ajax Li fe. „Ik maak me daar vooraf aan zo'n spurt niet meer druk om, be sef pas achteraf wat ik weer kan." Als Blind weer fysiek in orde is, zal Boilesen weer naar de bank verhuizen. „Ik hoef me echter niet te haasten", weet de Deen. „Ik leg mezelf wel wat druk op, maar heb ook geleerd mezelf een beetje tegen te houden." Verdedigend kwam Boilesen te gen Heerenveen nauwelijks in problemen, slechts eenmaal ont glipte zijn directe tegenstander Luciano Slagveer hem. Het kostte Boilesen geel. Aan de treffers van Heerenveen had hij geen schuld. Aanvallend onderscheidde Boile sen zich met drie behoorlijke voorzetten, eenmaal werd hij na een rush op de rand van het straf- Zeker de manier waarop, want Oranje speelde op het moment su prème een slechte wedstrijd. „We dachten dat we hier de laatste stap konden zetten. Dat is niet ge beurd. Maar het is te vroeg voor zware conclusies. Het moet eerst even bezinken", zei de bonds coach. Toch weer Duitsland dus. Met recht de grootste angstgegner van Nederland. Sinds 2006 werd geen grote wedstrijd van de oosterbu ren gewonnen. Ja, in oefenpotjes, dan was Oranje soms beter. Maar die duels interesseert de Duitsers niet. Als het om de knikkers gaat, staan ze er consequent. En dat geldt niet bepaald voor de Neder landers, die zes jaar terug moeten voor hun laatste gouden herinne ring, het EK van 2007. Van Ass vond dat zijn ploeg in de eerste helft het initiatief had. Maar de 2-1-voorsprong was al leen te denken aan twee strafcor- nerpegels van Mink van der Weer den. Verder waren de kansen toch echt voor de Duitsers. Omdat al leen Tobias Hauke voor rust scoor de, stond Oranje er halverwege goed voor. „Maar ik zag ook wel dat de score heel anders had kun nen zijn", was verdediger Marcel Balkestein reëler dan zijn coach. „Wij zaten absoluut niet in de wedstrijd en Duitsland speelde weer heel gedisciplineerd." De tweede helft ging aanvanke lijk gelijk op, maar in 'money ti me' maakte Duitsland er drie. Thi- lo Stralkowski strafte geklungel achterin af, Mats Grambusch maakte de 2-3 (tip-in) en 2-4 (uit een strafcorner). Dat hij eerst een sliding maakte en de bal met zijn lichaam leek te raken, vond de vi- deoscheidsrechter niet genoeg om het doelpunt af te keuren. Maar daar wilde Van Ass het niet over hebben: „We verslapten zelf." Billy Bakker maakte vijf mi nuten voor tijd nog fraai 3-4, maar in de gaten die achterin vie len op jacht naar 4-4 gooide Oskar Deecke de wedstrijd op slot: 3-5. „Duitsland is gewoon verder dan wij, we komen nog te kort", concludeerde Balkestein. Een jaar na de Olympische Spe len, waar de finale tegen Duits land met 2-1 verloren ging, lijkt Nederland niet dichter bij de nummer één van de wereld te zijn gekomen. Van Ass: „Dat is te stellig. Feit is dat we vandaag één van de slechtste wedstrijden on der mijn leiding hebben gespeeld. Op belangrijke momenten is het nog altijd Duitsland dat wint." door Giel Hendrix HERNING - In de schaduw van de strijd om de Europese medailles van de Grand Prix Special in het Deense Herning, speelde zich bin nenskamers nog een gevecht af. Een 'papieren strijd' tussen Daniel le Heijkoop en Hans-Peter Minder houd. Boilesen boekt door Edward Swier door Rik Spekenbrink BOOM - Alsof er 'gewoon' een pot je verloren was. Zo zat bondscoach Paul van Ass er vrijdagavond bij. Hij wilde de 5-3-nederlaag in de halve finale van het EK tegen Duits land 'niet te groot maken'. Dat het onder zijn leiding voor de zesde keer op rij op een eindtoernooi misging, moet Van Ass echter zor gen baren. l Marcel Balkestein protesteert bij de 2-4 van Mats Grambusch. Het protest haalde niks uit Oranje verloor met 3-5. foto Koen Suyk/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 34